Iryna Gerashchenko с Yevgenij Marchuk.
4 ч. ·
Мінськ. Було гаряче.
Україна підняла як пріорітетні наступні питання. Перше: порушення режиму тиші з боку ОРДЛО , попри оголошене « хлібне перемир‘я». Правда,що на час перемир‘я ескалація спадає, але маємо вбитих і поранених, щодня фіксуються обстріли. На жаль, продовжуються поставки важкої зброї і техніки бойовикам ОРДЛО з боку РФ. Зокрема, СММ ОБСЄ виявила на окупованому Донбасі комплекс радіоелектронної розвідки ТОРН , зенітно- ракетні комплекси , безпілотники , інше, а росіяни при цьому відмовляються відповідати на запитання української сторони, звідки на окупованому Донбасі з’явилося це новітнє озброєння російського виробництва.
Також ми звернулися до ОБСЄ і її представників з проханням , щоб Відень ( де знаходиться штаб- квартира організації) провів ретельне розслідування інформаціі про можливе викрадення персональнихщб даних спостерігачів СММ ОБСЄ. Україна виступає категорично проти того, щоб росіяни , які присутні в місії, займалися шпигунством, а не чітко визначеною мандатом роботою спостерігачів. Україна зажадала від представників РФ відповіді щодо причетності до шпигунства і незаконної діяльності , аби унеможливити подібну діяльність російських спецслужб в дипломатичних, безпекових і гуманітарних місіях в майбутньому . Також ми нагадали колегам по ОБСЄ, що до цього часу не завершено розслідування вбивства та поранення спостерігачів СММ ОБСЄ- громадян США і європейських країн , на окупованому РФ Донбасі. Ми очікуємо результатів цих розслідувань, як і розслідування та покарання бойовика, який намагався зґвалтувати спостерігачку СММ ОБСЄ. Прощати і забувати такі злочини не можна.
Також на безпековій підгрупі наші представники нагадали росіянам про безпосередню відповідальність РФ за збиття МН17 й неготовність Росії сприяти повному міжнародному розслідуванню цього жахливого злочину.
Гуманітарна підгрупа. Російська федерація так і не дала жодної відповіді на пропозицію передати ім 36 росіян в обмін на наших в російських тюрмах. Ні усної, ні письмовоі. Що свідчить про те, що РФ її громадяни не потрібні. Повністю контрольовані РФ представники ОРДЛО заявили, що вестимуть розмову про звільнення заручників лише з однією людиною, вчергове таким чином намагаючись виконати замовлення Кремля щодо корекції складу групи.
Суверенне право України - визначати своїх переговорників, й звичайно, ні Москва, ні ОБСЄ, ані тим більше маріонетки Кремля на це впливати не будуть. Й , насправді, ключова проблема в іншому: Кремль поки що не готовий віддавати ані українців, які знаходиться в тюрмах РФ, ані українців на окупованих Донбасі і в Криму. Москва ще не склала ціну, що вимагати за цей козир, й планує і далі використовувати питання заручників для торгу, шантажу і в брудних політичних ігрищах.
Посол ОБСЄ Т. Фріш напочатку вересня на нашу вимогу планує відвідати тюрми на окупованих територіях і я вимагатиму, аби він відвідав всіх наших військових , до яких немає доступу МКЧХ , й також журналіста С. Асєєва.
До речі, щодо МКЧХ. Координатор ОБСЄ Фріш вже кілька місяців пропонує групі прийняти спільну декларацію про засудження тортур . За наполяганням української сторони, яка апріорі засуджує будь- які незаконні методи тиску і тортури до затриманих, після місяців бесплодних дискусій, в декларацію таки внесли пункт про обов‘язковий допуск МКЧХ до тюрем на окупованому Донбасі. Але ми стоїмо на позиції, що ця декларація не буде результативною, якщо там не зафіксують пункт про негайний і безперешкодний доступ МКЧХ до українських в‘язнів в РФ і окупованих територій, включаючи і Крим. Це принципово! Ми вимагаємо від повноцінного учасника мінського процесу -РФ - доступу незалежних лікарів і МКЧХ до Сенцова, Балуха , Сущенка, Гриба, викраденого в Луганську, засудженого в Ростові і відправленого до Сибіру Сизановича, Кольченка, Карп‘юка, Клиха, інших. Без цього пункту , без зобов‘язань РФ допустити лікарів до наших, всі ці декларації нічого не варті. Й дивує позиція координатора ОБСЄ, який спочатку взагалі й пункт про негайний допуск МКЧХ до тюрем окупованого Донбасу вважав «політизацією процесу», а тепер вважає пункт про доступ МКЧХ до наших в тюрмах РФ необов‘язковим. Ми будемо відстоювати позицію допуску до тюрем РФ як сторони конфлікту й учасника мінського процесу, і тільки в такому випадку вважаємо за доцільне приймати декларацію. Наголошую- до українських тюрем є повний доступ МКЧХ , місій ООН і ОБСЄ. Тому ця декларація має стосуватися в першу чергу РФ і окупованих нею територій.
На ТКГ і на політичній підгрупі українська сторона поставила росіянам ще одне питання: чи піднімалася на саміті в Гельсінкі ідея « референдуму» на Донбасі. Ми чітко заявили, що ні про які референдуми на окупованих українських землях не може йти й мови. Й замість вигадувати чергові сценарії розчленування України, ми вимагаємо від РФ забрати свою зброю і техніку, й розформувати всі , створені Кремлем , фейкові « органи влади» на Донбасі, не передбачені мінськими угодами, всі ці « уряди», « пардаменти» і тд. Як справедливо зазначив Посол О. Моцик, проведення іноземною державою референдуму на території іншої суверенної держави, є тяжким міжнародним злочином. Росія один такий злочин вже здійснила в Криму. Не варто повторювати на Донбасі, де РФ і її маріонетками вже здійснено тисячі злочинів проти людяності: збиття Боїнгу, вбивства і поранення українців, незаконне утримання, тортури, руйнування інфраструктури, крадіжка власності, вивезення і демонтаж українських підприємств і шахт. Ми все це фіксуємо. Про все це нагадуємо щоразу в Мінську. Й очікуємо від уряду нових позовів проти РФ в міжнародні суди.
В економічній групі українська сторона поставила питання крадіжок української власності, зокрема, й 85 вагонів « Укрзалізниці», свого часу придбаних за кредит ЄБРР, й які зараз знаходиться в окупованому Донецьку , й на російських та сепаратистських сайтах є оголошення , що вони « нічийні» й їх ...можна купити . Так завжди діють мародери і крадії- крадуть й продають крадене. Ми вимагаємо від РФ і бойовиків віддати крадене, а не перепродавати його, в кращих злодійських традиціях.
Звичайно, ми нагадали росіянам про те, що російською стороною було не виконано домовленості , досягнуті під час телефонних розмов президентів Порошенка і Путіна. Ми ще раз виступили з ініціативою провести спільну зустріч за участі омбудсвумен Л. Денисової і Т. Москальковоі, на якій обговорити і розблокувати, нарешті , питання передачі 36 росіян в обмін на украінців. Ми готові провести таке засідання й наступного тижня. Як варіант - запропонували скайп - конференцію .
Також ми наголосили, що Україна сама визначатиме своїх переговорників і учасників груп, а не вестиметься на « хотєлки» Кремля чи їх маріонеток.