Ответ: Герои УПА
КРИЛАТА СЛАВА ЛЕГЕНДАРНОГО "КРУКА" Надрукувати
Ігор ОЛЕЩУК
12.Dec.2006
У селі Верещаки Ланівецького району на Тернопільщині відбулося врочисте вшанування річниці з дня народження безстрашного командира УПА, курінного Івана Климишина-"Крука".
Народився Іван Климишин 1918 р. в с. Верещаках Ланівецького району в сім'ї малоземельного селянина. Початкову освіту здобув у рідному селі. Навчався у Вишнівецькому ремісничому училищі. У 1936 році вступив до ОУН, брав активну участь у її діяльності. У 1938 році арештований польською поліцією, сидів у Кременецькій тюрмі, згодом його перевели до Берези Картузької.
Коли почалася німецько-радянська війна, Іван Климишин пішов з похідними групами на схід України. В Києві був заарештований гестапо, але по дорозі до тюрми втік. У середині 1942 р. був направлений на Волинь під псевдонімом "Крук". Організував боївку УПА, яка згодом стала основою Кременецького куреня. У лютому 1943 р. боївка "Крука" розбила залогу Кременецької тюрми і випустила на волю в'язнів, через місяць цю акцію повторили. Навесні 1943 р. на шосе Кременець–Шумськ його відділ розбив колону німецьких машин.
На Волині "Крук" став живою легендою. Боївка його дуже швидко переросла в сотню, сотня – в курінь. Вороги двічі нищили його табір (у 1943 р. – німці, у 1944 р. – більшовики).
Під час переходу лінії фронту 7 травня 1944 р. "Крука" вистежили зрадники. У Лопушнянському лісі замаскований енкаведист вистрілив йому в спину. Тільки через півроку тіло "Крука" було перепоховано сотнею "Морозенка" у рідному селі Верещаках. За хоробрість і вміле командування бойовими частинами УПА Українська Головна Визвольна Рада (УГВР) у 1948 році присвоїла йому посмертно звання поручника, нагородила Золотим Хрестом другої кляси за бойові заслуги.
Експозиція, присвячена "Круку", відкрита у колишньому штабі УПА, що в селі Антонівцях Шумського району.
З великим піднесенням пройшло відзначення роковин у його рідних Верещаках біля могили повстанського командира.
Священик УПЦ Київського патріархату відправив заупокійну панахиду. Промову про життєвий шлях, політичну та військову діяльність Івана Климишина ("Крука") виголосила вчителька історії місцевої школи Євгенія Ковальчук.
На віче виступили двоюрідна сестра Івана Климишина Ганна Мартинюк, директор обласного державного архіву Тернопільської області, голова обласного товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса Богдан Хаварівський, автор цього допису, журналіст Григорій Басюк, керівник Ланівецького осередку Народного Руху України Степан Басюк, голова Ланівецької райдержадміністрації Василь Хомінець, голова Ланівецької районної ради Віталія Ткачук, голова братства Збаразької станиці ОУН-УПА Ярослав Перчишин.
Зі змістовною, патріотичною програмою виступили хор Збаразької Станиці ОУН-УПА ім. Клима Савура, учні ланівецької музичної та загальноосвітньої шкіл.
Сільський голова Микола Пенцак презентував книгу місцевої патріотки Ганни Кичук про бойовий шлях повстанського командира Івана Климишина під назвою "Розстріляна юність" (видавництво "Лілея", 2006 р.). Урочистості закінчилися виконанням державного Гімну України.
Ігор Олещук,
старший науковий керівник
історико-меморіального музею політичних в'язнів,
м. Тернопіль