Скандальна місія Безуглої. Навіщо ОП впроваджує в армію "комісарів"
6 червня 2022, 16:47
Бажання зацензурувати невдачі і якнайшвидше похвалитися перемогами — це завжди дві сторони однієї медалі
You must be registered for see images
Схоже, в Офісі президента вирішили запровадити інститут "смотрящих" над бойовими командирами на місцях. Це, звісно, шокуюче припущення, але для нього є серйозна підстава. Вже понад тиждень, з 27 травня, у зоні бойових дій на Луганщині перебуває нардеп Мар'яна Безугла. І фактично вона весь цей час виконує саме цю функцію — "смотрящої".
Вище СБУ та обласної влади
Одразу наголосимо: якби Безугла приїхала просто роздати гуманітарку місцевим жителям та волонтерську допомогу військовим за свої гроші, то це можна було б лише вітати. Але на такий візит вистачить кілька годин. А депутат влаштувалась у зоні бойових дій надовго. Причому вона не сидить там тихо, а підняла цілу низку скандалів. Схоже, вона має дуже високе заступництво, тому й почувається великим начальником, який має право роздавати "дуже цінні вказівки".
Примітно, що однією з цілей її публічних нападок став голова Луганської ОДА Сергій Гайдай. Вона звинуватила його, зокрема, у тому, що він у своєму повідомленні на "Фейсбуці" нібито завищив дані про просування російських військ у Сєвєродонецьку. Безугла заявила, що його інформація — це "неправда", а сам він "не тут, не в Луганській області". Гайдай був змушений публічно відповісти: "Хто така Мар'яна Безугла, щоб я їй казав, де я перебуваю? Вона офіцер російської розвідки? Я повинен сказати точну адресу, щоб туди прилетіла артилерія?"
Бої за Сєвєродонецьк дуже тяжкі. І влада зобов'язана, коментуючи складну ситуацію на фронті, демонструвати єдність, а не займатися публічно внутрішніми розбірками. Проте Безугла дотримується протилежної думки. Вона не просто сіє роздрай, а робить це у максимально жорсткій формі. Приїхавши до Лисичанська, вона одразу ж вступила у публічний конфлікт із СБУ, назвавши її "гнилою структурою" за те, що та не стала на заваді поїздкам на фронт журналіста Юрія Бутусова. "Лише перезапуск цієї гнилої структури. Повний перезапуск із частиною свідомих патріотичних фахівців, які страждають у системі. Іван Баканов, це ганьба", — заявила Безугла. Звичайно, до роботи СБУ та персонально Баканова є багато претензій. Але у Безуглої, виявляється, лише один пріоритет. Вона цілком серйозно бачить головним критерієм ефективності роботи СБУ у воєнний час успіхи у боротьбі з журналістами.
"Поради та контроль"
З огляду на такі амбіції не дивно, що Безугла викликала явне незадоволення військових. Інакше журналісти не мали б фото зі штабу на Луганщині, куди вона впровадилася. "Це фото мені надіслали військові. Які категорично проти втручання політиків у стратегічні рішення для країни та життя людей", — наголосила Яніна Соколова. За її відомостями, Безугла "контролює військові операції в Сєвєродонецьку, дає вказівки командуванню, висловлює претензії, хто, де і як має бути, і в цілому координує дії військових як "людина згори".
Безугла заперечила: "Жодних наказів і розпоряджень нардеп не віддає. Порада, допомога, комунікація, підтримка, контроль". І тут же перерахувала, що вона контролює: "Який морально-психологічний стан? Боєготовність? Командири? Прагнення, чаяння, ідеї? Чи доходить інформація зверху донизу, знизу догори?.."
Тобто фактично Безугла приїхала контролювати військових та радити їм прямо під час запеклого бою за Сєвєродонецьк. Навряд чи це може сподобатися військовим. До того ж ставлення до Безуглої у військах, м'яко кажучи, неоднозначне після того, як вона оскандалилася законопроектом "про розстріл військовослужбовців". (Вона його відкликала, але, як і раніше, вважає за необхідне.)
Хто її туди направив і чому взагалі пустили в командний пункт? Сама Безугла каже, що це її "особиста ініціатива". Але повірити в це важко, особливо якщо врахувати, що почала вона свій візит із наїздів на голову СБУ Івана Баканова та голову Луганської ОДА Сергія Гайдая.
Яніна Соколова називає Безуглу "темним лицарем від Офісу президента" і попереджає, що це може мати негативні наслідки. "Чому Офіс президента шле туди цю пані, якщо є роками перевірені, натреновані, професійні командири, — не зрозуміло самим командирам. Але найголовніше: хто нестиме відповідальність за наслідки вказівок цієї пані на фронті".
Юрій Бутусов підтвердив, що "Безугла на одній з ділянок фронту знаходиться на командному пункті і бере безпосередню участь у постановці бойових завдань командирам підрозділів. Для забезпечення її діяльності на цю ділянку направлені старші начальники, яких перемістили від їхніх безпосередніх обов'язків". На його думку, Безугла знаходиться там у ролі "комісара". "Дуже прикро, що деякі керівники вирішили "посилити" армію шляхом направлення на певні ділянки "комісарів". Це не сприяє професійним рішенням. Втручання політиків у військове управління на тактичному рівні — це некомпетентність".
Три політичні версії
У перші три місяці повномасштабної війни подібних непорозумінь не було. Всі ми ясно бачили, що політичні та військові керівники чітко поділили сфери своєї компетенції (і відповідальності) та виступають як єдина команда. Тим сумніше бачити, що це ламається.
Можна будувати різні припущення щодо авторства цієї "прекрасної" ідеї. І чи була ця ініціатива схвалена Володимиром Зеленським, чи це самодіяльність Офісу президента. Так чи інакше, але в соцмережах уже точиться дискусія про те, навіщо Банковій заманулося впроваджувати "комісарів" в армію на головних напрямках бойових дій.
Зокрема, висловлюється версія, що це дрібний прояв великої політичної проблеми: на Банковій побоюються, що головнокомандувач Валерій Залужний може стати політичним конкурентом правлячої партії. Згідно з цією версією "комісари" потрібні, щоб "тримати руку на пульсі" армії. Як сказала сама Безугла, контролювати "морально-психологічний стан… прагнення, чаяння". Якщо пофантазувати, можна припустити і пошук політично неблагонадійних командирів, і збір компромату тощо.
Втім, це все стосується далекої перспективи (вибори зараз точно не на часі) і тому може бути хіба що другорядним мотивом. Але є й інша версія. Вона також політична, але виглядає більш актуальною. За що Безугла наїхала на Гайдая? За те, що він, на її думку, сказав зайве. За що Безугла наїхала на Баканова? За те, що він, на її думку, дає змогу говорити зайве журналістам. В обох випадках бачимо відверте бажання стати інформаційним фільтром. Простіше кажучи, "комісар" – це політична цензура. І не тільки для командирів, але навіть і для солдатів, щоб вони не сміли висловлювати в соцмережах жодної критики ні на чию адресу.
Є й третя версія, теж політична, але сумніша і небезпечніша, ніж перші дві. Війна, очевидно, перейшла у затяжну фазу. Поки події розвивалися динамічно, Офіс президента остерігався втручатися у рішення генералів, але зараз у нього могло прокинутися бажання покомандувати. Поки що, як каже Безугла, вона лише дає поради та контролює (можна припустити, що вона інтенсивно спілкується з Банковою). Небезпека в тому, що апетит приходить під час сніданку. Поради можуть швидко перетворитися (якщо не перетворилися вже) на вимоги та беззастережні вказівки. Особливо коли хочеться похвалитися суспільству швидкими перемогами. Бажання зацензурувати невдачі та швидше похвалитися перемогами – це завжди дві сторони однієї медалі.
У будь-якому разі, оскільки всі скандали навколо "комісара" Безуглої стали публічними, вони вже спричинили негативний ефект у військах. Можливо, Безугла — це пробна куля. Що ж, тоді слід визнати, що вона виявився вкрай невдалою. І якщо влада хоче мінімізувати цей негатив, вона має відмовитися від "прекрасної" ідеї спрямовувати своїх "смотрящих" до штабів на лінії фронту. Наскільки влада це розуміє, можна буде судити з того, чи буде відкликана Безугла з-під Сєвєродонецька назад до Києва займатися законотворчістю.