Студенти! Вас вкотре пробують пограбувати. Можливо, вам уже відомо про те, що з вересня у ваших університетах дозволено вводити нові платні послуги. Це ще один крок, до перетворення освіти на бізнес. Тепер отримання знань вже не буде правом для кожного — фактично, освіта стає привілеєм для багатих.
Ми всі розуміємо відверту антистудентську суть даного рішення. Однак, слід чітко усвідомлювати, що постанова уряду є грубим порушенням законів та наших з вами прав. Тому “Пряма дія” пропонує вашій увазі аналіз постанови, зроблений нашими товаришами із “Фундації регіональних ініціатив”.
Це має знати кожен!
27 серпня під час свого розширеного засідання Уряд прийняв постанову № 796 “Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися державними та комунальними навчальними закладами”, розроблену Міністерством освіти і науки та Міністерством економіки. "Це сприятиме залученню додаткових коштів і збільшенню дохідної частини бюджетів навчальних закладів," - стверджують у Департаменті інформації та масових комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів. Проте даний документ суперечить як чинному законодавству, так і загрожує впровадженням численних незаконних грошових стягнень зі студентів. Що ж чекає нас в новому навчальному році?
"Дана постанова вводить додаткові платні послуги, які відтепер будуть надаватися в державних та комунальних навчальних закладах. При чому можливість надання навчальними закладами більшості з нововведених платних послуг, які безпосередньо пов'язані з організацією навчально-виховного виховного процесу та передбачені навчальними планами, не відповідає вимогам статті 53 Конституції, яка гарантує право кожного на освіту, покладаючи на державу обов'язок забезпечити доступність професійно-технічної, вищої освіти в державних та комунальних навчальних закладах.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 4 березня 2004 року №5-рп/2004 (справа про доступність і безоплатність освіти) визначив, що безоплатність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає можливість здобуття освіти в державних і комунальних навчальних закладах без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги визначених законодавством рівня, змісту, обсягу і в межах тих видів освіти, безоплатність яких передбачена частиною третьою статті 53 Конституції України ("громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі"). Безоплатність та доступність здобуття громадянами освіти в державних в державних навчальних закладах забезпечується, зокрема, фінансуванням цих закладів за рахунок державних бюджетних асигнувань згідно з нормативами фінансового та матеріально-технічного забезпечення, та наданням права особам, які здобувають освіту у таких закладах, користуватися навчальною, науковою, виробничою, культурною, побутовою базою цих закладів (статті 51, 63 Закону України "Про освіту"). Тому прийнявши рішення, що суперечить статті 53 Конституції України, Кабінет Міністрів порушив як норми частини другої статті 6, так і частини другої статті 19, так і частини третьої статті 113 та частини першої статті 117 Основного Закону держави, які зобов'язують Уряд України керуватися у своїй діяльності Конституцією, а також діяти на підставі та у спосіб, що нею передбачені.
Отже, згідно з текстом постанови, до переліку платних послуг, що можуть надаватися державними та комунальними навчальними закладами, тепер входить:
- підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання (п. 1, п.п. 5);
Коментар: Дану норму необхідно виключити з постанови. Зрозуміло, що її будуть використовувати як неофіційну, але необхідну умову для платної участі в ЗНО. Мовляв, хочеш спробувати потрапити у наш ВНЗ? - То заплати за обов'язкову підготовку! Тепер, щоб стати студентом-бюджетником, самих знань та талану буде не достатньо, якщо маєш недостатньо грошей. Це є узаконенням корупції. Норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти.
- проведення контрольних заходів, що є необхідною умовою при переведенні студента з одного до іншого навчального закладу, і які обумовлені відмінностями у навчальних планах напряму підготовки чи спеціальності, за якими студент навчався раніше, і навчальних планах напряму підготовки чи спеціальності, на які студент переходить, а саме: переліком дисциплін, які студент досі не вивчав; різницею за обсягом годин або формою підсумкового контролю при вивченні однакових дисциплін; змістом дисципліни, з якої студент був оцінений за попереднім місцем навчання і відповідною дисципліною навчального плану, за яким студент буде навчатись (п. 1, п.п. 6);
Коментар: Норма суперечить не лише принципу доступності освіти, але й одному з головних принципів Болонської системи - мобільності студентів. Навіть формально різна назва ідентичних дисциплін двох навчальних закладів зможе бути причиною для додаткових гошових стягнень. Дана норма має бути виключена з постанови.
- проведення контрольних заходів, що є необхідною умовою при поновленні студента, який був відрахований, за умови самостійного вивчення ним предметів (дисциплін) (п. 1, п.п. 7);
Коментар: Зокрема, тепер дискриміновані особи, які перебували в академічній відпустці. Вважаємо, що дана норма також суперечить принципу доступності освіти. Нововведення не сприятиме покращенню знань та дисципліни виключеного студента, а навпаки змушуватиме його витрачати час на заробляння грошей замість навчання. До того ж, у адміністрацій ВНЗ та викладачів виникне небезпечна спокуса навмисно домагатися виключення з своїх лав певних студентів, або погрожувати цією нормою і отримувати зі студентів хабарі. Норма має бути виключена з постанови.
- проведення лабораторних занять для студентів у разі, коли такі заняття пропущені без поважних причин (п. 1, п.п. 8);
Коментар: Вважаємо, що термін "поважні причини" є занадто розпливчатим, щоб вберегти від грошових стягнень постраждалих від життєвих обставин студентів. Норму необхідно як мінімум переформулювати.
- підготовка та перепідготовка, підвищення кваліфікації кадрів за замовленнями служб зайнятості населення (п. 1, п.п. 9);
Коментар: Очевидно, що дана норма містить корупційну схему по відношенню до малозахищеної верстви населення - безробітних. Щоб отримати хоч якусь роботу через посередництво служб зайнятості, людина чомусь змушена за гроші займатися зміною своєї кваліфікації у ВНЗ. Питання: звідки має безробітний знаходити на це гроші? Вважаємо, що норму необхідно як мінімум переформулювати.
- надання послуг, пов'язаних з підготовкою до захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук та його проведенням (крім оплати часу засідання членам спеціалізованої вченої ради та оплати часу участі в таких засіданнях офіційних опонентів), зокрема, прийом кандидатських іспитів, видання та розповсюдження авторефератів, дисертацій, стенографування під час захисту дисертацій (п. 1, п.п. 11);
Коментар: Норма народжує нові корупційні схеми. "Підготовки до захистів" (список яких, згідно з текстом самої ж норми, навіть може не обмежуватись переліченими у нормі випадками) будуть неофіційно носити обов'язковий характер і мати певну високу "таксу". То щоб бути науковцем, хіба розуму і продуктів розумової праці недостатньо? Норму необхідно як мінімум переформулювати.
- проведення для громадян лекцій та консультацій з питань науки, техніки, юриспруденції, культури, мистецтва, фізичної культури, спорту, туризму, краєзнавства тощо (п. 1, п.п. 13);
Коментар: Знову корупційна схема, яка може використовуватися щодо студентства. Подібні платні лекції та консультації можуть неофіційно стати необхідною умовою для наявності гарних оцінок у студента. Тому норма може узаконити корупцію. Норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти, тому має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- освітня діяльність за науковим, технічним, художнім, туристичним, екологічним, спортивним, оздоровчим та гуманітарним напрямами, що здійснюється понад обсяги, встановлені навчальними планами, з видачею або без видачі відповідних документів про освіту (консультації, курси, гуртки, факультативи іноземних мов, комп'ютерної підготовки, гри на музичних інструментах, хореографії, образотворчого мистецтва, стенографії, машинопису, крою та шиття, оздоблення приміщень, агротехніки, зоотехніки, підготовки водіїв тощо) (п. 1, п.п. 14);
Коментар: Та ж корупційна схема, що може бути використана проти студентства. Подібна освітня діяльність хоч офіційно і буде здійснюватися "понад обсяги, встановлені навчальними планами", проте неофіційно буде необхідною умовою для наявності гарних оцінок у студента. Це є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Також норма може використовуватися задля придушення студентських культурно-просвітницьких ініціатив. Якщо самі ж студенти для себе у позанавчальний час в аудиторіях ВНЗ будуть влаштовувати різноманітні гуртки, будуть грати на музичних інструментах, займатися хореографією, образотворчим мистецтвом, кроєм та шиттям, то чому вони мають комусь за це платити? Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- організація у позанавчальний час (канікули, святкові та вихідні дні) заходів за освітнім, науковим, технічним, художнім, туристичним, екологічним, спортивним, оздоровчим та гуманітарним напрямами, що здійснюється поза діяльністю, яка фінансується за рахунок коштів загального фонду державного та місцевих бюджетів (п. 1, п.п. 15);
Коментар: Аналогічна корупційна схема, що може бути використана проти студентства. Викладач зможе брати зі студентів гроші за подібні освітні заході, які офіційно будуть вважатися здійснюватися "позанавчальними", проте неофіційно будуть необхідною умовою для наявності гарних оцінок у студента. Це також є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Норма також може використовуватися задля придушення студентських самоосвітніх та самооздоровчих заходів. Якщо самі ж студенти для себе у позанавчальний час в приміщеннях ВНЗ будуть влаштовувати різноманітні освітні, наукові, технічні, художні, туристичні, екологічні, спортивні, оздоровчі та гуманітарні заходи, то чому вони мають комусь за це платити? Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- забезпечення обмундируванням студентів та працівників тих вищих навчальних закладів, статутом яким передбачено носіння форменого одягу (п. 1, п.п. 17);
Коментар: По-перше, норма стимулюватиме появі необхідності обмундирування у все більшій кількості ВНЗ, що призведе до психологічного насильства над індивідуальністю кожного студента (а індивідуальність, як відомо, проявляється, в тому числі, і в одежі). По-друге, норма призведе до узаконення корупційної схеми. Подолання захмарних ціни на обмундирування вже зараз є необхідною умовою для навчання у деяких ВНЗ. А дана постанова ще більше погіршить ситуацію. Норма побічно звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Тому має бути виключена.
- з частовою оплатою відповідно до законодавства: харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах; утримання вихованців у інтернатних навчальних закладах, загальноосвітніх школах та професійно-технічних училищах соціальної реабілітації (п. 1, п.п. 18);
Коментар: Існує ризик, що на місцях подібне формулювання стане виправданням для ігнорування гарантій Закону "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та інших нормативно-правових актів на цю тему. Норму необхідно доповнити посиланнями на ці нормативно-правові акти. Також незрозуміло, чому вихованці інтернатних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних училищ соціальної реабілітації мають платити за своє там утримання. Норму необхідно переформулювати.
- надання бібліотеками послуг з... виконання складних тематичних, інформаційних та довідкових бібліографічних запитів на замовлення фізичних та юридичних осіб, у тому числі за попереднім замовленням, користування документами з читальних залів та відділів зберігання фондів понад установлені навчальними закладами терміни, у тому числі протягом неробочого часу (вечірні та нічні години, вихідні, святкові, канікулярні дні); вилучення та реалізація частини бібліотечного фонду, що не використовується, дублетних документів; пайової підписки на періодичні видання, а також послуг з користування документами на заставній та компенсаційній основі (у разі... перевищення, встановлених навчальним закладом, термінів користування...) (п. 1, п.п. 19);
Коментар: Вважаємо, що термін "складні тематичні, інформаційні та довідкові бібліографічні запити" є занадто розпливчатим, щоб вберегти студентів від грошових стягнень. Терміни користування літературою завдяки цій постанові можуть буди установлені навчальними закладами так, щоб не платити за користування студенту було неможливо. Чому, наприклад, студент не має користуватися бібліотечною літературою ввечері, вночі, у вихідні, канікулярні, святкові дні? Норму необхідно як мінімум переформулювати. Тому норма побічно звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Також насторожують слова постанови про плату за вилучення та реалізацію частини бібліотечного фонду, що не використовується. Чи не це прямою вказівкою до розбазарення бібліотек? Норма має бути виключена з постанови, або суттєво переформульована.
- ...реалізацію та супровід програмного забезпечення з навчальною,.. та науково-дослідницькою метою (п. 2, п.п. 2);
Коментар: Норма може бути використана з корупційною метою. Програмне забезпечення може бути необхідною частиною навчального процесу, а студентів певних спеціальностей можуть змусити платити за користування цим програмним забезпеченням. Таким чином норма побічно звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Тому норма має бути як мінімум переформульована.
- організація спортивних, фізкультурно-оздоровчих заходів з використанням відповідної матеріально-технічної бази у позанавчальний час та поза діяльністю, яка фінансується за рахунок коштів загального фонду державного та місцевих бюджетів, за винятком заходів, що проводяться з учнями та студентами навчальних закладів спортивного профілю (п. 4, п.п. 3);
Коментар: Тут присутня вже вищезгадана корупційна схема, що може бути використана проти студентства. У навчальних закладах неспортивного профілю викладач обов'язкового спортивного предмету зможе брати зі студентів гроші за подібні заходи, які офіційно будуть вважатися здійснюватися "позанавчальними", проте неофіційно будуть необхідною умовою для наявності гарних оцінок у студента. Це є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Норма також може використовуватися задля придушення студентських самооздоровчих спортивних ініціатив. Чому студент не може у позанавчальний час безплатно зміцнювати своє здоров'я за допомогою устанкування та у спеціальних приміщеннях, що належать навчальному закладу? Хіба ми не хочемо, щоб молодь була сильна і здорова? Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- послуги закладів фізичної культури та спорту. У тому числі з надання у тимчасове користування спортивного інвентарю, фізкультурно-оздоровчого та спортивного обладнання, за винятком послуг, що надаються учням та студентам навчальних закладів спортивного профілю (п. 4, п.п. 4);
Коментар: Аналогічна корупційна схема, що може бути використана проти студентства. У навчальних закладах неспортивного профілю викладач обов'язкового спортивного предмету зможе брати зі студентів гроші за певні "послуги закладів фізичної культури та спорту", які неофіційно будуть необхідною умовою для наявності гарних оцінок у студентів. Це є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Норма також може використовуватися задля придушення студентських самооздоровчих спортивних ініціатив. Чому студент з навчального закладу неспортивного профілю не може у позанавчальний час безплатно зміцнювати своє здоров'я за допомогою спортивного інвентарю, фізкультурно-оздоровчого та спортивного обладнання закладу? Хіба ми не хочемо, щоб молодь була сильна і здорова? Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- надання фахових послуг педагогічними, медичними працівниками, працівниками фізкультури та спорту у разі, якщо це не передбачено навчальним планом та за винятком занять, що проводяться з учнями та студентами навчальних закладів спортивного профілю (п. 4, п.п. 5);
Коментар: Вважаємо, що під "наданням фахових послуг" деякі корумповані викладачі будуть розуміти неофіційні та "позанавчальні", але обов'язкові платні зайняття зі студентів навчальних закладів неспортивного профілю. Це є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти. Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- організація відвідування та екскурсійне обслуговування індивідуальних відвідувачів та організованих груп у структурних підрозділах навчальних закладів (музеях, ботанічних садах, заповідниках тощо) у разі, якщо це не передбачено навчальним планом (п. 4, п.п. 6);
Коментар: Вважаємо, що під "наданням фахових послуг" деякі корумповані викладачі будуть розуміти неофіційні та "позанавчальні", але обов'язкові платні зайняття зі студентів навчальних закладів неспортивного профілю. Це є узаконенням корупції. Тому норма звужує право громадян на освіту та суперечить принципу доступності освіти.
- організація та проведення концертно-видовищних заходів, що здійснюється поза діяльністю, яка фінансується за рахунок коштів загального фонду державного та місцевих бюджетів (ч. 4, п. 7);
Коментар: Норма може використовуватися задля придушення студентських культурно-просвітницьких ініціатив. Чому студенти не можуть у позанавчальний час проводити самі для себе концернто-видовищні заходи на території, що належить навчальному закладу? До того ж для студентів відповідних спеціальностей норма може бути використана з корупційною метою. У закладах освіти, де концернто-видовищні заходи є необхідною складовою навчального процесу, дана норма може бути використана для впровадження неофіційних, але обов'язкових грошових поборів зі студентів, які хочуть мати гарні оцінки. В подібному випадку це є узаконенням корупції. Тому норма може звузити право громадян на освіту та суперечити принципу доступності освіти. Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
- фото-, кіно-, аудіо- і відеопослуги (п. 5, п.п. 4);
Коментар: Зазначені послуги можуть бути необхідною сладовою навчального процесу дл певних спеціальностей. У таких закладах освіти дана норма може бути використана для впровадження неофіційних, але обов'язкових грошових поборів зі студентів, які хочуть мати гарні оцінки. В подібному випадку це також є узаконенням корупції. Тому норма може звузити право громадян на освіту та суперечити принципу доступності освіти. Норма має бути виключена з постанови. Або ж переформульована таким чином, щоб норма не стосувалась студентства.
...