Він молився за єднання
Ось вам приклад подвіжніка вєри
Адже святий Йосафат, який 1623 року помер мученицькою смертю за католицьку віру і єдність Церков -- це перший український святий, якого канонізувала Апостольська Столиця. Ось уже протягом кількох століть він є взірцем вірності Богові для вірних усієї Католицької Церкви.
На шлях святості Йосафат Кунцевич ступив ще в дитинстві. Оповідають, що коли він малим хлопчиною молився перед Христовим Розп'яттям, у його серце впал іскорка з Розп'яття. Може, була це саме та іскра, що розпалила в серці хлопця палкий вогонь любові до Христа, до рідної Церкви й народу. Адже усе своє життя, починаючи з юних літ, Йосафат прямував до святості. Бажаючи цілковито присвятити своє життя Богові, він покидає рідне місто Володимир Волинський і прямує до Вільна (Литва), де вступає до монастиря отців Василіян.
Як розповідали сучасники Йосафата, він завжди був ревним монахом, багато молився, ніколи не оминав допомогою бідних, сиріт, немічних. Тому коли Йосафата, уже як ігумена монастиря, було призначено єпископом Полоцьким, уся віленська біднота проводжала його зі слізьми на очах -- як свого опікуна, духовного батька.
Святого Йосафата шанували й любили вірні за щире серце, за мудрі слова проповідей, які проникали у самісінькі серця, нерідко навертаючи до Христової віри закаменілі душі грішників. До нього безперестанно ішли до сповіді (іноді він проводив у сповідальні по шість годин на день). А окрім цього була молитва і праця. Молитва за єдність Церков (що було так важливо у часи розбрату після Берестеейської унії!) і безустанна праця -- душпастирська, просвітницька... У цей час св. Йосафат пише статті на оборону Католицької Церкви, укладає катехизм та правила для священиків.
Пояснити любов і пошану людей до святого Йосафатаа можна дуже просто. Він завжди чинив так, як навчав інших. Життя ся. Йосафата було підтвердженням його слів. Йому вірили. Йому довіряли як пастиреві.
Чи знав Йосафат, що на нього як на ревного захисника Католицької Церкви чатує небезпека? Мабуть, що знав, бо не раз поввторював своїм ворогам: "Ви мені грозите смертю, а я вам кажу: не можу бути щасливішим, аніж коли загину від ваших рук за католицьку й апостольську віру". Знаючи, що проти нього вороги снують змову у Вітебську, св. Йосафат, однак, їде туди з візитом. І у Вітебську 25 листопада 1623 року він умирає мученицькою смертю від рук ворогів.
За подвижницьке життя і сміливу мученицьку смерть Господь приготував свщм. Йосафатові небесну нагороду. Він прославив його по смерті різними чудами, нетлінністю його тіла, здатністю уздоровлювати хворих і навертати до Христової віри людей. Зокрема, по смерті свщм. Йосафата навернулися майже всі його вбивці, в тому числі й православний єпископ Мелетій Смотрицький, що був безпосередньо винен у його смерті.
Тож у день, коли Церква згадує мученицький подвиг священномученика Йосафата, молімося до нього: "Вогненним сяянням розп'ятого Христа в юності просвічений, ангелам ти уподобився в монашому житті, і благочесно в святительстві ти прожив, ясно проповідував ти з'єднання та погасив розбратолюбних роздором розпалені серця мученицькою твоєю кров'ю і вінець від Христа прийняв ти. Тому пом'яни нас, ми кличемо до тебе: радуйся, непохитиний стовпе єднання!"