Поросяча істерія
В 1918-1919 роках на всіх континентах (включаючи Антарктиду) розвинулась нечувана пандемія грипу, т.з. "іспанки". За різними оцінками, від "іспанки" померли 50-100 мільйонів людей, серед них багато тодішніх знаменитостей (напр. Гарольд Локвуд). Є і відомі люди, що виздоровіли після цього типу грипу і встигли зробити ще багато хорошого (Уолт Дісней, Франклін Делано Рузвельт, Вудро Уілсон - Президент США...)
Пройшло століття і грип уже знову в моді. Цього разу менш поетичний, а якийсь свинячий. Назва у нього ще не остаточна (пропонувались і "північноамериканський", і "мексиканський", і "атиповий"...), але виглядає, що уже прижилась і навряд чи зміниться. В аеропортах усього світу можна побачити десятки людей в масках. Закриваються готелі в Мексиці, школярі йдуть на безстрокові канікули, засновуються спеціальні фонди і комісії... А що в сухому залишку?
Вважається, що від непоетичного грипу (вірніше, від його ускладнень) померли уже близько 20.000 людей по всьому світу. Переважна більшість людей, щоправда, балансували на межі і без грипу, маючи важкий діабет, обструктивні захворювання легень та інші проблеми - грип був останньою краплею, що переповнює чашу.
На початку червня цього року ВООЗ оголосила про те, що непоетичний грип вважається пандемією 6-го ступеня (пандемія - це свого роду "мега-епідемія", а 6-й ступінь найважчий з усіх можливих). Виглядає серйозно, еге ж?
Всі пам'ятають, як кілька тижнів тому по різних телеканалах показували нещасного українця, якого зловили в Лондоні з підозрою на непоетичний грип (пізніше це нібито навіть підтвердили). Цей українець якраз прилетів із Північної Америки і вирішив похворіти у Лондоні. Цікаво те, що загребли в карантин не тільки українця, а і ще двох людей - друга, який його зустрічав у аеропорту, і таксиста, який їх відвозив у місто. Дійсно серйозна штука...
Правда, будь-хто з середньою освітою може запитати: добре, взяли таксиста, який 40 хвилин віз болящого у своїй машині в місто... а як же сотня людей, з якими цей українець 9-10 годин летів над океаном? А як же офіцер паспортного контролю в аеропорту Лондона? Їх чому ніхто не взяв на карантин? Залишу це запитання на совісті полісменів і докторів
Колись на початку 20 сторіччя так ще боролись із колорадським жуком. Випалювали цілі поля, кидали на боротьбу дивізії солдат, забороняли пересилку будь-яких вантажів зі Штатів до Європи... а жук-таки прорвався із Колорадо і досі непогано себе почуває.
Жука-то хоч видно, а от вірус грипу?
Запитань досить, перейдемо до відповідей. Кому вигідна теперішня ситуація із поросячою істерією? О, таких людей насправді досить багато. Пронумеруємо.
1. Фармкомпанії. Аякже. За останні роки по багатьох позиціях продажі знизились в 3-4 рази, і фірми, які звикли доходи рахувати 10-значними сумами до коми, пояс затягувати не хочуть. Звичайно, легше продавити через уряд США і ВООЗ програму "профілактичної вакцинації" для запобігання "тотального лиха"... і продати півтора мільярди доз вакцини по 7.5 долари за штучку. Собівартість такої вакцини при масовому виробництві - менше долара. От вам і десяток мільярдиків на рівному місці. За це можна боротись?
За це треба боротись, говорять фармкомпанії і оголошують (вустами лікарів), що для успішної вакцинації потрібно ввести три дози, а не одну (а дітям до 9 років потрібно 4 дози). І під шумок відкривають новий заводик для виробництва своїх вакцин, за рахунок державного кредиту, аякже. Хто б проти гарантованого державою ринку збуту розміром в десятки мільярдів доларів???
...а якщо Вам не помогла наша вакцина - буває - але не переживайте, у нас є прекрасні антивірусні препарати...
2. Виробники масок і подібних засобів.
Чули коли-небудь про компанію, яка називається 3М? Дарма. У неї щорічний оборот тільки на 5% менший, ніж у Кока-Кола. Компанія ця займається багатьма різними благородними справами (напр. виробництво скотчу, медичного пластиря і т.д.) Щоправда, з відомих причин продажі за останніх два роки різко скоротились практично по всіх позиціях. Що ж робити? Ідея! Компанія - найкрупніший виробник одноразових медичних масок (отих біло-салатових, які закуповуються під час оголошення будь-яких епідемій). Так от. Недавно компанія оголосила, що масок на усіх не вистачить. Недостатньо виробничих потужностей і все тут. Чи треба говорити про те, що протягом 24 годин усі склади були виметені підчисту, а це сотні мільйонів масок? От вам і ще кілька мільярдиків (враховуючи майбутні замовлення). На рівному місці.
А термо-сканери в аеропортах? Для чого б їх було встановлювати, якби не вірусні загрози? От і ще... копійчина до копійчини...
3. Мас-медіа. Оооо, попередні страшилки були вже давно (лихоманка Ебола, пташиний грип, атипова пневмонія - SARS синдром і т.д.) А тут - свіжа ідея! І пішли рейтинги, продажі, контракти і прес-конференції... А якщо працювати разом із вищевказаними компаніями - це взагалі казка. Кого цікавить те, що кожного року помирає 9млн людей від СНІДу? І презервативи не користуються популярністю... А тут 0.02млн людей помирають від грипу і всі спішать натягнути маски... Популяризація і залякування людей роблять чудеса!
4. Уряди країн, неприбуткові організації та заклади охорони здоров'я. Це ж скільки грошей можна зробити на відкатах, скільки нових відділів та департаментів під шумок відкрити і коштів освоїти! А основне, справа дуже благородна, навіть важливіша за поширення письменності серед дітей Африки.
А між тим на тому, що свинячий грип відомий ще з 30-х років минулого століття, увага якось не акцентується. Вакцинація проводилась ще в 1976 році, підтримувалась на державному рівні... є навіть фотографія, на якій задокументований процес вакцинації тодішнього президента Форда від свинячого грипу. До речі, тоді було щеплено 24% американських людей...
У 1988 році задокументована смерть 32-річної жінки зі штату Вісконсін (причина смерті - свинячий грип). Її ім'я - Barbara Ann Wieners, хто хоче, може погуглити.
В 2007 році на Філіппінах розвинулась епідемія цього ж грипу, але в той час це нікого не цікавило. На вустах був пташиний грип, тобто тема ще не була пережована. Свинячий поклали в тумбочку. До 2009 року. Цікаво, що зараз в тумбочці лежить?
Зараз пішли справжні війни - Москва говорить, що Домініканська Республіка свідомо приховує випадки свинячого грипу, щоб не відлякувати туристів. В Техасі мексиканців ніколи не любили, але тепер навіть до родичів в гості не їздять, бо ж болєзнєнні вони. Людям є про що говорити, мас-медіа і відомі компанії потирають руки... ну трохи упали продажі в туркомпаній і на деяких авіамаршрутах, але ж це для благої справи - врятувати людство від злобного вірусу!
Нарешті, поставити діагноз свинячого грипу не так легко. Потрібні високотехнологічні вірусологічні лабораторії. А кому з нас робили вірусологію після того, як ми два дні покашляли/почхали? Може, ми вже всі по четвертому разу свинячим грипом хворіємо і, темні-святим-хрестом-не-просвіщЕнні - навіть цього не підозрюємо? Експрес-тести, які широко використовуються навіть на Заході для діагностики грипу, мають чутливість порядка 70%, тобто незначно вищу, ніж угадування (50%).
Отак і живемо.
P.S. Думка непопулярна, приватна, належним чином (бібліографією і т.д.) не обгрунтована, але при потребі вищезгадані факти легко перевіряються.
You must be registered for see links