Yurij писав:
То в мене виникає логічне запитання, а чи варто нам взагалі брати до уваги ці "перщоджерела" цю ворожу пропаганду? Якщо у вас не має дійсно першоджерел, то навіщо ви нам рекламуєте і рекомендуєте до вивчення писанину монахів та чужинців, які с осудом та різними перекрученнями доводять до нас уявлення про віру та історію нашого народу та землі?
Пане Yuri'ю, на жаль є лише такі джерела. І все, що ми знаємо про давньослов'янські вірування, знаємо сами з цих джерел. Всі вчені, які щось написали про наші вірування, користувалися лише цими джерелами. Їх справді небагато тому, коли вчені хочуть зробити якісь ширші узагальнення, ніж дозволяє зміст писемних джерел, вони поєднують їх з археологічними даними (варіант археологічних пам'яток, пов'язаних з нашими віруваннями див., наприклад, у книзі Русанової і Тимощука:
You must be registered for see links
), або ж з можливостями лінгвістичного підходу (тут виділяютьсяч праці сучасих російських учених Топорова та Іванова).
Не потрібно лякатись, що всі ці джерела написані "не нашими". Просто потрібно навчитись з них брати ту інформацію, яка нам потрібна, а не те, що нам нав'язували її автори (християни чи мусульмани). Для цього на початку потрібно навчитись в цих джерелах розрізняти шар фактів і шар оцінок цих фактів. Факти потрібно брати і використовувати, ворожі оцінки - відкидати, натомість відібраним фактам давати свої оцінки. На рівні фактів у тих джерелах справді подано дуже багато цікавої інформації, в істинності якої не можна сумніватись. Для підтвердження правдивості таких фактів можна використати і можливості порівняльного методу. Для прикладу, тут уже згадувалось ім'я бога Сварога. І сказано було, що єдина згадка імені цього бога є лише в Іпатіївському літописі під 1114 роком. Може виникнути сумнів: а чи не вигадка це християнського літописця? Але якщо порівняти цю інформацію з відомостями з арійських ВЕД, де зустрічається бог, на імя Варуна (бог неба), то мибачимо два імені богів з однаковим коренем -ВАР. Далі, відомо, що слов'яни - пізні індоєвропейці, арії - ранні, отже вірування слов'ян можна кваліфікувати як розвиток ранньоіндоєвропейських вірувань. Це означає, що бог на ймення СВАРОГ справді міг існувати, незалежно від того, хто дав повідомлення про його існування: християнин чи слов'янин. До того ж ми знаємо ім'я ще одного бога західних слов'ян на ймення Сварожич, а у східних слов'ян сварожичем називався вогонь. Це ще більше скріплює наші переконання в існуванні цього бога. Ну і т. д.