Відповідь: Комунистическая партия
Компартію нарешті заборонять?
Комуністична партія України має бути заборонена — з цим погоджується директор архіву СБУ, історик Володимир В’ятрович. "Якщо Компартія України позиціонує себе як спадкоємицю Комуністичної партії Радянського Союзу, я вважаю, що з юридичної і моральної точок зору в Україні не повинна існувати Компартія", — заявив В’ятрович на прес–конференції з нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору.
В Окружному адміністративному суді Києва вже майже два роки триває судовий процес над комуністичної партією, ініційований 18 громадськими організаціями України, які позиваються до Міністерства юстиції щодо скасування ним державної реєстрації КПУ. Повноважний представник організацій–позивачів Артур Єременко зазначає, що реєстрація "оновленої" Компартії в 1993 році була здійснена Мін’юстом без обов’язкової попередньої експертної оцінки на відповідність статутних і програмних засад КПУ Конституції і Закону "Про політичні партії в Україні". КПУ діє всупереч дев’яти статтям Конституції України (ст. 1, 3, 11, 13, 20, 35, 37, 41, 65) і порушує шість обмежень статті 5 Закону України "Про політичні партії в Україні". Отже, здійснивши реєстрацію КПУ, Мін’юст надав узаконене державою право на антиконституційну діяльність, незаконне її представництво у вищому законодавчому органі України — Верховній Раді.
У червні цього року 37 громадських організацій звернулися до Генерального прокурора України Олександра Медведька з вимогою виконати свою конституційну наглядову функцію й апелювати у Верховному Суді про заборону КПУ, але прокурор відмовчується. Відтак, позивачі звернулись до Президента Віктора Ющенка з листовним "наполегливим проханням" стимулювати порушення прокуратурою справи "проти відверто антиконституційної діяльності КПУ". Аби Генпрокурор, відповідно до закону "Про політичні партії", домігся у Верховному Суді заборони політичної структури.
Тим часом Президент Польщі Лех Качиньський схвалив закон, що передбачає кримінальну відповідальність за володіння або придбання комуністичних символів. Згідно з документом, кожен, хто володіє, продає або поширює речі чи записи, які містять символіку комунізму, може бути оштрафований або засуджений до тюремного ув’язнення на строк до двох років.
ВО "Свобода" стверджує, що до комунізму потрібно ставитись так само, як і до фашизму. Кількість жертв обох режимів можна порівняти. Комуністичні символи, такі як серп, молот і червона зірка, повинні бути заборонені, тому що жахіття, скоєні режимом, забуваються, і це дозволяє процвітати бізнесменам, які цинічно перепродають речі з такою символікою та портрети радянських вождів.
Закон "Про заборону комуністичної ідеології в Україні" має бути прийнятий в Україні. Натомість напівзаконна реєстрація озброїла українських комуністів усіма юридично-правовими підставами щодо насильницького захоплення влади в Україні, що випливає із їхніх програмових засад. "Здійснити публічний судовий процес над комунізмом. Добитись у судовому порядку заборони комуністичної ідеології як людиноненависницької і такої, що завдала невиправної шкоди українському народові. Порушити кримінальну справу за фактом Голодомору 1932-33 рр., який визнано державою геноцидом українського народу, тобто, злочином, до якого не застосовуються терміни давності" - тези з Програми захисту українців.
Ніна Романенко