Україна на початку ХХ сторіччя.

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

6. далі:
Виправдання Шварцбарда мало негативні наслідки для українців, оскільки тавро погромника і антисеміта було намертво припасовано до Петлюри, а з ним - і до всіх українців. Закордонна делегація УСДРП у меморандумі до Виконкому Соцінтерну від 15 лютого 1928 р. (за підписами І. Мазепи і П. Феденка) відзначала, що вбивство Петлюри спричинилося до погіршення відносин між українською і єврейською людністю в Україні, що в своїх інтересах "використала цей факт російська влада на Україні, яка в своїй політиці керується правилом: розділяй й пануй"1357.
Про те, як сприйняли вирок процесу в Україні, промовисто свідчить запис у щоденнику С. Єфремова від 28 жовтня 1927 р.: "Тільки і розмов по місту, що про присуд над Шварцбардом. Обурення страшне, особливо поміж молоддю, що приймає вирок судовий за національну образу. Зростає юдофобство. Мабуть, найбільший ворог жидівський не міг би вигадати для них нічого гіршого, як те, що зроблено процесом Шварцбарда. "Увесь світ закупили", "купили приговор" - це звичайні фрази, які почуєш всюди. Багато говорять про помсту. От перший наслідок нетямущого суду й безтактного присуду, що мав претензію вирішити те, чого не знає й не розуміє"1358.
Постає питання: чому так трапилось? Як могло дійти до такої пародії на суд, який виправдав злочин? Яким чином процес міг перетворитися на пародію процесу?
Тепер є досить доказів того, що у Паризького процесу були свої "драматурги" з ОГПУ СРСР та ГПУ УСРР, які значною мірою доклали рук, щоб він засудив "петлюрівський рух" і виправдав С. Шварцбарда.
Визначальний вплив на хід і вирок процесу мало те, що Франція була вірним союзником CРСР. Відповідні чинники Парижа очей не спускали з ходу процесу і допомогли Москві вжити всіх належних засобів, щоб спрямувати процес у русло процесу проти погромів і Петлюри як головного винуватця за них.
Про обізнаність московських чинників з ходом процесу свідчить лист члена колегії Народного комісаріату іноземних справ СРСР, уповноваженого цього комісаріату в Україні О. Шліхтера до генерального секретаря ЦК КП(б)У Л. Кагановича. Лист став наслідком розгляду 21 січня 1927 р. на політбюро ЦК КП(б) України питання "Про процес Шварцбарда". Документ, що на десятиліття був надійно захований, тепер зберігається в ЦДАГО України у Києві і вперше опублікований Ю. Шаповалом у книзі "Людина і система". В листі викладено директиви щодо ведення процесу, надання захисту відповідних документів, направлення потрібних свідків, застороги не допустити до свідчення небажаних свідків тощо. З цього документа напрошується висновок: давати директиви на кшталт наведених вище могли лише ті, хто відчував у собі сили контролювати і впливати на хід подій.
З архівних матеріалів тепер відомо, що більшовики через своє посольство в Парижі надали всі належні матеріальні засоби, щоб Паризький процес пішов у потрібному їм напрямку. За спеціальним рішенням політбюро ЦК КП(б)У від 18 лютого 1927 р. на відрядження в Париж на процес відомого партійного діяча М. Попова було виділено чималу суму - 2400 карбованців1359.
Мети досягнуто: факт виправдання Шварцбарда упродовж багатьох десятиліть був і залишається досі для антиукраїнських сил головним аргументом для поширення у масовій свідомості шаблонних уявлень про Петлюру як погромника і про його відповідальність за єврейські погроми в Україні.
Насправді ж слідство і обвинувачення не висунули жодних переконливих доказів причетності Петлюри до погромів. Жоден факт не підтвердив найменших антисемітських нахилів Петлюри, не вказав на його будь-яку причетність до антиєврейських погромів. Тому не можна погодитися з висновком О. Войцехівського, що "слідство, яке тривало понад 16 місяців, повністю підтвердило заяву Шварцбарда" про те, що він скоїв вбивство як акт помсти за вчинені Петлюрою єврейські погроми в Україні в 1917-1920 рр.1360
В. Михальчук у своїй розвідці про процес Шварцбарда доводить, що і слідство, і обвинувачення відзначали боротьбу С. Петлюри з погромами всіма можливими засобами. На підтвердження він наводить "Акт обвинувачення", у якому, зокрема, говорилось: "Ніколи не було встановлено, щоб Петлюра організував або навіть сприймав з байдужістю колективні вбивства, порушення законів людської совісті та цивілізації. Причину їх, здебільшого, треба шукати в страшній анархії, яка панувала в різних частинах колишньої Російської імперії і особливо на Україні… З другого боку, самий принцип відповідальності, зрештою, в цім випадку цілком теоретичної, яка падала на Петлюру, треба рішуче відкинути на вид тої надзвичайної енергії, яку він розвинув проти погромів, тих широких, благородних і глибоко гуманітарних концепцій, які він ретельно поширював серед свого війська, тих мудрих заходів, які він умів робити в найтяжчих обставинах, того безперервного напруження зусиль, які він робив для осягнення цієї мети"1361. Важливо те, що в акті обвинувачення правдиво подано визвольну боротьбу в Україні, викладено деталі підготовки вбивства і зроблено аналіз його мотивів.
Непричетність Петлюри до погромів доводив у промові на процесі також Генеральний Адвокат п. Рейно. Він, зокрема, говорив: "Петлюра ніколи не був ворогом євреїв. Ніколи він не був погромником. Він не був антисемітом. Коли розглядати уважно його діяльність, кидається у вічі його глибоке бажання оберегти єврейський народ в Україні… Важко собі сьогодні уявити щось більше і досконаліше в політиці і в соціальних проблемах (від того, що робив Петлюра). Важко собі уявити людину з більшою прихильністю до поляків і до євреїв від прихильності Петлюри до них… З неймовірною чіткістю Петлюра виступав проти погромів, санкціонуючи їх суворими карами. Шляхетними словами він закликав до братньої згоди між євреями і українцями… "1362
Важливими аргументами на користь Петлюри є те, що проти обвинувачень його в погромах виступали французькі генерали Табуї і Фрейденберг (в листах до О. Шульгина), капітан генштабу Байс (в листі з Марокко на ім'я слідчого), лейтенант Левитсон (у зізнанні перед слідчим суддею в Тунісі), інженер Бодрі (на попередньому слідстві і в суді)1363.
Перекладання відповідальності за білогвардійські та більшовицькі погроми євреїв на Петлюру стало одним із найзручніших методів підриву української державності. Збереглося чимало свідчень, що пропаганда оцінок щодо "погромницького" характеру діяльності Петлюри і українського національно-визвольного руху взагалі була розпочата ще задовго до вбивства. Ще на початку 20-х років синонім погромника зайняв чи не найголовніше місце в очорнюванні постаті Петлюри.
Неперевершеними антипетлюрівськими "шедеврами" стали публікації Б. Козельського, М. Кольцова, З. Островського та ін. Б. Козельський, зокрема, пише: "Єдина галузь, де петлюрівське військо мало змогу показати себе за весь час існування - це єврейські погроми. Петлюрівська кіннота набула величезного досвіду щодо розтрушування пір'я з містечкових перин, а піше військо з не меншим завзяттям пороло животи вагітним жінкам та виймало старим очі… Після якогось, скажімо, чотиригодинного проскурівського чи бердичівського погромів на вулицях знедолених міст валялися тисячі по-мистецьки покалічених трупів. Такі погроми проваджено за старанно розробленим планом, організованим порядком, навіть без основних принципів розгортання бою… З усіх петлюрівських звірств і злочинів не було паскуднішої й безглуздішої речі, як єврейські погроми. Разом із тим, ніщо так не скомпрометувало петлюрівщину, ніщо не поклало на неї такого ганебного тавра, ніщо так не розкладало її загонів, як хвиля, яку вона організувала, найжорстокішої різанини мирного єврейського населення"1364.
Комуністична історіографія активно продовжувала справу перекладання відповідальності за погроми на "петлюрівщину" і після вбивства Петлюри. Ще до початку процесу у Москві було видано спеціальний альбом З. Островського "Еврейские погромы. 1918-1921", в якому вина за погроми повністю покладається на уряд УНР і С. Петлюру. Автор вважає, що "бандитизм так пишно розцвів під крилом "петлюрівщини", яка озброювала, постачала й інструктувала його, підтримуючи найтісніший зв'язок з усіма розбійницькими отаманами і батьками. З усього сказаного виходить з безумовною ясністю, що діячі української контрреволюції на чолі з самою "Директорією" є відповідальними авторами, першопричиною нечуваних звірств, об'єктом яких було все населення України"1365.
Тема погромництва була центральною в протипетлюрівських виданнях радянської історіографії. Її суть зводилася до того, що "замість шляхетної, інтелектуальної, саможертовної, високоталановитої особи ми мали якесь потворне, антилюдське, оперетково-шароварне, з великим сікачем за халявою, розбійно-відлюдькувате бридке створіння… Добряче попрацювала московсько-кагебістська імперія, списавши всі свої гріхи на світлу постать Симона Петлюри", - пише П. Мовчан у післямові до збірника вибраних творів С. Петлюри1366.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

7. далі:
До беззастережного перекладання відповідальності за погроми на Головного Отамана і уряд УНР спричинилися також перші українські історики і мемуаристи В. Винниченко, П. Христюк, М. Шаповал.
В. Винниченко погоджувався з тими, хто вважав С. Петлюру погромником, і сам, зокрема, писав: "Його обивательська психіка й дрібноміщанський світогляд також, як і в його отаманців, не могли дати йому ні стимулюючих стимулів, ні розумного аналізу національних явищ, ні бажання боротись з дикими ексцесами. Навпаки, він сам уважав усе єврейство винним за те, що серед його були більшовики". Винниченко наводить приклад, що начебто саме він почав вимагати пояснень, на що С. Петлюра відповів: "А чого ж вони (євреї) не боролися з нами проти гетьманщини?!"1367 Саме на цьому базується висновок Винниченка про те, що Петлюра вважав: євреї заслужили на погроми.
Винниченко вибудовує розлогі розмірковування, переважно - без конкретних документів чи доказів на підтвердження своїх слів, зосереджуючи усі звинувачення за погроми на С. Петлюру. Неприязнь В. Винниченка до С. Петлюри на ґрунті особистих непорозумінь підштовхувала його до неправдивих оцінок. "Директорія це бачила, - пише В. Винниченко, - і настійно, категорично вимагала від Головного Отамана, щоб він припинив ці злочинства своїх малих отаманів проти України. Але він не виконував постанов Директорії. Не виконував через те, що він був ідейним прихильником тих поліцаїв, поміщиків, куркулів, погромників. Він, повторюю, ніяких своїх твердих ідей не мав, а не виконував через те, що не хотів рішучими заходами, репресіями підривати свою популярність у тих злочинців, які вважали його за свого представника і вождя"1368. По-перше, тут, очевидно, слід нагадати, що Петлюрі доводилося діяти головним чином в анархічні часи; по-друге, усі оті отаманські формування не були у безпосередньому підпорядкуванні Петлюри, а значить, він не міг контролювати їхньої діяльності; по-третє, не слід відкидати планомірного - провокаційного - впливу більшовиків на діяльність "отаманщини". А отже, теза Винниченка про небажання Петлюри впливати на отаманщину, м'яко кажучи, є досить тенденційною.
Пізніше у "Заповіті борцям за визволення" Винниченко писав: "Я мав сказати, що Петлюра ніколи не був ідейним, чи іншим антисемітом, що він ставився негативно і з огидою до погромів, але через свою слабохарактерність не міг вжити радикальних заходів проти справжніх погромщиків. І в цьому його була вина"1369. На відміну від В. Винниченка, П. Христюк звинувачує у погромах усю Директорію, насамперед її першого керівника В. Винниченка та військове командування, вважаючи, що "прямим обов'язком вищих військових властей було, щонайменше, садовити отаманів-погромщиків до в'язниці. Одначе військові власті не виявили особливого завзяття в боротьбі з погромщиками-отаманами"1370.
Представники свідомого українства завжди відстоювали точку зору про непричетність Петлюри до погромів. У резолюції жалобної академії в Парижі 30 травня 1926 р. зазначалось: "Академія висловлює свій рішучий протест проти ганебної спроби ворогів наших накинути пляму на ясну пам'ять нашого Мученика, нашого Голови Держави, що завжди стояв на сторожі інтересів всіх громадян України, рішуче обороняючи і жидівське населення, коли темні елементи чинили йому шкоду"1371. Громадська Слідча комісія зібрала і видала французькою мовою найважливіші документи щодо погромів.
Дослідники з української діаспори десятиліттями намагалися довести безпідставність звинувачень Петлюри, створивши досить обширну історіографію, представлену працями В. Іваниса, Ю. Кульчицького, В. Михальчука, М. Стахіва та інших авторів.
Питання про єврейські погроми більшою чи меншою мірою було темою розгляду у збірниках, присвячених річницям пам'яті С. Петлюри.
Проблема погромів викликала зацікавленість також багатьох іноземних авторів. Цінною в їхньому ряду є книга французького журналіста А. Деcрюша, в якій автор відкидає всі закиди С. Петлюрі щодо його причетності до єврейських погромів в Україні, представляє його як державного діяча без тіні антисемітизму. Більше того, Десрюш доводить, що Петлюра боровся проти погромів. Полярними до вищеназваних є оцінки С. Фрідмана у книзі "Погромник" та Б. Лєкаша у книзі "Єврейські погроми".
У період новітнього українського відродження стали доступними відозви Головного Отамана до війська і народу з проблем погромів, документи Паризького судового процесу 1927 р., спомини С. Гольдельмана, А. Марголіна, М. Рафеса, І. Чериковера та ін.
Проблема "Петлюра і погроми", яка до сьогодні викликає чи не найбільшу дискусійність, у новітній історіографії представлена працями істориків з діаспори Т. Гунчака і В. Михальчука, а в Україні її досліджували С. Єкельчик, В. Сергійчук, Ю. Шаповал та інші.
На підставі архівних документів вони показують справжню сутність єврейських погромів, подають фактологічні матеріали, які доводять неправомірність перекладання відповідальності на С. Петлюру за погроми; наводять низку заходів, що здійснювалися Головою Директорії і урядом УНР, щоб запобігти погромам, хоч через складність обставин вони були обмеженими і малоефективними.
На жаль, дотепер українське суспільство у своїй більшості дотримується переконань, нав'язаних йому радянською пропагандою, про особисту вину Петлюри за погроми. Ця теза виявилася надзвичайно живучою і повторюється у працях О. Войцехівського, І. Хміля, частково - Д. Табачника та ін. Так, у статті І. Хміля "Петлюра і петлюрівщина", надрукованій у березні 1990 р. в "Українському історичному журналі", знаходимо перекручення історичних фактів. Автор пише, що на процесі "ніхто з колишніх поплічників не наважився навіть говорити про знайомство з Петлюрою, не кажучи вже про те, щоб спростовувати висунуті проти нього обвинувачення"1372. Ці самі думки повторює О. Войцехівський у статті "Симон Петлюра: міфи і реальність", надрукованій у газеті "Радянська Україна" 16 вересня 1990 р. Він також стверджує, що начебто "ніхто з колишніх соратників Петлюри не наважився і словом захистити честь покійного головного отамана"1373. Наведені вище факти заходів української громадськості у той час переконливо спростовують тези цих авторів.
Д. Табачник на своє ж запитання, чи був Петлюра погромником, пише: "Остаточної відповіді на нього не змогли вичерпно дати десятки вчених протягом останніх шестидесяти років… І я теж, мабуть, не наважився б самостійно відповісти на це болюче питання - чи була вина Петлюри у страхітливих єврейських погромах в Україні"1374.
Важко погодитися з такою, сказати б, пасивною позицією. Тим більше тепер, коли з'явилися широковідомі праці В. Сергійчука, що містять незаперечне документальне висвітлення проблеми погромництва в Україні і непричетності до нього С. Петлюри.
Табачник обрав найбільш "зручний" прийом: посилання виключно на старі джерела. В основному Д. Табачник цитує інвективи Винниченка про Петлюру із "Відродження нації", від яких і сам Винниченко пізніше відмовився (про що йшлося вище), та посилається на книжку французького журналіста і юриста Бернара Лєкаша, а також на свідчення, які "спонтанно" були прислані з України на процес Шварцбарда. Безперечно, ці мемуарні публікації є передусім історичним джерелом, але вони, можливо, як ніякі інші, потребують критичного розгляду.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

8. далі:
Адже Табачник нічого не каже про те, що Б. Лєкаша у 1926 р. відрядили до Радянського Союзу кола з оборони Шварцбарда і що там французьким журналістом опікувалися чинники ГПУ, організовуючи йому, як офіційній особі, переїзди з місця на місце у супроводі і під охороною чекістів. В СРСР Лєкашу були створені всі відповідні умови для збирання "компромату" на організаторів погромів (в першу чергу проти прибічників Петлюри). То ж нічого дивного в тому, що Лєкаш вернувся до Парижа з багатими "свідченнями", на які чекала оборона і ті всі кола, які оплачували журналістові його подорож по Україні. Ціна матеріалам, що їх оприлюднив Лєкаш у Парижі, майже нульова. На нашу думку, вони не повинні були мати ні моральної вартості, ні юридичної ваги. А історична вартість книги Лєкаша, яка була поспішно видана під протекцією більшовиків ще до паризького процесу, є також дуже сумнівною. Разом з тим книга Б. Лєкаша - це документ, який з повною очевидністю свідчить, що радянська сторона була прямо зацікавлена у виправданні Шварцбарда і в підтримці за всяку ціну обвинувачень С. Петлюри в погромах, щоб цим обвинуваченням відволікти увагу слідства і заховати сліди своєї причетності до вбивства.
Про те, як збиралися у той час свідчення для процесу, цікавий запис від 20 грудня 1926 р. зробив у своєму щоденнику С. Єфремов: "Приїздив недавно якийсь адвокат-жид з Франції, щоб збирати матеріал на процес убийці С. Петлюри. Матеріал, звичайно, мусить показати погромницьку діяльність замордованого. В Києві справили приїжджого до Інституту книгознавства: там, мовляв, усі газети - вибирайте. Він і повибирав… переписано було так, що коли в статті були відомості про погроми денікінців, червоноармійців і українського війська ("петлюрівців"), то лишалось тільки про останніх; фраза часто на півслові уривалась, щоб не згадувати про червоноармійців… Справили його до директора, славнозвісного махера Іванова-Меженка. І договорились. Меженко… завірив, що копія цілком відповідає оригіналові. Тепер ці "документи" за підписом Меженка мають фігурувати на суді, як доказ злочинності С. Петлюри…"1375.
Д. Табачник посилається на монографію С. Фрідмана "Погромник. Вбивство Симона Петлюри", яка також зіставлена з уже давно відомих матеріалів. У ній Фрідман твердить, що Шварцбард убив "жидоненависницького провідника жидоненависницького народу" (ці слова поміщені на обкладинці) за вчинення жидівських погромів, а також намагається довести, що Шварцбард не мав спільників у вбивстві. Загалом, книжка вражає своєю необ'єктивністю. Вона переповнена надуманими фактами, зокрема, начебто "в жидівських історичних архівах в Берліні знаходиться 1200 документів, що стосуються погромів, з яких 500 свідчить про безпосередню причетність Петлюри до погромів"1376. Названих документів ніхто не бачив опублікованими і досі. Але Д. Табачник чомусь вважає, що ця книга "ґрунтовністю своєї джерельної бази і великою кількістю цитованих документів поставила останню крапку в багаторічній полеміці"1377.
Намагаючись відстоювати старі стереотипи, названі автори не беруть до уваги уже відомих нових фактів, документів і аргументів, що суттєво міняють акценти у задавненій дискусії стосовно цієї жахливої події. Такий характер має і книга Ю. Фінкельштейна "…За дела рук своих", що вийшла в Нью-Йорку у 1995 р., а також низка публікацій в "Новом русском слове" (Нью-Йорк): О. Наймана "Петлюра на пьедестале", Ю. Фінкельштейна "Правда на всех", Р. Левчина "О ненависти и прощении". І не можна не погодитись з В. Сергійчуком, який, аналізуючи ці праці у своїй книзі "Погроми в Україні: 1914-1920", пише, що "вже давно час ламати нав'язані стереотипи, відкриваючи правду, якою б вона не була гіркою як для євреїв, так і для українців"1378.
Суперечливість підходів до цієї проблеми та її міфологізованість робить її актуальною для дослідників. Архівні джерела, які можуть додатково пролити на неї світло, далеко ще не вичерпані. Дослідники отримали значний документальний матеріал, який розкриває всі перипетії цієї проблеми. Так, у Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України, у фондах Ради Народних Міністрів УНР (Ф. 1065), Міністерства внутрішніх справ УНР (Ф. 1092), Міністерства юстиції УНР (Ф. 2208), Міністерства єврейських справ УНР (Ф. 1199 та 1748), Особливої слідчої комісії для розслідування протиєврейських погромних подій при Раді Народних Міністрів УНР (Ф. 1123), Всеукраїнського єврейського центрального комітету допомоги потерпілим від погромів при Міністерстві єврейських справ УНР (Ф. 3301) та громадського Центрального єврейського комітету допомоги потерпілим від погромів (Ф. 3299), особистому фонді Симона Петлюри (Ф. 3809) та інших є величезна кількість документів, що дають можливість з'ясувати правду. Зокрема, майже неторкнутими залишаються документи Особливої слідчої комісії для розслідування протиєврейських погромних подій та Всеукраїнського єврейського центрального комітету допомоги потерпілим від погромів, архівні фонди яких зберігаються в ЦДАВО України (Ф. 1123 та 3303).
Аналіз фактів і джерел доводить безпідставність поширених міфів про антисемітизм Петлюри. Не вдаючись до розгляду всіх аспектів широкої проблеми погромів, слід зосередити увагу на тих заходах, які в складних умовах здійснювали український уряд і Головний Отаман для запобігання погромам, боротьби з погромами та допомоги, що надавалася потерпілим.
Ще за доби Центральної Ради Петлюра серед перших актів (липень 1917 р.) видав відозву до українських вояків проти погромів, а також відозву від 15 листопада 1917 р., в якій, зокрема, закликав: "Не допускайте погромів та безпорядків, бо як ви їх допустите, ви ганьбою покриєте славне ім'я українського війська. Ніякі погроми не повинні бути припущені на нашій землі. Я вже викликав українські полки та дивізії, щоб охоронити порядок на Україні… Війська будуть розміщені по цілій Україні, по всіх залізничних лініях і шляхах, аби скінчити з безладом і погромами"1379. У січні 1918 р. уряд УНР надав євреям персонально-національну автономію, якої єврейське населення до того не мало ніде у світі. Мова єврейського народу була однією з чотирьох офіційних мов в УНР, уряд утримував єврейські школи. Це - більш ніж доказ толерантності УНР до національних меншин.
Єврейські погроми, безперечно, були чорною плямою у визвольній боротьбі українського народу 1917-1921 рр. Неправильно було б заперечувати явище погромів в Україні. Така тенденція має місце сьогодні серед публіцистів і частково - істориків. А проте погроми є трагедією як єврейського, так і українського народів. До погромів були причетні певні елементи як українського населення, так і української армії. Підбурювана більшовицькими гаслами про експропріацію буржуазії, у них брала участь стихійна маса, на чолі якої була неосвічена отаманія. Один з найжорстокіших погромів у Проскурові 15-16 лютого 1919 р. мав не стільки антисемітський характер, скільки був актом придушення більшовицького повстання проти УНР і помсти за участь євреїв у повстанні, які становили більшість більшовицького ревкому і основну масу повсталих. Під час акції громили не лише євреїв, а й українців, що брали участь у повстанні. Проте це жодним чином не виправдовує жорстокості і садизму, проявлених гайдамаками. Але самі обставини Проскурівського погрому також були викривленими. Після придушення повстання бригада Самосенка 15 лютого відбула з Проскурова, а найжорстокіше продовження трагедії відбулося вже в ніч на 16 лютого за участю солдатів Подольського збільшовиченого полку. Вину ж за погром прийнято покладати тільки на Самосенка.
У той же час, хоч якими обмеженими були засоби для боротьби з погромами, уряд та Головний Отаман вживали всіх можливих заходів для запобігання їм. Петлюра боровся з погромами своїми промовами і зверненнями до населення, декретами УНР до громадян, директивами і наказами до старшин і вояків армії, накладанням кари, включно з смертною карою, створенням надзвичайних комісій для розслідування погромів. Про це свідчать документи і матеріали, опубліковані в двотомному збірнику творів С. Петлюри, а також нововіднайдені архівні документи, які досі особливо старанно ховалися від дослідників. Останнім часом багато нових документів стосовно даної проблеми опубліковано В. Сергійчуком. Важливими з нових документів є, зокрема, відозва, віднайдена в особовому фонді Петлюри, підписана С. Петлюрою і датована 30 листопада 1918 р. під час протигетьманського повстання. Вона містила таку вимогу: "Не допускати чорносотенців, злодіїв та погромників до погромів та вибухів проти євреїв, бо євреї допомагають українцям в Галичині і у нас на Україні повинні йти разом з нами"1380, а також телеграма Головного Отамана від 28 січня 1919 р. комендантові станції Миргород з вимогою покарати тих, хто допустив наругу над євреями на станції Яреськи, що на Полтавщині1381.
Велике значення мало відоме "Звернення Директорії до козаків та євреїв" від 14 січня 1919 р., теж підписане С. Петлюрою: "Директорія наказує козакам народної армії, всім чесним громадянам, хапати таких провокаторів і тих, хто підбурює на насильства, і негайно доставляти до військового суду"1382.
Коли навесні 1919 р. вибухнула хвиля погромів, декретом Ради Народних Міністрів, що його Симон Петлюра затвердив 10 квітня 1919 р., вводилась смертна кара для погромників. Але кара на смерть застосовувалась до погромників і раніше, зокрема після погрому в Проскурові 15-16 лютого 1919 р., що його вчинила занархізована військова частина отамана Самосенка. Отамана було заарештовано, і він сидів у Кам'янецькій в'язниці, звідки йому у листопаді 1919 р. вдалося втекти, а у травні 1920 р. - вдруге заарештовано. Призначений за розпорядженням Петлюри військовий суд засудив Самосенка на смерть, і його було розстріляно1383. Однак на паризькому процесі адвокат Торес запевняв суд, що цього погромника не було покарано. Факт страти отамана Самосенка у травні 1920 р. підтверджує також полковник О. Доценко1384. Після погрому в місті Смотричі теж відбувся суд над 24 погромниками, яких після суду розстріляно. Також розстріляно 83 вояків за вчинення погромів у Христинівці1385.
Однак слід враховувати психологію козаків, що не хотіли збройно виступати проти погромників, виявляли незадоволення діями Директорії і С. Петлюри, що він нібито розкладає армію, переслідуючи справжніх героїв. Як справедливо писав Б. Мартос: "Дехто звинувачував С. Петлюру, що не заарештував (вчасно. - С. Л.) Самосенка, забуваючи про те, що при тодішньому стані державного і військового апарату це було зробити дуже нелегко, адже на боці отамана-героя (23-літній Самосенко був ранений 17 разів) була вся частина"1386.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

9. далі:
У меморандумі закордонної делегації УСДРП до Виконкому Соцінтерну від 15 лютого 1928 р. (за підписами І. Мазепи і П. Феденка), зокрема, вказувалось на той факт, що, починаючи від квітня до листопада 1919 р., були заарештовані і сиділи у в'язницях близько 20 старшин, винних у грабіжництві і погромах. Серед них були Палієнко, Самосенко, Козир-Зірка та ін. Обґрунтовувалась думка і про те, що за погромницьку діяльність різного роду отаманів (на кшталт Соколовського, Ангела, Мордалевича, Струка, Волинця та ін.) український уряд не може нести відповідальності, оскільки "отаманщина" була за своїм характером явищем стихійним і мала далеко не однолінійну ідеологічну спрямованість1387.
Проте, замовчуючи ці заходи, Винниченко пише: "І не було ні кари, ні управи, ні суду, ні контролю над цими злочинцями й ворогами не тільки революції, але й національного руху. Бо вся система військової влади була збудована й свідомо Головним Отаманом і неголовними отаманами піддержувана так, щоб над ними не було ніякого контролю"1388.
Боротьба з погромами багаторазово обговорювалась в уряді УНР. В урядовій Декларації від 12 квітня 1919 р. Петлюра власноручно дописав додаток: "Обстоюючи порядок, спокій і законність, як необхідну умову вільного життя всіх громадян УНР, Народне Правительство всіма силами буде боротися з усякими порушеннями спокою і ладу і винних у цьому розбійників, хуліганів, погромщиків і інших злочинців, безпощадно каратиме судом народної совісти. Зокрема, Правительство не допустить до погромів над єврейським населенням України і рішуче буде боротися з цим ганебним протидемократичним явищем, яке принижує Український Народ в очах культурних націй усього світу"1389.
Єврейський громадський і політичний діяч А. Марголін писав: "Серед військ армії Петлюри, на противагу денікінській армії, все ж спостерігалися випадки, коли окремим особам, або частинам вдавалося відвернути чи зупинити погроми. Так, 13 березня 1919 р. підоспілі солдати української армії зуміли припинити єврейський погром у Коростені, вчинений Червоною армією. А в Лубнах погрому вдалося уникнути лише завдяки тому, що в рядах української армії знайшлося сто осіб, котрі з зброєю в руках вийшли проти погромників. Місто було врятоване, але чотирнадцять із ста загинули, обороняючи лубенських євреїв"1390.
Для розслідування погромів уряд і Директорія створювали спеціальні комісії. Такі комісії були утворені 26 січня 1919 р. для розслідування погромів в Овручі, Коростені, Сарнах, Бахмачі і Літинському повіті; 3 березня 1919 р. - для розслідування в Житомирі; 9 квітня 1919 р. - для розслідування в Проскурові і Фельштині. 27 травня 1919 р. С. Петлюра затвердив "Закон про Особливу Слідчу Комісію для розслідування протиєврейських погромних подій". Комісія мала своїм завданням: "а) всестороннє розслідування протиєврейських погромів на території України і злочинної агітації проти єврейського населення, б) виявлення винних та притягнення їх до карної відповідальності"1391. Ця комісія отримала значні повноваження і мала право заводити судові справи проти урядовців усіх рангів. Для функціонування комісії та на відрядження слідчим у липні 1919 р. було виділено 200 тис. гривень, а в серпні ще 500 тис. гривень1392.
Петлюра неодноразово звертався до єврейських громадських організацій з пропозицією створити міжнародні комісії для розслідування погромів. Уряд УНР виявляв готовність прийняти діячів зарубіжної єврейської громадськості, аби вони самі могли розібратися в ситуації на Україні. На жаль, усі запрошені під різними приводами відмовилися від поїздки в Україну, хоча й вітали цю пропозицію уряду УНР.
Рада Народних Міністрів на засіданні 14 червня 1919 р. обговорювала питання про погроми і погромницьку протиєврейську агітацію. Було прийнято звернення до населення і армії, в якому , зокрема, вказувалось на "сумні наслідки і величезну шкоду, яку несуть для українського народу і для діла визволення Української Народної Республіки протиєврейські погромні події", та закликалось населення і козаків "ділом допомогти Народному Уряду знищити в корні всі ці злочинні для нашої республіки явища"1393.
17 липня 1919 р. у Кам'янці-Подільському С. Петлюра зустрічався з делегацією єврейського населення. Члени делегації заявили, що "всі кола єврейського населення готові разом з українським народом боронити самостійну Українську Державу. Вони певні, що лише демократичний український уряд зможе забезпечити єврейському народові повні права"1394. Зберігся протокольний запис зустрічі, в якому значиться: "Головний Отаман дав своє слово, що він всю силу свого авторитету використає для того, щоб усунути всі виступи проти євреїв, котрі так перешкоджають державній праці, вимагати від державних інспекторів і військового начальства, щоб вони вживали самих рішучих заходів у боротьбі з погромами"1395. Як наслідок цієї зустрічі, 20 липня 1919 р. С. Петлюра видав наказ, у якому говорилось, що всі командири частин, а також представники державного інспекторату в армії за їх особистою відповідальністю повинні "неуклінно стежити за тим, щоб на місцях їх розташування не проводилось жодної агітації проти євреїв"1396.
Велику роль у відверненні погромів під час наступу Об'єднаних українських армій відіграв наказ Головної команди військ УНР від 26 серпня 1919 р. (Ч. 131) за підписами Петлюри та Начальника Штабу Головного Отамана М. Юнаківа, який містив такі вимоги: "Всіх же, що підбурюватимуть вас на погроми, рішуче наказую викидати геть з вашого війська й віддавати під суд, яко зрадників Вітчизни. Суд же нехай судить їх по їхніх учинках, не жаліючи для злочинців найсуворіших кар закону"1397. Ці ж вимоги були сформульовані у відозві Головного Отамана "Проти погромів" від 27 серпня 1919 р. ще чіткіше: "Уникай провокацій, а з провокаторами, хто сам чинить погроми та підбиває слабіших від нас, будьте безпощадними. Кара на смерть мусить упасти на голову погромників і провокаторів. Більше карности і дисциплінарности я вимагаю від вас (старшин і козаків) в цьому відношенні, щоб ні один волос не впав з голови невинного. З Богом на велике і святе діло визволення народів з ярма большевицького!"1398.
Петлюра застерігав: "Провокацією, на яку більшовики витрачають величезні суми, вони хотять розкласти нас зсередини, підкуплюючи злочинний елемент, який підбурює наших козаків до різних бешкетів і до погромів над невинним єврейським населенням, і тим хотять накласти тавро погромників на чоло лицарів, які несуть визволення всім народам на просторах України"1399. Важливим було те, що ці документи читалися у війську в той же день, коли вони видавалися.
Ю. Кульчицький наводить факти, що вище командування армії УНР, щоб запобігти погромам, використовувало так звану "жидівську стратегію" генерала В. Сальського, засадою якої було зайняття міста насамперед дисциплінованими військовими частинами1400. У багатьох випадках регулярні військові частини виганяли з міста анархічні "отаманські" відділи, якщо вони займали місто раніше від частин УНР. Це мало позитивний вплив. Якщо порівняти ту частину України, яка залишалася під владою УНР, з іншими, то більшість погромів припадає на непідконтрольні їй території.
Про це ж пише в своїй книзі "Українсько-єврейські взаємовідносини" О. Брик: "На території влади Директорії мали місце погроми лише там, де вона не могла негайно кинути дисциплінованих частин з метою здушення перших погромних проявів. Тому то ці погромні злочини були доконувані всупереч виразним наказам Директорії і Головного Отамана Петлюри, то за них ні Директорія, ні Головний Отаман суб'єктивно вини носити не могли. В міру військових сил, які були до розпорядження в ході постійних відступів, Директорія і Головний Отаман Петлюра притягали заподозрених у доконанні погромних злочинів до воєнно-судової відповідальності. В таких обставинах ніяка державна влада не відповідає карно і морально за злочини, доконані на території, підлягаючій її екзекутиві. Злочинів допускалися не якісь регулярні частини Дієвої Армії УНРеспубліки, але або самовільні загони під різними назвами, або вкінці різні повстанські отамани. Їх вина не паде ні на військо УНРеспубліки, ні на владу УНРеспубліки"1401.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

10. далі:
Зрештою, безпідставно обвинувачувати Петлюру і Директорію за те, що діялося на решті 5/6 території України в той період, коли вона контролювала всього 1/6 частини українських земель. Звичайно, з висоти гуманістичних ідеалів сучасності можна покладати на них вину за неспроможність не допустити погромів, за те, що вони не мали такої сили, яка серед моря анархії змогла б стримати від погромів усіх отаманів, бандитів і грабіжників. Відповідальність за погроми несуть усі, хто допомагав створенню атмосфери ненависті між різними народами, які заселяли Україну, хто підсилював ворожнечу між ними.
Винуватці погромів, як-от отамани Соколовський, Ангел, Мордалевич, Зелений, Григор'єв, Струк, Волинець та інші, були цілком незалежні від командування Армії УНР і оперували виключно на території, зайнятій більшовиками. Більшість із них були прихильниками радянської форми влади і влади Директорії УНР не визнавали. Справедливо характеризував цю ситуацію єврейський соціаліст С. Гольдеман: "Панувала безмежна отаманія в різноманітних її формаціях. Кожна окрема частина мала свою політику, свої плани, свої методи війни"1402.
С. Петлюра також намагався запобігати вчиненню погромів повстанськими загонами. Так, з цією метою 18 серпня 1919 р. урядом УНР у згоді з Головним Отаманом була прийнята постанова, в якій, зокрема, зазначалось: "Від імені Уряду і Головного Отамана домагатися від повстанців по тім боці фронту, щоб вони також рішуче боролися з погромною агітацією і підбурюванням та окремими зрадницькими погромними бандами, знищуючи їх і пам'ятаючи, що армія Української Народної Республіки на своєму побідному шляхові не допустить погромів і суворо покарає всіх винних1403.
Послідовна позиція Головного Отамана щодо засудження погромів та різного роду підбурювальної агітації з часом дала свої результати. Особливо помітно покращилась ситуація між червнем та жовтнем 1919 р. А. Марголін, підтверджуючи це на підставі своїх особистих вражень під час перебування в Україні, писав: "В цей, так званий Кам'янецький період Петлюрі й правительству вдалося нарешті оздоровити армію, яка була під його керуванням… Утворилися дуже приязні відносини між українським і жидівським населенням"1404. Практично єврейських погромів не було під час Зимового походу грудня 1919 - травня 1920 рр.
Тяжкі воєнні обставини, анархія та розруха не завжди дозволяли виконувати всі накази та вказівки Петлюри і уряду. Очевидно, і сам уряд діяв не завжди рішуче, як треба було. Отже, історична правда полягає в тому, що Петлюра та уряд УНР не змогли відвернути трагедію українського єврейства, хоча намагалися зробити це в міру своїх сил і можливостей. І все ж багатьма чинниками доводиться відповідальність С. Петлюри, оскільки він був головою Держави і тому мав забезпечити дієздатну владу, яка б здатна була забезпечити керованість процесами, утвердити правопорядок.
Страшні погроми чинила армія Денікіна, червона армія більшовиків та різні з'єднання анархістів, що виступали проти УНР разом з білими і червоними. Численні документи свідчать, що найстрашніші за розмахом погроми в Україні чинили денікінці, прикриваючи свої злочини участю євреїв у більшовицькому русі. Про денікінські погроми свідчать праці Шехтмана і Штифа. Документи свідчать про особливо тяжкі погроми, вчинені денікінцями в Новоархангельську Херсонської губернії у вересні 1919 р., в Одесі та в Кривому Озері у грудні 1919 р., а також у Києві та Фастові.
Архіви також містять документи про численні погроми, вчинені більшовицькими військами, зокрема будьоннівцями. Серед них: повідомлення інспекції Політуправління Реввійськради РФРСР, бюлетені єврейського пресового бюро в Україні, меморандуми Центрального Комітету надання допомоги євреям, що постраждали від погромів, доповідні записки та інші. Найстрашніші із вчинених більшовиками - погроми в Глухові, Новгород-Сіверському, Кременчуці, Сімферополі. Відомі більшовицькі погроми в містечку Теофіль 29 липня 1919 р., де Таращанською бригадою було "знищено 176 будинків, вбито 76 осіб, як розправа за те, що озброєні селяни з євреями під керівництвом Шишко виступили проти більшовиків"1405, в Новоград-Волинському від 20 серпня до 3 вересня 1919 р., де грабіжництвом і погромами займалася Новгород-Сіверська та Таращанська бригади. У місті з 28 тис. населення залишилося 2 тис.1406
Окремі єврейські діячі, які розуміли ситуацію в Україні і були свідками зусиль УНР припинити погроми, висловлювали довір'я Петлюрі і його урядові. Вони розуміли, що не військо Петлюри займається погромами, а стихійна отаманія, яка відмовлялася підпорядковуватися законній владі. Прихід Армії УНР у населений пункт завжди означав встановлення порядку, законності і безпеки.
Такі представники єврейства, як І. Зангвіл, М. Вішніцер, А. Марголін, В. Жаботинський, вважали Петлюру невинним у погромах. Вони доводили відсутність антисемітизму у С. Петлюри. Вони розуміли ситуацію в Україні і були свідками зусиль УНР припинити погроми. А. Марголін писав, що погроми чинили і до них підбурювали злочинці, "чорносотенці" з наміром дискредитувати український уряд, а Армія УНР активно поборювала погроми1407. У листі від 12 квітня 1920 р. до Петлюри з Лондона він писав: "Я не маю жодного сумніву в абсолютному демократизмі і в повній відсутності антисемітизму тих, хто стоїть на чолі всього нашого урядового апарату"1408. С. Гольдельман писав, що "зараз ніхто не посміє сказати, що погромна ідеологія ще займає яке-небудь значне місце в тій армії"1409.
Вони були свідками прихильного ставлення Симона Петлюри і Директорії до єврейства. В уряді УНР сім євреїв (Зільберфарб, Рафес, Золотарьов, Ревуцький, Вульф-Ляцький, Красний, Гольдельман) очолювали міністерства, а понад 200 осіб працювали в нижчих ланках державного апарату. Єврей Марголін був делегатом на Мировій конференції у Парижі (Версаль) від уряду УНР. У Кам'янець-Подільському університеті було засновано кафедру єврейської літератури і історії. В УНР, чи не в єдиній державі світу, існувало Міністерство єврейських справ, роботі якого Симон Петлюра надавав велику увагу.
Уряд УНР надавав потерпілому від погромів єврейському населенню фінансову та організаційну допомогу, підтримував ініціативи єврейської громадськості у цій справі. 17 червня 1919 р. українським урядом при Міністерстві єврейських справ був створений Центральний Комітет для допомоги єврейському населенню, яке постраждало від погромів. Головна мета цього органу полягала в тому, щоб швидко організувати допомогу пограбованим містам та селам і в найближчий час відновити в них господарче життя. ЦК направляв своїх представників у потерпілі місцевості, де організовувалися комітети, які своєю чергою засновували кооперативи та кредитно-ощадні каси. На місцях відкривалися споживчі пункти для хворих та безробітних, сирітські будинки, відбудовувались та впорядковувались громадські інституції, ремонтувались зруйновані будинки. Родинам, що потерпіли від погромів, видавалась одноразова допомога.
Усі прохання міністерства про виділення необхідних коштів для підтримки погромленого єврейського населення, як правило, розглядалися негайно, і всі можливі суми виділялися. Про це свідчать урядові документи, що надруковані у "Віснику Державних Законів УНР". Так, 18 січня 1919 р. Директорія УНР затвердила постанову Ради Народних Міністрів (Ч. 371), якою передбачено "асигнувати в розпорядження Міністра Єврейських справ з коштів Державної Скарбниці 3.000.000 (три мільйони) карбованців для негайної попередньої допомоги постраждавшому від погромів єврейському населенню, а саме: населенню міста Житомира 2.000.000 (два мільйони) карбованців та населенню міста Бердичева 1.000.000 (один мільйон) карбованців"1410; постановою Кабінету Народних Міністрів (Ч. 502), затвердженою Директорією 9 квітня 1919 р., - "асигнувати 2.000.000 гривень на допомогу населенню м. Проскурова, постраждавшому від погрому 15-16 лютого цього року"1411; постановою Ради Народних Міністрів (Ч. 426), затвердженою Директорією 30 липня 1919 р. і на якій стоїть підпис С. Петлюри, ухвалено: "асигнувати 11460000 (одинадцять мільйонів чотириста шістьдесят тисяч) гривень на допомогу біднішому єврейському населенню міст і містечок, які постраждали від погромів"1412; 24 жовтня 1919 р. Директорія УНР затвердила закон про "асигнування у розпорядження Міністерства єврейських справ 20000000 (двадцять мільйонів) гривень для видачі допомоги потерпілим від погромів"1413.
Подібних документів можна навести багато. На щастя, досить повне зібрання документів уряду УНР за 1919 рік вдалося вивезти за кордон. Під час процесу Шварцбарда ці документи увійшли до збірника, що був виданий громадською слідчою комісією французькою мовою. Автентичність цих документів підтверджує їх відповідність копіям, віднайденими автором у "Віснику Державних Законів" та інших джерелах.
За підрахунками В. Михальчука, загальна сума допомоги потерпілим, виділена лише шістьма рішеннями Ради Народних Міністрів, становила в перерахунку понад 7500000 американських доларів того часу1414. Крім того, часто за особистими вказівками С. Петлюри потерпілим надавалась одноразова допомога, що не завжди відбивалось в офіційних документах.
Деякі єврейські історики нарікають, що це були мізерні суми, не беручи до уваги той факт, що Україна вела війну і фінансовий стан був критичним. І ці кошти виділялися у той час, коли грошей не вистачало на військові потреби. Очевидно, що на допомогу єврейському населенню уряд віддавав буквально останнє. Але ж ні денікінці, ні Червона армія не давали ніяких компенсацій жертвам погромів.
В. Сергійчук стверджує, що світове єврейство тоді Петлюрі довіряло. Він наводить факт, що у вересні 1920 р. Петлюра зустрічався з представниками американсько-єврейської комісії, які повідомили Головного Отамана, отримавши пояснення про причини погромів в Україні, що "ними буде доставлено медикаментів на суму 100000 доларів для безплатної роздачі населенню України без різниці національності і релігії"1415.
Навіть у 1921 р., коли Армія УНР відступила з території України, Петлюра дотримувався послідовної позиції щодо недопущення погромів. Відома його відозва "До населення України і повстанців" 1921 р., в якій Петлюра писав: "Наші кати більшовики розпускають скрізь чутки, ніби повстанці нищать єврейське населення. Я, Головний Отаман українського війська, не вірю в це, бо знаю український народ, який пригнічений грабіжниками-завойовниками, не може сам утиснути інший народ, що однаково з ним страждає від більшовицької влади… У своїй боротьбі з нашим народом більшовики користуються і брехнею і підкупом… ганьблять наше святе діло - визвольний рух нашого народу, малюють його, як бандитське, погромницьке і на кожній сторінці горланять про єврейські погроми, які ніби чинять українські повстанці… наказую вам: більшовиків, комуністів і інших бандитів, що чинять єврейські погроми і винищують населення, карати без жалю і як один стати на захист бідного змученого населення і нашими воєнними судами розправлятися з бандитами негайно"1416.
У листі до міністра єврейських справ від 17 лютого 1921 р. Петлюра повідомляє про допомогу біженцям-євреям, що перебувають у тяжкому матеріальному становищі на території Польщі, і просить "переслати Комітетові допомоги євреям-біженцям, громадянам УНР, п'ятнадцять тисяч марок польських, які при цьому прикладаю"1417. А коли Симон Петлюра дізнався про банкрутство єврейського видавця Якова Оренштейна, то доручив своїм урядовцям допомогти йому, оскільки той зробив багато й для українського книгодрукування1418.
І пізніше єврейські політичні діячі, які свого часу близько співпрацюючи з Головою Директорії і Головним Отаманом, достеменно знали його ставлення до єврейського народу, захищали Петлюру від звинувачень в організації погромів. Серед них А. Марголін, що засвідчив у листі до Андрія Лівицького вже після вбивства Петлюри1419, та С. Гольдельман, що написав дві чесні, об'єктивні праці1420.
Усе наведене підтверджує, що, Петлюра не був погромником і антисемітом, а був швидше євреєфілом. У часи війни, розрухи та військових поразок це був, очевидно, максимум того, що можна було зробити взагалі, а погроми були наслідком політичної та економічної ситуації, яку В. Жаботинський назвав "антисемітизмом обставин"1421.
І злою іронією долі стало те, що, бувши, по суті, захисником єврейської меншини в Україні, як пише у своїй есеїчній праці під назвою "Погромник?" польський дослідник А. Ковальчик, Петлюра "уособив на довгі десятиліття найгірші (себто антисемітські) риси "українського націоналізму" та "східноєвропейського варварства" загалом"1422.
З нинішньої історичної перспективи можна з певністю стверджувати, що вбивство Петлюри було здійснене московськими чинниками. Їх підштовхнула до цього масштабна праця української еміграції, а головним чином С. Петлюри і Державного Центру за кордоном, що було виявом вірності ідеалам української державності, політичної відповідальності і послідовності. Саме це непокоїло Москву, і більшовицька агентура організовує вбивство С. Петлюри, пов'язавши його з відповідальністю за єврейські погроми в Україні під час національно-визвольних змагань. Москва розраховувала, що вбивством знищить популярність Петлюри в народі та вдарить по ідеї української самостійності. Проте так не сталося: вбивство Петлюри сконсолідувало еміграцію, піднесло її роль в українській національно-визвольній боротьбі.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

11. далі:
Українська державницька еміграція і після підступного вбивства Петлюри підтримувала Державний Центр УНР в екзилі, який успадкував легітимну владу від Директорії і ніс прапор національно-визвольної боротьби через важкі випробування впродовж довгих десятиліть, а з проголошенням незалежної Української Держави, як правонаступниці УНР, передав 22 серпня 1992 р. свої повноваження Президентові України.
Аналізуючи історіографічні та архівні джерела, можна з великою мірою достовірності стверджувати, що в складних еміграційних умовах дезорієнтації, деморалізації, групівщини, ідеологічного протистояння Петлюра виявив політичну далекоглядність, ясність мети, ставлячи конкретні завдання, які відповідали умовам і потребам часу. Ніхто інший з діячів української еміграції того часу (Грушевський, Винниченко, Шаповал) не зміг дати таких орієнтирів.
Відомий історик, академік А. Жуковський так оцінив діяльність Петлюри: "Сьогодні, з перспективи майже трьох чвертей століття бачимо, якими малими, невірними і облудними були оцінки, програми і директиви колись визначних державних діячів! Лише шлях Петлюри був виправданий. За ним пішла більшість сучасників, а згодом - пізніші генерації. На нього взорувалися українські дисиденти, промотори Руху Опору. Його перебрали творці відновленої незалежности України. План Петлюри починає знаходити свою реалізацію і в добрих починах сучасної української державности"1423.
Здійснилася мрія С. Петлюри в українську державність, в яку він безмежно вірив і висловлював цю віру такими словами: "Ти переможеш, Великий Народе Мученику, і переможеш не для того, щоб підбивати під себе чужі, не наші землі. Ти переможеш для спокійного будування могутньої держави України, для щасливої праці поколінь майбутніх. Спадуть віковічні кайдани з стомлених рук твоїх, спадуть ганебні пута з величної постаті рідної матері - України. Минуть жахливі криваві роки боротьби і невпинна праця синів твоїх загоїть рани кривавої руїни, дасть пишні скарби для всіх народів світу, дасть спокій і щастя Великій, Вільній Самостійній Україні"1424.
Практична організаційна діяльність Петлюри як державного мужа на найвищому щаблі та науково-публіцистична спадщина є цінним матеріалом для української політичної думки.
На жаль, духовна спадщина Петлюри залишається для більшості українського суспільства маловідомою. Конференції до пам'ятних дат, реферати та доповіді не можуть замінити її систематичного, глибокого вивчення.
Очевидно, іще попереду повні неупереджені дослідження про Петлюру, що дозволить демістифікувати його постать, подолати стереотипи, нав'язані ідеологією минулого і, нарешті, відродити історичну правду.
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

12. далі використані документи:
1315 Петлюра С. (В.М.). Ловці душ // Тризуб. - 1926. - Ч. 26-27. - С. 4.
1316 Там само. - С. 8, 10.
1317 Петлюра С. (В.М.). Компетентне признання Чубаря // Тризуб. - 1926. - Ч. 31. - C. 6.
1318 Там само.
1319 Безпалко О. Симон Васильович Петлюра // Соціал-демократ. - 1926. - 28 травня.
1320 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 365.
1321 Петлюра С. Українська політична еміграція // Тризуб. - 1925. - Ч. 5. - С. 1.
1322 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 439.
1323 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 454.
1324 Єфремов С. Щоденники, 1923-1929. - К., 1997. - С. 383.
1325 Там само. - С. 421.
1326 Табачник Д. Постріли на тихій вулиці Расін // Київська старовина. - 1999. - Ч. 1. - С. 148.
1327 Єфремов С. Щоденники, 1923-1929. - С. 378.
1328 Єфремов С. Щоденники, 1923-1929. - С. 421.
1329 Комунікат Комітету вшанування пам'яті Симона Петлюри // Тризуб. - 1926. - Ч. 34. - С. 4-6.
1330 Шаповал Ю. Людина і система… - С.99.
1331 Там само. - С. 101.
1332 Яковлів А. Паризька трагедія… - С. 231.
1333 Див.: Кульчицький Ю. Симон Петлюра і погроми… - С. 139.
1334 Див.: Науковий збірник УВАН у США. - Нью-Йорк, 1999. - Випуск 4.
1335 Вараниця І. Світлій пам'яті Головного Отамана Симона Петлюри // За державність. Зб. 11. - Торонто, 1966. - С. 238.
1336 Див.: Гаске С. Справа Петлюри і Франція // Інформаційний бюлетень Української Бібліотеки ім. Симона Петлюри в Парижі. - Ч. 62. - 1999. - С. 13.
1337 Там само. - С. 14.
1338 Там само.
1339 Шаповал М(икола). Про смерть Петлюри… - С. 70.
1340 Табачник Д. Сім пострілів… - Ч. 9. - С. 145.
1341 Табачник Д. Постріли на тихій вулиці Расін… - Ч. 1. - С. 150.
1342 Там само.
1343 Там само.

* Стенографічний звіт зберігається в архіві СБУ (Спр. 69270 фп. Т. 2. Арк. 104) і ще у 1921 р. був виданий у Харкові видавництвом ВУЧК окремою книжкою. Див.: Дело членов Центрального Комитета Украинской партии Социалистов-Революционеров Голубовича, Петренко, Лызанивского, Часныка, Ярослава и др. Стенографический отчет / Под ред. Д.З. Мануильского и С.С. Дукельского. - Харьков, 1921.

1344 Державний Архів СБУ. - Спр. 69270 фп. Т. 2. - Арк. 104.
1345 Хроніка // Тризуб. - 1926. - Ч. 44. - С. 29.
1346 Єфремов С. Щоденники, 1923-1929. - С. 377.
1347 Ковалевський М. При джерелах боротьби… - С. 616.

* У фонді Слідчої комісії… ЦДАВО України (Ф. 3890. Оп .1. Спр. 1. - Арк. 20) автор віднайшов свідчення, що Шварцбард після арешту заявив, що буде свідчити тільки в присутності адвоката А.Тореса, який був також адвокатом посла СРСР у Парижі. Цей зв'язок є ще одним вагомим аргументом причетності до вбивства радянських чинників.

1348 Рябчук М. Спокуса метафізичних провин // Критика. - 1999. - Ч. 11(25). - С. 24.
1349 Єфремов С. Щоденники… - С. 435.
1350 Див.: Зленко П. Матеріали до бібліографічного покажчика… - С. 36-48.
1351 Фельдман А. Угода Жаботинський - Славинський // Сучасність. - 1976. - Ч. 10 (190). - С. 116.
1352 Цит. за: Рябчук М. Спокуса метафізичних провин… - С. 24.
1353 Тризуб. - 1927. - Ч. 42(100). - С. 2.
1354 Єфремов С. Щоденники… - С. 538.
1355 ЦДІА у Львові. - Ф. 327. Оп. 1. Спр. 46. - Арк. 1-1 зв.
1356 Там само. - Арк. 2-2 зв.
1357 Шаповал Ю. Людина і система… - С. 102.
1358 Єфремов С. Щоденники… - С. 539.
1359 Див.: Шаповал Ю. Людина і система… - С. 107.
1360 Див.: Войцехівський О. Симон Петлюра: міфи і реальність // Радянська Україна. - 1990. - 16 вересня.
1361 Михальчук В. Вбивство та процес Петлюри… - С. 32-33.
1362 Там само. - С. 37.
1363 Див.: ЦДАВО України. - Ф. 3890. Оп. 1. Спр. 1. - Арк. 16.
1364 Козельський Б.В. Шлях зрадництва і авантюр… - С. 9-10.
1365 Островский З. Еврейские погромы… - С.11.
1366 Симон Петлюра. Вибрані твори та документи… - С. 261.
1367 Див.: Винниченко В. Відродження нації. - Ч. 3. - С. 367.
1368 Винниченко В. Заповіт… - С. 37-38.
1369 Там само. - С. 52-53.
1370 Христюк П. Замітки і матеріали… - Ч. 4. - С. 166.
1371 Комунікат Комітету вшанування пам'яті Симона Петлюри…
1372 Хміль І. Петлюра і петлюрівщина // УІЖ. - 1990. - № 3. - С.118.
1373 Войцехівський О. Симон Петлюра: міфи і реальність // Радянська Україна. - 1990. - 16 вересня.
1374 Табачник Д. Постріли на тихій вулиці Расін… - Ч. 2. - С. 160.
1375 Єфремов С. Щоденники… - С. 443.
1376 Див.: Friedman S. Pogromchik. The Assassination of Simon Petlura. - Hart Publishing Co, New York, 1976. - P. 79.
1377 Табачник Д. Сім пострілів у Симона Петлюру… - Ч. 9. - С. 143.
1378 Сергійчук В. Погроми в Україні… - С. 14.
1379 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 219-220.
1380 ЦДАВО України. - Ф. 3809. Оп. 1. Спр. 6. - Арк. 8.
1381 Див.: Там само. - Ф. 2060. Оп. 1. Спр. 23. - Арк. 10.
1382 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 2. - С. 353.
1383 Див.: Трагедія двох народів. Матеріали спору між українськими та російськими Соціал-демократами з приводу вбивства С. Петлюри. - Прага-Київ, 1928. - С. 56.
1384 Див.: ЦДАВО України. - Ф. 1123. Оп. 1. Спр. 6. - Арк. 4.
1385 Див.: Христюк П. Замітки і матеріали… - Ч. 4. - С. 164.
1386 ЦДАВО України. - Ф. 3890. Оп. 1. Спр. 10. - Арк. 3.
1387 Див.: Шаповал Ю. Людина і система… - С. 101.
1388 Винниченко В. Відродження нації… - Ч. 3. - С. 188.
1389 Христюк П. Замітки і матеріали… - Ч. 4. - С. 121-122.
1390 Марголин А. Украина и политика Антанты… - С. 312-313.
1391 Вістник Української Народної Республіки. - 1919. - Ч. 32. - 2 серпня.
1392 Див.: ЦДАВО України. - Ф. 2208. Оп. 1. Спр. 270. - Арк. 1-2, 10-13, 20.
1393 Там само. - Ф. 2060. Оп. 1. Спр. 24. - Арк. 11.
1394 Іванис В. Симон Петлюра… - С. 184.
1395 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 2. - С. 375-379.
1396 Вістник Української Народної Республіки… - 1919. - Ч. 21. - 20 липня.
1397 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 229.
1398 Там само. - Т. 2. - С. 360-363.
1399 Симон Петлюра. Статті… - К., 1993. - С. 185-186.
1400 Див.: Кульчицький Ю. Симон Петлюра і погроми… - С. 151.
1401 Див.: Брик О. Українсько-єврейські взаємовідносини. - Вінніпег, 1961. - С. 279.
1402 Гольдеман С. Листи жидівського Соціал-демократа… - С. 34.
1403 Див.: Dokuments sur les poqromes en Ukraine et l'Assasinat de Simon Petlura a Paris 1917-1921-1926. - Paris, 1927. - S. 10.
1404 Марголин А. Украина и политика Антанты. - Берлин, 1922. - С. 187.
1405 ЦДАВО України. - Ф. 2060. Оп. 1. Спр. 22. - Арк. 3.
1406 Див.: Там само. - Ф. 3890. Оп. 1. Спр. 15. - Арк. 9-11.
1407 Див.: Margolin A. The Jews of Eastern Europe. T. Seltzer. New York, 1929. - P. 139.
1408 ЦДАВО України. - Ф. 3890. Оп. 1. Спр. 21. - Арк. 1.
1409 Гольдельман С. Жидівська національна автономія в Україні… - С. 7.
1410 Вісник Державних Законів. - 1919. - 27-й випуск. - С. 196.
1411 Там само. 34-й випуск. - С. 254.
1412 Там само. 30-й випуск. - С. 227.
1413 Народна воля. - 1919. - Ч. 14. - 13 листопада.
1414 Цит. за: Гунчак Т. Симон Петлюра та євреї… - С. 43.
1415 Сергійчук В. Національний міф про Петлюру… - С. 47.
1416 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 1. - С. 287-288.
1417 Симон Петлюра. Статті, листи, документи… - Т. 3. - С. 382.
1418 Див.: ЦДАВО України. - Ф. 3639. Оп. 2. Спр. 423. - Арк. 141.
1419 Див.: Лист А. Марголіна - А.Лівицькому // У 70-річчя паризької трагедії… - С. 292-294.
1420 Див.: Гольдельман С. Жидівська національна автономія в Україні…; Його ж: Листи жидівського Соціал-демократа…
1421 Цит. за: Рябчук М. Спокуса метафізичних провин… - С. 25.
1422 Там само.
1423 Полтавська Петлюріана. Число 3. Матеріали ІV Полтавських читань. - Полтава, 1999. - С. 6.
1424 Симон Петлюра. Статті, листи документи… - Т. 1. - С. 292.
Більшисть з вказаних документів можно переглянути тут
 

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

Про Грекова з Вікопедії:
Греков, Александр Петрович
Алекса́ндр Петро́вич Гре́ков (21 ноября 1875, Сопыч, Глуховский уезд Черниговской губернии — 2 декабря 1958, Вена) — российский и украинский военный деятель, генерал.
You must be registered for see images

Семья
Выходец из дворянского рода, происходившего, по семейному преданию, из Греции. Его предком считался грек Логофетос, прибывший в Россию в свите Софьи Палеолог в 1472. Оставшийся в России Логофетос был прозван Греком, а его потомки стали именоваться Грековыми.

Отец — Петр Гавриилович Греков, землевладелец Черниговской губернии.
Мать — Мария Григорьевна.
Братья — Константин (юрист, мировой судья), Николай (инженер-железнодорожник), Григорий (студент-юрист, офицер военного времени). Сёстры — Анна, Юлия (замужем за судьёй).
Жена — Наталья Ивановна, урождённая Кабат, дочь гофмейстера Высочайшего двора, тайного советника и сенатора.
Сын — Олег (1914—1942), дочь — Елизавета.

Образование
Окончил юридический факультет Московского университета (1897; юридическое образование получил по желанию отца), Московское военное училище (1899; с занесением его имени на мраморную доску училища), Николаевскую военную академию (1905, учился вместе со своим будущим сослуживцем Владимиром Синклером).

Офицер русской армии
С 1900 служил в лейб-гвардии Егерском полку. После окончания военной академии командовал ротой в этом же полку. В 1907 переведён в Генеральный штаб, старший адъютант штаба 3-й гренадёрской дивизии (Москва). С 1908 — старший адъютант штаба 1-й гвардейской дивизии (Петербург), с 1910 — помощник старшего адъютанта штаба войск гвардии и Петербургского военного округа (на этой должности занимался вопросами военной разведки).

Одновременно, с 1908 читал лекции по политической и военной истории и тактике в петербургских военных училищах. С 1912 — экстраординарный профессор по кафедре военной истории Николаевской военной академии.

Участник Первой мировой войны. С 1914 — начальник штаба 74-й пехотной дивизии Северо-Западного фронта. С 1915 — начальник штаба 1-й гвардейской пехотной дивизии. С апреля 1917 — командующий лейб-гвардии Егерским полком, отличился в боях под Тернополем летом 1917.

С августа 1917 — начальник штаба 6-го армейского корпуса, одна из дивизий которого была «украинизирована». С сентября 1917 — генерал-майор. В октябре 1917 был назначен генерал-квартирмейстером штаба 1-й армии, но в должность вступить не успел.

Был награжден орденом св. Георгия IV степени «за то, что в боях с 7 по 18 февраля 1915 года в долине реки Ломницы, составил план операции, принимал деятельное участие в ее выполнении, неоднократно находясь под действительным артиллерийским огнем. Результатом этих боев было овладение позициями противника с пленением 25 офицеров, 2541 нижних чинов, двух орудий и пяти пулеметов». Также был награждён орденами св. Владимира III и IV степеней, св. Анны III и IV степеней, св. Станислава II и III степеней.

Генерал украинской армии
В декабре 1917 перешёл на украинскую службу, 12 дней командовал Сердюцкой дивизией, затем занял пост начальника штаба Киевского военного округа. С марта 1918 — помощник военного министра Украины, руководил всей технической работой министерства (министр Александр Жуковский занимался преимущественно политическими вопросами). После прихода к власти гетмана П. П. Скоропадского был отстранён от должности. Находясь в оппозиции Скоропадскому, возглавил военное товарищество «Батьківщина» («Родина»). В конце октября 1918 по настоянию этого союза принял должность начальника Главного штаба в армии Скоропадского, на которой находился всего пять дней.

Один из первых генералов, поддержавших Симона Петлюру и его Директорию. В ноябре 1918 — главнокомандующий полевыми армиями, назначен на этот пост Директорией. В декабре 1918 — январе 1919 по поручению Директории вёл переговоры с французским командованием в Одессе и занимал пост командующего войсками Директории в Херсонской, Екатеринославской и Таврической губерниях.

В январе — феврале 1919 — военный министр Украинской народной республики (УНР), в феврале — марте — наказной атаман (командующий) армии УНР. Руководил укреплением Житомира и Бердичева, где расположились основные силы армии. После конфликта с Симоном Петлюрой и левыми украинскими политиками ушёл в отставку и уехал в Галицию, где существовала Западно-Украинская народная республика (ЗУНР).

16 мая 1919 принял командование Украинской Галицийской армией (УГА), которая отступала под натиском польских войск. Быстро завоевал авторитет среди подчинённых, спланировал наступлением УГА на Львов и лично руководил им. Уже 8 июня украинские войска победили поляков в бою под Чортоковом и взяли этот город. Затем были взяты ещё несколько городов, после чего части УГА вышли на подступы к Львову. Из-за недостатка боеприпасов наступление захлебнулось, и 28 июня польские войска перешли в контрнаступление. Из-за конфликта с властями ЗУНР 5 июля 1919 подал в отставку и с семьёй уехал в Румынию.

Жизнь в эмиграции
С весны 1920 жил в Вене, с февраля 1921 был заместителем председателя Всеукраинской национальной рады, находившейся в оппозиции Петлюре и выступавшей за союз с Францией и Польшей. После того, как рада признала принадлежность Галиции Польше в ней произошёл кризис, и она прекратила своё существование. Затем редактировал газету «Украина», выпускавшуюся при финансовой поддержке Франции и Польши и прекратившую своё существование в 1922. Пропольская ориентация Грекова дискредитировала его в глазах большей части украинской эмиграции, что привело к его отходу от политической деятельности.

В 1922 вместе с семьёй поселился в купленном ими сельском доме под Веной, занимался куроводством и огородничеством. В 1930 вернулся в Вену, был безработным, с 1933 был заведующим книжным складом общества распространения политико-экономических знаний. С 1934 сотрудничал с российской эмигрантской организацией «Союз младороссов», публиковал статьи в её газетах. Прекратил отношения с младороссами в 1938 и вновь сблизился с деятелями украинской политической эмиграции, став членом венского отдела Украинской громады. В 1939 неудачно пытался создать организацию «Украинское казачество». Получил специальность бухгалтера и работал в Вене по специальности (с 1945 — в гостинице «Де Франс»). В 1946 получил австрийское гражданство.

Арест, лагерь, последние годы жизни
Осенью 1948 был арестован сотрудниками СМЕРШа и вывезен в СССР. Был заключён в Лукьяновскую тюрьму в Киеве, 6 июля 1949 приговорён к 25 годам лишения свободы и отправлен в Озёрный лагерь в Сибирь. В 1956 освобождён и вернулся в Вену. До конца жизни сохранял замечательную памятъ и интерес к жизни.

Его именем названа улица во Львове.
Стрічка про Грекова у віслюку: [ED2K]ed2k://|file|%D0%93%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2.avi|277208472|E192F50674A008376F4D5CB473F4384C|h=2L6IFFGPRIJEUDJ24DB4XOZ4KAVNYIJG|/[/ED2K]
 

Вкладення

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

Уривки з книги-досліда Ярослава Тинченко "Генерал Олександр Греків: Військова діяльність і доля":
У серпні 1917 р. О.Грекова було призначено начальником штабу 6-го
армійського корпусу. Командиром цього корпусу став генерал В.В. фон
Нотбек, тож саме він запросив на цю посаду свого старого співробітника.
З важким серцем Греків залишав гвардію, з якою пов’язав 15 років своєї
бездоганної військової служби. За час свого існування гвардія виховала
багатьох відомих полководців, і це ще більше поглиблювало її трагедію.
Зокрема, з гвардії вийшло багато генералів армії УНР. Варто згадати
преображенця генерала Олександра Осецького, семенівців генералів
Миколу Юнакова та Олексу Галкіна, гвардійських єгерів Олександра Гре-
кова та Олександра Удовиченка, литовців генерала Всеволода Петріва та
полковника Анатолія Силіна, волинців генералів Михайла Омелянович-
Павленка, Бориса Бобровського та Олександра Лігнау, гвардійських ар-
тилеристів генералів Сергія Дельвіга та Володимира Сінклера, а також
багатьох інших.
Наприкінці серпня 1917 р. Олександр Петрович прибув до 6-го ар-
мійського корпусу та одразу втягнувся в роботу. 6-ий корпус був одним з
небагатьох військових з’єднань, які ще не втратили боєздатності та не
дуже піддавалися революційному розкладові. Під час Червневого насту-
пу майже всі досягнення російської армії були заслугою саме цього кор-
пусу, який прорвав ворожу оборону під Зборовом та завдав вирішального
удару німцям. Тож Греків міг пишатися новим призначенням.
Корпус мав у своєму складі дві кадрові дивізії (4-ту та 16-ту) та кілька
новостворених, які незабаром було передано в інші армії. 4-та дивізія була
елітною, адже саме вона здобула корпусу військову славу. Проте 16-та
дивізія вже була розхитана революційною та більшовицькою агітацією, а
тому не становила значної сили. 4-та дивізія за своїм складом була майже
виключно українською, 16-та — частково українською.
Керівництво 6-го корпусу складалося з тільки-но призначеного коман-
дуючого генерала фон Нотбека, начальника штабу полковника Грекова та
інспектора артилерії генерала Кирея, згодом також видатного українсько-
го військового діяча. Полки 4-ої дивізії очолювали переважно майбутні
військові діячі армії УНР: 13-ий Білозерський — Олександр Поджио,
14-ий Олонецький — Михайло Сильванський, 16-ий Ладозький — Віктор
Сікевич. Навіть командиром гарматної бригади був майбутній командую-
чий Запорізьким загоном полковник Олександр Натіїв. Справами дивізії
відав відомий український громадсько-політичний діяч, голова українсь-
кої корпусної ради солдат Петро Трофименко. Командиром 16-ої дивізії
був генерал Георгій Мандрика, що походив з відомого українського ко-
зацького роду, а начальником штабу — підполковник Борис Сулківський,
який у 1919–1920 рр. був незмінним начальником відділів штабу армії
УНР. Саме завдяки українському складу 4-ої та частково 16-ої дивізій за
наказом головнокомандуючого російськими військами генерала Корнілова
весь 6-ий армійський корпус незабаром було оголошено українським.
У 16-ій дивізії великий вплив мали більшовики на чолі з прапорщи-
ком Л.Караханом — майбутнім відомим радянським діячем. Внаслідок
цього особовий склад дивізій чинив всілякий спротив будь-яким органі-
заційним та бойовим заходам. Командуючий корпусом генерал фон Нот-
бек був змушений маневрувати між думками рад 4-ої та 16-ої дивізій, але
ставати на бік тієї чи іншої дивізії не наважувався. На відміну від нього,
Греків одразу став на бік вояків 4-ої дивізії та повів жорстку боротьбу з
більшовицькими впливами 30.
У вересні 1917 р. генерал фон Нотбек важко захворів. Його замінив
генерал Кирей, який не йшов на компроміси, а тому не викликав довіри
солдатів корпусу. Фактично очолював корпус Олександр Греків, підвище-
ний 20 вересня до рангу генерал-майора зі старшинством з 1916 р.
Незабаром генерал фон Нотбек отримав у своє розпорядження 1-шу
армію, що знаходилась на Північному фронті, та покликав до себе на по-
саду генерал-квартирмейстера Грекова. 20 жовтня останній отримав на-
каз про нове призначення. Згодом, вже після від’їзду Грекова, 6-ий корпус
був поділений на російську та українську частини. Російський 6-ий кор-
пус залишився у підпорядкуванні головнокомандуючого, український під
назвою 2-го Січового Запорізького увійшов до складу армії Центральної
Ради. Доля цієї формації склалася невдало. Внаслідок діяльності гене-
рального секретаря військових справ Миколи Порша (наприкінці грудня
1917 р. він змінив на цій посаді Симона Петлюру) особовий склад 2-го
Січового корпусу незабаром був деморалізований, а в січні 1918 р. кор-
пус взагалі припинив своє існування 31.
На Східний фронт Греків їхав через Київ, де зустрівся з тодішнім ге-
неральним секретарем військових справ Петлюрою. Саме у цей час у
Петрограді стався Жовтневий переворот, і Олександр Петрович вирішив
скористатися запрошенням Петлюри та залишитися на службі в ук-
раїнській армії. 6 (19) грудня 1917 р. він був призначений на посаду ко-
мандира 2-ої Сердюцької дивізії Центральної Ради, що мала бути сфор-
мована з різних поодиноких військових частин.
Ідея формування Сердюцьких дивізій виникла ще в листопаді 1917 р.
Український командуючий Київського військового округу підполковник
Віктор Павленко прагнув звести всі зукраїнізовані або наново сформо-
вані українські полки та курені у більш потужні військові формації —
дивізії. Щоб відрізняти ці дивізії від інших, вони були названі Сердюць-
кими на честь гетьманських сердюків XVII ст. 1-ша Сердюцька дивізія
складалася з Богданівського, Дорошенківського, Полуботківського, Бо-
гунського полків, куренів імені Шевченка та «Смерті», кінного полку
«Вільна Україна» та гарматної бригади імені М.Грушевського. Команду-
вав дивізією підполковник Капкан.
2-га Сердюцька дивізія генерала Грекова почала формуватися тільки
на початку грудня 1917 р. Першими до неї увійшли кадри Республікансь-
кого полку підполковника П.Болбочана. Цей полк був сформований з ук-
раїнців 5-го армійського корпусу. У цьому корпусі виникла сутичка між
збільшовиченими солдатами та республіканцями. Вона призвела до роз-
порошення полку. Тільки невеличка кількість республіканців прибула до
Києва, де й увійшла до 2-ої Сердюцької дивізії. До дивізії Грекова також
мусили увійти полки імені Грушевського, Шевченка, Наливайка та Са-
гайдачного.
Однак Сердюцькі дивізії проіснували недовго. 18 грудня (1 січня) з
посади військового секретаря було знято покровителя сердюків С.Пет-
люру, а самі Сердюцькі формації реорганізовано у звичайні частини. Та-
ким чином, О.Греків був командиром дивізії всього 12 днів 32.
Раніше від Петлюри на посаді командуючого округи було змінено і
Віктора Павленка. З 13 (26) грудня цю посаду обіймав штабс-капітан
Микола Шинкар. Місце начальника штабу він запропонував Грекову. Ге-
нерал погодився та одразу взявся за роботу. У той час вже почалася Пер-
ша українсько-більшовицька війна, і більшовицькі війська нестримно
наступали на Київ. За таких умов Греків запропонував кілька планів ве-
дення війни з більшовиками, однак «революційно свідомі» новий військо-
вий міністр М.Порш, адвокат за фахом і людина, що не мала жодного
відношення до війська, та командувач військами штабс-капітан М.Шин-
кар, особа без належної військової освіти, відкинули їх.
Порш розробляв власний план ведення війни, що будувався на цілко-
витій демобілізації зукраїнізованих формацій та створенні частин Вільного
козацтва на засадах територіальної міліції. 29 грудня (11 січня) М.Порш,
не слухаючи ніяких порад генерала Грекова, виклав на засіданні Малої
Ради свій план ведення бойових дій. Звичайно, Греків не міг після того,
як цілком зневажили його думку, залишатись на службі у Порша та Шин-
каря, а тому подав у відставку. Отже, він обіймав посаду начальника шта-
бу округу теж рівно 12 днів.
Генерал виїхав на Курщину, до своєї сім’ї, де і перечекав наступ військ
Муравйова на Київ та прибуття в Україну німецької та австро-угорської
армій, які згідно з Брест-Литовськими угодами між УНР та країнами Чет-
вертого союзу допомагали Центральній Раді в її боротьбі з більшовиками.
Наприкінці березня 1918 р. Греків знову повернувся до Києва, після того,
як українські та німецькі підрозділи ввійшли до столиці України. На цей
раз генералу було запропоновано обійняти посаду заступника військового
міністра підполковника Олександра Жуковського. Про цей період свого
життя Греків згадував: «Мені випало щастя вести технічне відбудовування
української армії і всього складного апарату військового міністерства, бо
військовий міністр О.Т.Жуківський узяв на себе політичну частину роботи
міністерства і представництво його в Центральній Раді (він належав до партії
СР, що була на чолі виконавчої влади в той час). З великою вдячністю і
глибокою пошаною можу згадати всіх моїх співробітників з усіх відділів
велетенського військового тіла. Здоровий будівничий настрій захопив усіх
і справа йшла з кожним днем виразно наперед. Уже можна було почати
організацію кадрів 8-ми територіальних корпусів в усіх колишніх губерні-
ях і кадрів окремої дивізії для Таврії ( для тієї частини її, що була на північ
від Перекопу, бо в Криму була Татарська республіка). У повітах готувались
до першого набору. Всі центральні апарати міністерства були зорганізо-
вані. Почали працювати військові школи. Проведено було реєстрацію всьо-
го військового майна, що залишалося від колишніх російських армій» 33.
 

Вкладення

KOCTa

Dedywkо |Co100
Команда форуму
Супер Модератор
Відповідь: Україна на початку ХХ сторічча.

І ще, з тої ж книги:
На службі в Української Директорії
У квітні 1918 р. ситуація в Україні різко змінилася. Німецьке команду-
вання після вбивства командувача окупаційних військ генерала Ейхгорна
почало ставитися до формування українського війська з величезною підоз-
рою. 29 квітня 1918 р. владу Центральної Ради замінила влада гетьмана —
колишнього російського генерала Павла Скоропадського. Стосунки Скоро-
падського та Грекова донині до кінця не з’ясовані. Греків не залишився на
службі у Скоропадського. Як зазначав у протоколах допитів Греків, Скоро-
падський не мав до нього довіри, а тому звільнив генерала з лав армії. Ско-
ропадський твердив зовсім інше: «було одержано відомості, що виконую-
чий обов’язки військового міністра генерал Греков кудись зник...» 34.
Згодом П.Скоропадський у своїх спогадах писав: «Начальником шта-
ба у него (Шинкаря — Авт.) был генерал Греков, человек беспринцип-
ный и с большим желанием играть выдающуюся роль, обладающий недо-
статочными волевыми качествами. Почему этот Греков, курский помещик,
кажется, и великоросс, объявил себя крайним самостийником, непонят-
но! Этот же Греков играл за время моего гетманства очень двойственную
роль: во-первых, сразу не примкнул ко мне, а через несколько дней явил-
ся. Ясно, я его на службу не назначил, хотя им со всех сторон подсыла-
лись друзья для того, чтобы он мог получить назначение. Когда он уви-
дел, что украинцы не имеют успеха, он через великорусские круги старался
попасть ко мне. Помню, как я был удивлен, когда герцог Георгий Лейх-
тенбергский стал хлопотать за него.
— Да чего ты-то о нем хлопочешь, ведь он ярый самостийник?
— Да разве это так? Он меня уверял, что он чистейший великоросс!
— Это не так, ты разберись, а потом хлопочи о нем. Через несколько
дней он приходит и говорит:
— Ради бога, не назначай Грекова, он мне все наврал. Вообще, Греков
человек очень растяжимых понятий о порядочности.
Когда образовалось украинское министерство, я попробовал назначить
его начальником главного штаба. Он уверял меня, что разделяет мою точ-
ку зрения на Украину, что он честный человек и т.д., что не помешало
этому честному человеку, когда началось восстание, перейти на сторону
Петлюры и занять там пост главнокомандующего» 35.
Мусимо зробити кілька зауважень щодо питань, порушених у наведе-
них висловлюваннях Скоропадського. По-перше, випадок з Герцогом Лейх-
тенберзьким нам здається вигадкою, оскільки, ні Лейхтенберзький, ні Греків
у своїх спогадах навіть не згадували один про одного 36. Взагалі про зустріч
Грекова і Скоропадського ми знаємо лише зі слів останнього. Греків не зга-
дує про Скоропадського жодного разу (хоч ця згадка була б корисною для
нього). Тож можна взяти під сумнів і сам факт зустрічі двох генералів.
Можна також припустити, що Скоропадський цілком справедливо
вбачав у Грекові претендента на домінуючу роль в Українській Державі
(«с большим желанием играть выдающуюся роль»). Крім того, між гене-
ралами міг бути конфлікт ще й тому, що Скоропадський свого часу був
гвардійським кавалеристом, а Греків — гвардійським піхотинцем, до того
ж ще й Генерального штабу! А між піхотою та кіннотою в імператорській
гвардії завжди існував величезний антагонізм.
Слід враховувати й те, що на еміграції Скоропадський знов удався до
політичної діяльності. А Греків у ті часи вже був дуже відомою особою і
всі знали, що він у 1918 р. розійшовся зі Скоропадським. Українська гро-
мадськість в еміграції робила щодо цього закиди Скоропадському. Ос-
танній же, ймовірно, вирішив у своїх спогадах якось виправдатись, ви-
клавши свою версію подій.
І, нарешті, як зазначав Греків на допитах, за часів гетьманського пану-
вання він намагався створити «український офіцерський союз Батьків-
щини», який ставив би собі за мету зберегти націоналістичні та стар-
шинські кадри. Однак, про це, крім властиво свідчень Олександра
Петровича, немає жодних інших даних, тому саме існування такого «со-
юзу» викликає сумніви.
10 листопада 1918 р. за наполяганням Українського Національного
Союзу, П.Скоропадський був змушений повернути генерала Грекова на
військову службу. Замість генерала Галкіна він призначив його начальни-
ком Головного штабу армії Української Держави. Греків отримав у своє
підпорядкування установу, яка займалася переважно кадровими питання-
ми: обліком офіцерського складу, підвищеннями у рангах, виплатою пенсій,
тощо. Однак на цій посаді він пробув всього 5 днів — до початку пов-
стання на чолі з Директорією проти Скоропадського. Гетьман намагався
заарештувати Грекова, оскільки призначив він генерала саме під тиском
своїх противників. Однак, попереджений генералом Сінклером, Греків
уникнув арешту й виїхав до Полтави.
Повстання проти Гетьмана розпочалося 14 листопада 1918 р. Січові
підрозділи у вирішальному бою під Мотовилівкою розбили гетьманські
частини та швидко наблизилися до Києва. Командуючий 2-им Подільським
кадровим корпусом генерал Єрошевич приєднався до повсталих і пере-
дав у їхнє розпорядження свої війська, склади та територію. Директорія
перебралася до Вінниці, під захист корпусу Єрошевича, а командуючий її
військами С.Петлюра залишився у Козятині, куди незабаром прибув і ге-
нерал Греків. Згідно з наказом Директорії, на початку грудня він обійняв
посаду командуючого військами УНР на Півдні України — в Херсонській,
Катеринославській і Таврійській губерніях.
18 грудня 1918 р. Греків прибув на станцію Роздільна, де перебрав коман-
дування групою у полковника медицини Івана Луценка. Цим міжвладдям в
українських військах скористалися білогвардійці, які в ніч на 19 грудня за
допомогою французьких військ вибили українські підрозділи з Одеси. Ге-
нерал Греків не знав, як йому поводитися з представниками союзників, а
тому наказав військам зайняти позиції під Одесою. Адже ні з білогвардій-
цями, ні з Антантою Директорія поки що не мала ніяких стосунків, а на
власний розсуд розпочинати бій із французами Греків не наважився.
У військах генерала на той час нараховувалось 10-12 тис. бійців, що
становило 10% від загальної чисельності армії УНР. У його розпорядженні
було дві діючих, одна кадрова дивізії й так званий Катеринославський кіш,
набраний з різних випадкових формацій, який за силою дорівнював дивізії.
Краща 5-та Одеська дивізія була сформована під особистим наглядом
Грекова. Вона складалася з 1-го та 2-го Одеських полків (полковників
Мазуренка та Єщенка), а також Слобідського полку, створеного у При-
дністров’ї. Командував дивізією спочатку генерал Філатьєв, а потім ота-
ман Трифон Янів.
6-та Республіканська дивізія мала у своєму складі лише кадри для роз-
гортання повнокровних частин. Вона розташовувалася під Херсоном, у
районі дій отамана Григор’єва, та згодом була розформована останнім.
Загони отамана Григор’єва теж були зведені в дивізію та підпорядковува-
лися Грекову. Разом із Григор’євим у лютому 1919 р. ця дивізія перейшла
до червоних. Нарешті, Катеринославський кіш отамана Гулий-Гуленка теж
існував на правах дивізії. Складався він з досить різнорідних регулярних
та напіврегулярних формацій. Проте це була добірна бойова одиниця. За-
галом боєздатність Південної групи армії УНР була досить високою37.
Командував Південною групою армії УНР О.Греків усього 12 днів.
Наприкінці грудня він був відкликаний до Києва, де 1 січня 1919 р. обій-
няв посаду військового міністра в уряді Директорії. Серед багатьох ко-
мандирів української армії це призначення знайшло розуміння. Зокрема,
командуючий Північною групою армії УНР отаман Володимир Оскілко з
цього приводу писав: «Новий чоловік, з поважним досвідом, знавець
військового діла, людина, що була цінна персонально, як індівідум, вихо-
ванець російської Академії Генерального Штабу, укінчений юрист, гене-
рал з солідним стажем, відомий з 1917 р. за надзвичайно щирого патріо-
та, що з молодечним запалом, не раз і під великою загрозою для життя,
брав участь у всіх поважних військових подіях, що разом творило безсум-
нівний авторитет як військової людини і як Головнокомандуючого» 38.
 
Зверху