27.08.21 09:08
Чому різко виросла ціна електроенергії для бізнесу
Автор:
You must be registered for see links
З вересня постачальники електроенергії піднімають ціни для бізнесу. Держустанови також готуються до подорожчання. Це зростання буде закладено в ціну товарів та послуг.
You must be registered for see links
За 20 днів серпня середньозважена ціна електроенергії на Ринку на добу наперед (
РДН – електроенергія купується-продається за день до поставки споживачу) зросла на 26% до - 2026 грн/МВт-год.
Водночас, максимальні ціни на РДН, коли електроенергія продається з поставкою в пікові години споживання, з початку серпня зросли на 50% - до 4000 грн/МВт-год.
Зростання відбулося після того як Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (
НКРЕКП), на засіданні 30 липня
You must be registered for see links
(прайс-кепи) на РДН і ВДР.
Для годин мінімального добового навантаження (з 23:00 до до 07:00) максимальна гранична ціна була підвищена на 60,8%, або до 2000 грн/МВт-год. А для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) прайс-кеп було піднято на 50,6%, або до 4000 грн/МВт-год.
You must be registered for see links
РДН – це індикатор (бенчмарк) ціноутворення на ринку електроенергії (
е/е). На ньому торгується 25%-30% виробленої е/е.
На РДН орієнтуються інші сегменти ринку – ринок двосторонніх договорів (
РДД) та роздрбыний ринок, коли постачальник продає е/е споживачу.
На РДД виробники напряму або через аукціони продають електроенергію трейдерам і кінцевим споживачам.
Це ключовий ринок, на ньому торгується більше половини електроенергії, однак ціни на РДД учасники "прив'язують" до РДН. Тобто якщо на РДН вимальовується тренд росту або падіння ціни на е/е, то з часом на РДД відбуваються аналогічні зміни.
Відповідно, після збільшення прайс-кепів та зростання цін на РДН, в серпні подорожчала електроенергія на РДД.
Зокрема,
You must be registered for see links
середньострокового періоду базового навантаження на Українській енергетичній біржі (
УЕБ), де відбуваються аукціони з продажу основного обсягу е/е державної генерацією (Енергоатом, Центренерго та трейдер "Гарантований покупець", який продає електроенергію "зелених") з 16 липня по 18 серпня виріс на 35% до 1722 грн/МВт-год.
You must be registered for see links
Офіційно різке збільшення граничних цін на електроенергію (прайс-кепи) Регулятор обґрунтував виникненням дефіциту електроенергії в окремі години в літній період, збільшенням потреби в маневрених потужностях, а також зростанням ціни палива для ТЕС – вугілля та газу.
Реальна причина росту цін на електроенергію
За даними джерел БізнесЦензора в уряді та Верховні раді, підвищення граничних цін на електроенергію через Офіс президента пролобіював Рінат Ахметов. НКРЕКП підпорядковується Президенту.
Олігарху належить енергетичний холдинг ДТЕК, який видобуває 75% енергетичного вугілля в Україні та виробляє 65-70% е/е теплових електростанцій. В рамках країни ДТЕК оперує ТЕС і "зеленою" генерацією – найбільшими в Україні СЕС і ВЕС. Його загальна частка в генерації країни коливається від 20% до 25%.
В той же час близько 30% е/е від загального виробництва в країні не приймають участі в ринку, тому що використовуються для постачання населенню за пільговими цінами.
Відповідно, ДТЕК є одним з найбільших енергетичних гравців на ринкових сегментах. Чим більша ціна на електроенергію – тим більше заробляє ДТЕК.
Збільшення прайс-кепів співпало з встановленням
You must be registered for see links
. Однак ДТЕК цим ростом скористатися не може, адже якість вугілля його шахт не проходить європейські екологічні стандарти. Тож компанія вимушена видобувати вугілля лише сама для себе.
Тому для збільшення виручки холдингу потрібно було домогтися підняття цін на електроенергію на РДН.
Теплова генерація холдингу продає електроенергію на РДД, РДН і ВДР. На ринку на добу наперед у ТЕС найбільша частка – 35% станом на червень. В липні ДП "Оператор ринку", яке адмініструє РДН та ВДР, припинив публікувати статистику продажу електроенергії за видами генерації.
Оскільки РДН є бенчмарком всього ринку, збільшення прайс-кепів автоматично тягне за собою ріст цін на всіх сегментах.
Після рішення НКРЕКП в кінці липня ДТЕК Ахметова досяг свого. З початку серпня ціна електроенергії виросла на понад 50% - до 2,4-2,5 грн/кВт-г.
Це було третім рішенням, яке пролобіював ДТЕК для росту ціни на електроенергію.
В травні ДТЕК
You must be registered for see links
закриття імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. Імпорт є конкурентом для холдингу та заважає підвищенню цін.
В червні ДТЕК домігся
You must be registered for see links
мінімально допустимих цін на Внутрішньодобовому ринку.
Невдовзі на користь ДТЕК зіграє четверте рішення. В липні холдинг олігарха через Верховну Раду добився заборони трейдерам продавати електроенергію на Ринку на добу наперед більше 10% від обсягу двосторонніх договорів.
Правка про усунення трейдерів з РДН була вписана в
You must be registered for see links
№3508-д про врегулювання боргів на ринку газу в розмірі 120 млрд грн. Зараз він знаходиться на підписанні у Президента Володимира Зеленського.
На даний момент частка трейдерів у продажі електроенергії на РДН – 5%. Після того як Президент підпише цей закон, вони фактично будуть усунуті з ринку, а їхню частку ринку розділить між собою генерація.
Ці рішення призвели до згортання конкуренції і посилення монополізації ринку електричної енергії.
За нашою інформацією, в прийнятті даних рішень Ахметову сприяли: Секретар Ради нацбезпеки (РНБО) Олексій Данілов, міністр енергетики Герман Галущенко та радник Офісу Президента Ростислав Шурма, який з 2006 року працював в Метінвесті – з 2012 по 2019 рік очолював "Запоріжсталь".
Як аргумент для підняття прайс-кепів ДТЕК використала дефіцит обігових коштів та низький рівень запасів вугілля на складах ТЕС. На початку серпня обсяг запасів вугілля на складах українських ТЕС був на 40% нижчим від плану.
В компанії ДТЕК Енерго низькі запаси вугілля
You must be registered for see links
своїх ТЕС пояснили дефіцитом оборотних коштів через низькі ціни на електроенергію на РДН. Як аргумент наводять приклад, що "за 5 місяців 2021 збитки від виробництва е/е підприємствами ТЕС ДТЕК Енерго вже склали 1,2 млрд грн".
Однак ДТЕК Ахметова міг штучно сформувати збиток на своїх ТЕС і дефіцит вугілля, щоб домогтися росту цін на електроенергію, адже прибуток групи був перекинутий на трейдерів - ДТЕК Трейдинг та Д.Трейдинг. ДТЕК Трейдинг постачає вугілля на ТЕС ДТЕК з шахт ДТЕК. Д.Трейдинг продає е/е ДТЕК підприємствам з групи СКМ Ріната Ахметова.
Згідно
You must be registered for see links
ДТЕК Трейдинг, за перше півріччя 2021 року він одержав 1,8 млрд грн прибутку.
Окрім того, на фоні заяв теплової генерації олігарха
You must be registered for see links
на закупівлю вугілля, стало відомо, що ДТЕК за $80 млн придбав Кіровоградобленерго у групи VS Energy росіянина Михайла Воєводіна.