УРИВОК З ДОНЕСЕННЯ ПРО СИТУАЦІЮ В УКРАЇНІ.
27 серпня 1941 р. 213-а дивізія безпеки
-УП-
(...)
1. Політична ситуація.
а) Волинь.
Після введення у дію дивізії на Волині політична ситуація зазнала змін. Спочатку українське населення Волині вітало німецький вермахт як визволителів від радянського панування. Польська частина населення також виявила свою готовність до співпраці... Після того, як українці почали організовуватись у комітети взаємодопомоги й встановлювати службу порядку, в їхніх рядах поступово почав зростати вияв політичної волі. (...) Зокрема, у таких містах, як Луцьк, Рівне, Ковель, Дубно та Остріг усе сильніше проявляється прагнення до незалежності і до звільнення від німецького впливу. (...) Стремління до самостійної України стає щораз більше виразним. Ці прагнення знаходять звичайно головну підтримку серед інтелігенції міст. (...) (Стор.525).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 78
Берлін, 9 вересня 1941 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД.
(...)
1.. Політичний огляд. (...) Загальна атмосфера
(...) Пінськ: Неспокій у південній частині району, спровокований пропагандою українців із Волині за незалежність...
На Волині посилення пропаганди за незалежність України, особливо групою Бандери...
Етнічні групи
Українці: ...Перехоплено дві українські листівки... Зростаюча активність пропаганди організацією Бандери на Волині і в Галичині. (Стор. 528).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 79.
Берлін, 10 вересня 1941 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД
(...) II. Донесення айнзацгруп і айнзацкоманд.
Етнічні групи
Українці: ...Пожвавлення пропаганди за Бандеру. Збір підписів, щоб добитися дозволу для Бандери повернутися у свою країну. Постійне поширення старих листівок про уряд Стецька й демонстрації за незалежність. Також поширення негативної відповіді Бандери на вимогу професора Коха (міністерство Розенберга) розпустили уряд Я- Стецька. Збір фонду боротьби для ОУН; продаж марок із датою проголошення незалежності (30.06.1941). (...)
(Стор. 529).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 133.
Берлін, 14 листопада 1941 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД (...)
Айнзацгрупа.
Місце дислокації: Київ. (...)
Ситуація і настрої на Волині.
1. Політична ситуація.
(...) 2. Бандера та інші українські політичні течії. Серед українських політичних течій (на Волині) ОУН Бандери розгортає, як завжди, найбільшу діяльність. Виглядає, що міліція Рівненської області перебуває під сильним впливом цього руху. Симптоми звичні: вони діють самочинно з хвилиною, коли розпорядження німецьких інстанцій не відповідають інтересам ОУН; в окремих випадках вони йду і на свідомий саботаж німецьких заходів. Серед українських політичних течій слід згадати також Групу ОУН Мельника, яка має ті самі цілі, що і група Бандери, а саме створення суверенної і незалежної України, але вони виражені в менш грубій формі. Через брак ініціативи, характерний для цієї течії в ОУН, її існування у даний момент не становить гострої небезпеки.
УНР під керівництвом Лівицького досить активна, але знайшла підтримку лише серед кількох колишніх офіцерів і вояків армії Петлюри, а також частково серед духовенства (православного). Якщо незначні кола офіцерів можна вважати другорядним, то симпатії серед духовенства заслуговують на увагу. Населення ставиться байдуже до цієї організації.
Скоропадський має певну популярність у людей похилого віку і серед місцевої інтелігенції. Оскільки він викликає лише невелику симпатію серед молоді, то виглядає, що його політична течія приречена зникнути зі смертю старшого покоління.
Як підсумок можна сказати про українські політичні течії на Волині, що серйозну загрозу становить тільки ОУН Бандери.
Течія Мельника могла б стати колись небезпечною, якщо нею занадто знехтувати в боротьбі з течією Бандери. Що стосується інших партій, то їм можна було б непомітно сприяти, оскільки, не маючи перспектив, що призвели б до тривалого успіху, вони є основним елементом розколу політичної думки серед українців. (...)
V. Настрої населення.
Після того, як при вході німецьких військ населення під враженням, що його звільнено від кривавого більшовицького терору, було сповнене надій, тепер, з огляду на обставини, описані вище, відзначається поганий настрій з його боку. Хоча більшовицька пропаганда досі не має успіху серед широких верств населення, однак вербувальна діяльність українських політичних партій зовсім не сприяє посиленню довіри до німецької адміністрації. Це особливо стосується пропаганди Бандери, але також і Мельника. Виглядає, що ще не вдалося правильно встановити в німецькій адміністрації понадпартійну владу, яка дбала б про добробут українців. (...)
(Стор.540 — 541).
НАКАЗ СД ПРО СТРАТУ ЧЛЕНІВ ОУН БАНДЕРИ
Місце постою, 25 листопада 1941 р.
Айнзацкоманда Ц/5 Поліції Безпеки і СД
П. Н. в щоденнику Команди: 12432/41
До Зовнішніх постів:
Київ
Дніпропетровськ
Миколаїв
Рівне
Житомир
Вінниця
Справа: ОУН (Рух Бандери).
Незаперечне встановлено, що рух Бандери готує повстання у Райхкомісаріаті (Україна), мета якого — створення незалежної України. Всі активісти руху Бандери повинні бути негайно арештовані і після ґрунтовного допиту таємно знищені як грабіжники.
Протоколи допитів мають бути переслані айнзацкоманді Ц/5.
Цей лист має бути знищений командофюрером негайно після прочитання. ХІ/014 — (№ 7) підпис (нечіткий)
СС-оберштурмбанфюрер.
(Стор. 545).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 156
Берлін, 16 січня 1942 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД. (...)
ДІЯЛЬНІСТЬ ОУН
Айнзацкоманда 5 звернула особливу увагу на нелегальну діяльність прихильників Бандери. Допити багатьох українців, звільнених зі школи міліції, виявили стосовно революційних планів ОУН новий матеріал і підтвердили істинність попередніх констатацій.
Що стосується школи міліції у Клевані, то вдалося дізнатися:
Начальником школи є так званий Остап, або чоловік, відомий як інструктор цієї школи під ім'ям Славко. Остап знає зв'язкових у Києві і прекрасно знає про місця, поінформований про паролі. Він має знати, де схована зброя, так само, як і про друковані листівки, заховані у Клевані або в Рівному. Василь Щербак, інструктор школи міліції у Клевані, арештований у Києві, видав імена тринадцяти прихильників Бандери, в яких мала б бути зброя.
На підставі однозгідних зізнань арештованих людей Бандери, точна дата початку запланованої революції не була названа. Сигнал до повстання буде відданий Бандерою, на звільнення якого сподівається ОУН. Склади зброї походять із знайдених військових таборів, або це зброя, знайдена у вбитих солдатів Червоної армії. Передбачаючи майбутні дії, ОУН приділила однакову увагу як залишеним совєтами складам зброї, так і банкам. Гроші банків призначені не тільки для фінансування ОУН, але також для оплати витрат активістам, які мають працювати із закордоном або за кордоном. Тим і пояснюється факт, що люди Бандери далі безнастанно намагаються прибувати на місця разом із воюючими військами або зразу після них.
Арештовані люди Бандери стверджують, що під час вибуху повстання заплановано перевести підривання мостів... (...)
(Стор. 552—553).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 187.
Берлін, 30 березня 1942 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД.
У Рівному начальник Сіпо і СД конфіскував № 32/51 газети «Волинь» за 22 березня 1942 р. через статтю одного з прихильників Мельника Самчука, зміст якої був ворожий щодо німців. 21 тисяча примірників цього номера були знищені.
В Острозі мер, його заступник і 5 інших осіб були арештовані за те, що дозволили в міській друкарні нелегальне виготовлення листівок, які містили «10 наказів руху Бандери». (...)
(Стор. 558).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ ПРО ПОДІЇ У СРСР № 191
Берлін, 10 квітня 1942 р. Секретна справа Райху!
Начальник поліції безпеки і СД. (...)
Айнзацгрупа Ц. Місце дислокації: Київ,
СИТУАЦІЯ І НАСТРОЇ НА УКРАЇНІ
Ситуація і настрої на Західній Україні. ...На Західній Україні (Волинь, Поділля)..-, серед різних етнічних груп, треба уважати український націоналізм найсильнішою політичною течією. Рух Бандери, найбільш активний і найважливіший з усіх націоналістичних груп, став організацією переважно антинімецькою і нелегальною. (...)
РУХИ ОПОРУ
(...)
Шовіністичні українські групи
Група Бандери, ядро якої спочатку було сформовано з молодої інтелігенції Західної України (студенти Львова), мала підтримку серед молоді, особливо в окрузі Волинь— Поділля. Нелегальна діяльність почалася тут з організації підпільних курсів у школі міліції у Клевані. Молоді українці проходили тут таємну підготовку політичного і військового характеру стосовно їхніх обов'язків як членів націоналістичної «революційної армії». Пропаганда повинна була проводитись безпосередньо серед сільського населення. У ході широкої облави було арештовано ще 10 членів організації Бандери. (...)
(Стор. 558—559).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕНЬ З ОКУПОВАНИХ РАЙОНІВ СХОДУ
№ 4 Берлін, 22 травня 1942 р. Секретно!
Начальник поліції безпеки і СД.
Штаб Команд (...)
Б. Противник і виконавчі питання. (...)
РУХ ОПОРУ НА УКРАЇНІ
а) РУХ БАНДЕРИ.
Згідно з донесенням командуючого СП і СД на Україні, розслідування показали, що центр руху Бандери на Волині і на Поділлі був у Рівному. Його головою є так званий Остап Тимощук.
Проведені арешти призвели до того, що Рівне перестало бути центром і базою. За певними ознаками керівництво організації відійшло в болотистий район між Сарнами і Пінськом. (...)
У Рівному група Бандери володіла багатьма заводськими будівлями та квартирами. Саме там навчалася українська міліція і провадилися збори. Нелегальне навчання міліції було припинено, а школа міліції у Рівному була розв'язана. Після того ця школа міліції продовжувала свою нелегальну діяльність у замку Клевані. Захоплені під час розв'язання школи міліції у Рівному матеріали безсумнівно свідчать про те, що ця міліція була задумана як бойова організація Бандери.
Навчання у школі міліції відвідувало сорок осіб, які були попереджені про нелегальність їхньої майбутньої діяльності. Їм було сказано, що йдеться про визвольну боротьбу України протії Німеччини. У разі арешту вимагалося, щоб вони відмовилися давати будь-які свідчення. У разі зради учасникам навчання загрозили, що в такому випадку Рух ужиє ліквідації.
Велика вага приділена навчанню курсантів поводитися зі зброєю, їх навчали, що незалежну й вільну Українську державу можна здобути тільки зі зброєю в руках. Гідним уваги є те, що згідно з уже раніше виданим таємним наказом, переданим керівникам міліції, трофейна зброя та боєприпаси не були повернуті німецькому вермахту, але були таємно заховані постами міліції. Євреї також зносили зброю (...)
Члени міліції отримували як військове, так і політичне навчання. Притому їх настроювали проти німців з допомогою перекручених фактів, зокрема казали, що німців чекали як визволителів, а вони виявилися гнобителями. Отже, проти них треба вести боротьбу. Дальше пояснювали, що боротьба буде вестися у тилу німецьких військ. (...)
Встановлено, що кожна людина Бандери має один або кілька псевдонімів...
Використавши довірочний пароль, удалося арештувати Канюку (псевдонім Богун), інструктора школи міліції у Клевані. (...)
Фінансування руху Бандери йде у великій мірі з Галичини. Члени руху частково сплачують організації певні внески, або частково доставляють продовольство. Крім того, завідуючі кооперативів часто є прихильниками Бандери. Встановлено, що серед тих, хто вносить кошти, є і євреї; часто їх змушують давати гроші. (...)
У районі Костополя на складах зброї було захоплено і передано Вермахту:
600 рушниць, 12 кулеметів, 1200 протигазів. 254 тисячі рушничних патронів, 20 тисяч снарядів. 4 тисячі гранат, 2 тисячі мін, 500 кулеметних дисків та інше військове спорядження.
Варто зазначити, що, скориставшись обставинами на початку війни, руху Бандери вдалося міцно вкорінитися на Волині та на Поділлі і завербувати значну кількість членів...
б) РУХ МЕЛЬНИКА.
Начальник поліції безпеки і СД по Україні повідомляє, що після арешту значного числа прихильників Мельника в Києві активність руху Мельника зовсім не зросла. (...)
..в) ПОЛІСЬКА СІЧ.
Поліська Січ - це своєрідний український партизанський .відділ; під командуванням Тараса Бульби (справжнє прізвище :Боровець). .За згодою німецьких властей: восени 1941 р. Бульба створив спеціальний відділ для боротьби з партизанами (радянськими). Хоча цей відділ було 1941 р. розпущено в листопаді, він мав би недавно потайки знову організуватися і вже назбирав значну кількість рушниць. (...)
(Стор. 562-564).
УРИВОК ІЗ ДОНЕСЕННЯ З ОКУПОВАНИХ РАЙОНІВ СХОДУ № 8
Берлін, 19 червня 1942 р.
Секретно!
Начальник поліції безпеки і СД. Штаб команд.
(...)
А. Противник і виконавчі питання.
(...)
РУХ ОПОРУ НА УКРАЇНІ.
а) Рух Мельника.
23 травня 1942 р. була перехоплена тринадцята листівка руху Мельника, випущена в 190 примірниках. Вона стосується діяльності українського націоналіста Миколи Міхновського.
Останнім часом збільшилась кількість активістів руху Мельника... 25 травня 1942 р. культурне товариство «Просвіта» мало намір організувати виставку, присвячену пам'яті Петлюри. Виставка не була дозволена, оскільки прихильники руху Мельника виконують керівну діяльність у «Просвіті».
Також було відкинено створення товариства допомоги українських жінок, оскільки заплановане створення вийшло від руху Мельника. .
Журнал «Сурма», орган Організації Українських Націоналістів, був доставлений у Райхскомісаріат Україна для нелегального поширення. У ньому можна прочитати таке: «Хоч іноземні держави намагаються зруйнувати нашу національну рішучість і стійкість, то все-таки українське питання залишається найважливішим питанням Східної Європи». І далі: «У вирішальній битві за долю Східної Європи не знаходиться жодного місця для українців»... Або: «Українці не хочуть воювати за чужі інтереси як найманці... вони підуть у бій тільки за право на незалежне політичне життя». (...)
б) Рух Бандери.
3-го травня 1942 р. була надрукована п'ятнадцята листівка руху Бандери, випущена в 336 примірниках. У листівці містяться заклики організації, які з'ясовані в 24 пунктах.
2 травня 1942 р. в Понеблі, під Рівним відбулися збори Рівненської обласної організації руху Бандери. Серед присутніх були: голова організації Бандери на Волині, Остап, його заступник. Чорний, Володимир Кубринович і ще три чоловіки. Користуючись нагодою, Остап оголосив накази свого зверхника, керівника руху Волині і Поділля Бандери, Приймака. який керує рухом із Сокаля (Генеральне Губернаторство). Потім він підкреслив, що треба посилити діяльність руху Бандери в районі Рівного. І нарешті, він передав наказ Приймака, згідно з яким необхідно переглянути і прочистити найближчим часом усю заховану зброю. (...)
(Стор. 565-566).
Берлін, 3 липня 1942 р. Секретно!
Начальник поліції безпеки і СД.
(...)
Л. Противник і виконавчі питання.
(...)
Український рух опору.
Датована 16.03.42 р., петиція з поштовою печаткою Станіслава (Галичина) була адресована Гітлеру «Українським комітетом визволення України від імені українського народу». На конверті вказаний такий відправник: «Україна», УКВУ. Лист підписаний: «Український комітет визволення України!!» «Слава Україні!!» Україна, 15.03.1942.
Зміст листа не становить ніякої петиції, він містить докори, вимоги і погрози (...)
Група Бандери
У Києві була перехоплена листівка ОУН напрямку Бандери; у ній містяться інструкції щодо структури організа-ції. (...)
Знайдені під час останніх арештів накази дають ясне уявлення про наміри нелегальних активістів. Тоді як прийняті взимку розпорядження застерігали проти будь-яких дій чи провокацій, бо вся робота повинна була зосередитись на розширенні мережі ОУН, на роботі між членами ОУН і на створенні, наскільки це можливо, серйозних передумов для успіху, щоб бути спроможним сказати «останнє слово» окупантам, нові захоплені накази вже визначають завдання активних дій. І ось наказується членам удаватися до пасивного опору і саботажу всіх німецьких заходів. У листівках прославляється мучеництво Бандери і його друзів, «які сьогодні караються у підвалах тюрем за наші ідеї».
Особливо треба відзначити пропаганду й опір проти поставок сільськогосподарських продуктів, проти вивезення робочої сили в Німеччину, проти участі в німецько-українських маніфестаціях і т. д. (...)
У ході демонтажу центру Бандери в Сарнах було знайдено, зокрема, директиви про ведення партизанської війни. Було також встановлено, що організація Бандери віддала наказ своїм членам ні в якому разі не вступати до охоронної поліції. Якщо член руху Бандери увійде до охоронної поліції, він автоматично опиняється поза рухом. (...)
(Стор. 566-567)