Мировая пресса: Украинские чиновники имеют столько денег, что могут купить целые страны!
01.11.2016 18:25
You must be registered for see images
Фантастичні результати електронного декларування статків українських чиновників та політиків не залишилися поза увагою за кордоном. ЗМІ провідних країн Європи та США розповідали своїм аудиторіям про казкові багатства української політичної еліти, найчастіше приправляючи це фактажем, який змальовує бідність в Україні.
Популярними ілюстраціями були світлини президента Порошенка та прем’єра Гройсмана, а також зображення штабелів доларів, коштовних годинників та прикрас.
В Україні чимало уваги приділялося «жартам» міністрів і депутатів та їх несподіваним активам на кшталт мощів святих, які задекларував Андрій Лозовий. Та західні ЗМІ це не зацікавило. Головна тема публікацій — незліченні багатства політиків. Хоча є і винятки — американське «Радіо свобода» написало про храм у власності депутата Матвієнка, а в Нідерландах звернули увагу на антикваріат Мосійчука часів нацизму.
«Європейська правда» підготувала огляд того, як висвітлювалася тема е-декларування в різних країнах.
Велика Британія
Мабуть, найбільшу увагу до електронного декларування продемонстрували британські медіа.
Це показово, адже Британія є особливо важливою для українських владних мільйонерів — туди нерідко спрямовуються капітали з України, там часто вчаться діти наших багатіїв, в тому числі президента Петра Порошенка.
You must be registered for see links
, — так називається стаття в британському виданні
The Guardian.
«Однією з ключових вимог Майдану 2014 року було припинення нестримної корупції, що охопила країну.
Коли протестувальники дісталися резиденції Януковича, вони знайшли там позолочені ключки для гольфу, дитячий зоопарк і точну копію іспанського галеона, пришвартованого на штучному озері, — проводить аналогії видання. —
Нинішній президент Петро Порошенко є мільярдером і олігархом, але він обіцяв нову, більш прозору політику. Критики кажуть, що зусилля з проведення реформ у глухому куті та що всупереч вражаючій риториці уряд робить дуже мало для трансформації фундаментальної природи українського бізнесу та політики».
Газета зазначає, що інформація з електронних декларацій викликала обурення в небагатому українському суспільстві.
«Ключовим індикатором того, чи служить декларування боротьбі з корупцією, стане те, що зробить влада країни для розслідування інформації з декларацій», — підсумовує The Guardian.
Британська BBC заголовком своєї статті підкреслює «готівковий» аспект електронного декларування:
You must be registered for see links
«. Стаття починається з інформації про прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який задекларував $1,8 млн. готівки та солідний перелік активів. «Він був державним службовцем в Україні протягом останніх 14 років», — підкреслює BBC.
Серед інших згаданий міський голова Харкова Геннадій Кернес: «…Суперечливий мер другого за величиною міста України задекларував понад $1,6 млн».
Звичка урядовців тримати гроші поза межами банків є серйозною проблемою, вважають у британській медіакорпорації. «Це як вотум недовіри до банківської системи, яка зараз перебуває в стані реформування», — наголошується в статті.
«Немає доказів, що згадані в цій статті політики порушили закон, — обережно зазначає в кінці публікації BBC. — І електронне декларування, швидше за все, позитивно оцінять прихильники України у Вашингтоні та в Західній Європі».
Міжнародні агенції
Провідна
світова агенція Reuters опублікувала статтю під назвою
You must be registered for see links
«Дехто задекларував мільйони готівкою. Інші повідомили, що володіють парком розкішних автомобілів, дорогими швейцарськими годинниками, діамантами та великими ділянками землі – одкровення, здатні ще більше підірвати довіру до влади в Україні, де середня зарплатня становить трохи більше $200 на місяць», — пише агенція.
Reuters наголошує, що разом 24 члени Кабміну задекларували близько 7 мільйонів доларів готівки.
«Звичайно, в країнах ЄС тримати готівкові кошти видавалося би нецивілізованим. Але (в Україні) банківська система могла би, скажімо так, працювати краще. Це проблема багатьох українців, які втратили свої заощадження в банках», — цитує агенція міністра юстиції Павла Петренка.
В якості прикладів шокуючої розкоші Reuters наводить декларацію Михайла Добкіна з Опозиційного блоку з його колекцією вин у 1700 пляшок; керівника державної фіскальної служби Романа Насірова, з $2,2 млн. задекларованої готівки; «стилізованого під відстоювання інтересів простих людей» Олега Ляшка, а також лідера фракції БПП Ігора Гриніва.
«Швидше за все, останні відкриття посилять невдоволення суспільства владою у її діях щодо реформ. Вересневе опитування засвідчує, що лише 12,6% голосували би за партію Порошенка, цей показник впав з 21,8% на останніх виборах. Тим часом підтримка популістів та опозиційних партій зростає», — констатує агенція.
Цю статтю Reuters передрукувала низка ЗМІ, включно з впливовою американською New York Times.
На сайті
американської агенції Bloomberg колонку Леоніда Бершидського «
You must be registered for see links
проілюстрували портретом Порошенка та розмістили чомусь у рубриці «Українська криза» (де зазвичай ставлять публікації про війну на сході України).
Матеріал присвячено переважно задекларованим величезним сумам у готівці та міркуванням, нащо це зроблено і які наслідки потягне.
Стаття починається із прикладу народного депутата Сергія Мельничука, який задекларував трильйон гривень готівкою. «Це майже вдвічі перевищує очікувані доходи України на цей рік і досить, щоб купити більшу частину країни; сума в доларах така, що нею можна заповнити автопарк із 390 середніх позашляховиків», — пише колумніст.
У статті згадано значні готівкові кошти, задекларовані прем’єром Володимиром Гройсманом та його дружиною, а також декларацію керівника Нацбанку Валерії Гонтарєвої, що має великі банківські заощадження.
«Швидше за все, мета цих дій — забезпечити пояснення величезних майбутніх витрат…
Декларації не примушують чиновників пояснювати походження грошей, хоча антикорупційний орган, Національне антикорупційне бюро, має право на такі розслідування», — пише автор.
Водночас в матеріалі висловлюється сумнів, що НАБУ справді візьметься за провідних політиків. «Гройсмана та інших навряд чи запитають (про походження готівки): вони надто впливові та близькі до Петра Порошенка», — пише Бершидський.