Відповідь: Російсько-Українськи відносини.
МІФИ ТА РЕАЛІЇ
П’ять російських міфів про Україну та інший погляд на них
1. «На Окраине...»
Голос пропаганди
Доволі поширена думка. Мовляв, територія України – це землі, «подаровані» сусідами. Владімір Путін на торішньому саміті НАТО в Бухаресті саме в цьому переконував керівників натівських держав. «Україна – взагалі дуже складна держава. Україна в тому вигляді, в якому нині існує, була створена за радянських часів, вона отримала території від Польщі – після Другої світової війни, від Чехословаччини, Румунії», – заявляв російський лідер. Можна також пригадати, з якою наполегливістю російські політики продовжують говорити «на Україні», замість «в Україні».
А з іншого боку...
Владімір Путін правий у тому, що Україні дісталися її території від сусідів, однак він забув сказати, що перед тим ці ж самі території в України забирали. Логіка російського екс-президента взагалі дуже ризикована. Уявіть, що лишилося б від Росії, якби від неї відкололи всі автономні округи й республіки, які раніше були силоміць введені до складу екс-Російської імперії?
2. «НАТО нам не надо!»
Голос пропаганди
Позиція більшості російських журналістів щодо вступу України до НАТО зводиться до одного: НАТО – це ворог, а отже, і Україна в Альянсі – теж ворог.
А з іншого боку...
Україна ніколи не заявляла про те, що має намір приєднатися до НАТО з антиросійськими цілями. НАТО ніколи не робило антиросійських заяв. При цьому українські дипломати неодноразово заявляли, що Україна як стратегічний партнер Росії і член Альянсу – це запорука того, що НАТО ніколи не вдасться до дій, які загрожували б Росії.
3. «Геноцида не было»
Голос пропаганди
У Росії визнають, що люди помирали від голоду в 1932–1933 роках, однак не погоджуються, що це було наслідком зумисного винищення українців. Мовляв, від голоду помирали і в інших регіонах Радянського Союзу.
А з іншого боку...
Факт залишається фактом: більшість померлих від Голодомору – українці. І документи радянського керівництва, логіка подій вказують, що це було свідоме винищення. Можливо, ми дізналися б ще більше страшної правди, якби Кремль розпорядився відкрити всі архіви, які стосуються того періоду. Згадайте, приміром, що демократ Михайло Горбачов свідомо замовчував існування секретного протоколу Молотова-Ріббентропа.
4. «Места российской славы»
Голос пропаганди
Крим – російський півострів, який було подаровано Україні. Чорноморський флот і Севастополь – нерозлучні!
А з іншого боку...
Про територіальні подарунки – дивись вище. Чорноморський флот для України – це іноземне збройне формування. Чи багато таких на території Росії? Жодного. Звісно, не хоче бачити на своїй території іноземних вояків і Україна. Київ дозволив ЧФ лишитися тимчасово, тільки до 2017 року. У Москві мали б поважати добру волю українців і не шукати злих умислів у діях України, яка просить проводити всього-на-всього підготовчі роботи для виведення флоту вже зараз. За один день флот не виведеш.
5. «Лучше быть изнасилованной, чем украинизированной»
Голос пропаганди
Це слова комічного персонажа із п’єси «Мина Мазайло», яку написав Микола Куліш (до речі, загинув у соловецьких таборах) ще в 1929 році. Вони залишаються актуальними й досі. Російські політики постійно говорять про утискання російської мови в Україні.
А з іншого боку...
Візьмемо для прикладу газети, що виходять в Україні. У 2008 році із загального тиражу майже в 4 млрд примірників російськомовні становили 2,6 млрд, або – 66,7%. Серед загальноосвітніх шкіл, що діють зараз в Україні, 1199 – із російською мовою навчання, а 1628 – двомовні. Російську мову як предмет в Україні вивчає 1,2 млн учнів. Проте найважливіше: останні опитування свідчать – 44% громадян України вважають, що мовне питання не потребує нагального вирішення, ще 38% опитаних кажуть, що це питання не є актуальним узагалі.