ось чого зубажілому наріту не вистачало щоб розбагатіти:
П.С.: "куркулі" приготуватись ...
You must be registered for see images
01.07.21 18:35
Наскільки можуть вирости податки для бізнесу
Автор:
You must be registered for see links
Наскільки і для кого можуть вирости податки? БізнесЦезор зібрав найважливіші зміни до Податкового кодексу, які вносяться законопроєктом №5600.
You must be registered for see links
Верховна Рада
You must be registered for see links
законопроєкт №5600 про внесення змін до Податкового кодексу.
Це так званий ресурсний законопроект, який передбачає індексацію та збільшення низки податків та акцизів. А також розширення повноваження податкових органів.
Командна президента Володимира Зеленського позиціонує законопроект як "антиолігархічний". Однак цими змінами до ПК податкові зобов'язання збільшуються не тільки для компаній олігархів, а також для: великого бізнесу, аграріїв, середнього, малого бізнесу і навіть фізичних осіб.
У разі прийняття ЗП №5600 в діючій реакції, прогнозовані додаткові надходження до державного бюджету щорічно становитимуть 50 млрд грн. Це значна сума в умовах відсутності рішення Міжнародного валютного фонду про виділення Україні фінансової допомоги.
БізнесЦезор зібрав найважливіші зміни до Податкового кодексу, які вносяться законопроєктом №5600.
1. Зміна бази оподаткування на залізну руду та збільшення ставок ренти
Змінами до Податкового кодексу встановлюється нова база оподаткування рентою на видобуток залізної руди. Базою оподаткування встановлюється ринкова ціна на руду з вмістом заліза – 62%, згідно індексу FE CFR China інформагентства Platts.
Окрім того, вводяться диференційовані ставки ренти, які залежать від розміру міжнародних цін: ставка ренти 3,5% - якщо ціна залізної руди становить $100 і менше; 5% - якщо ціна тони більше $100, але не перевищує $200; 10% - якщо ціна руди вища $200.
При максимальній ціні руди, ГЗК будуть сплачувати до бюджету до $20 з тони руди.
Пропонується також ввести при розрахунку ренти на руду коригуючий коефіцієнт 0,9 в залежності від умов видобутку руди. Тобто, якщо умови видобутку руди – ускладнені, то застосовується цей коефіцієнт і платежі ГЗК знижуються на $2 на тоні руди.
В 2020 році гірничо-збагачувальні комбінати (
ГЗК)
You must be registered for see links
3,9 млрд грн ренти на видобуток залізної руди. Це на 600 млн грн більше, ніж в 2019 році.
Зростання пов'язано не з двократним збільшенням цін на руду, а зі збільшенням ставки ренти на видобуток залізної руди з 8% до 11% та 12% - якщо ціна руди перевищить $70/тонна. Відповідний законопроект 1210
You must be registered for see links
в січні 2020 року і запрацював з травня того ж року.
Ключову роль в нарахуванні ренти на видобуток руди грають не ставки податку, а база нарахування. Наразі рента на руду не прив'язана до міжнародних цін і нараховується на вартість залізної руди, видобутої до збагачення і огрудкування (собівартість видобутку руди).
Зараз ГЗК сплачують приблизно $3 ренти з тони сировини, яка в Китаї коштує більше $200/тонну.
Водночас, 11 найбільших виробників залізної руди України отримали 42,7 млрд грн чистого прибутку. Своїм акціонерам вони
You must be registered for see links
з чистого прибутку попередніх років.
Більше 60% видобутку руди в Україні контролює Рінат Ахметов (включаючи ГЗК Метнівеста, Південний ГЗК, частки в КЗРК та ЗЗРК). Ще майже третину руди видобувають Полтавський та Єристівський ГЗК групи Ferrexpo
2. Акциз на продаж електроенергії з ВДЕ
Законопроєкт №5600 скасовує нульову ставку акцизу на продаж електроенергії виробленої відновлювальними джерелами енергії (
ВДЕ).
Нульовий акциз на "зелену електроенергію" було встановлено з липня 2019 року (ст. 213.2 Податкового кодексу).
Електроенергія в Україні - підакцизний товар. Ставка податку - 3,2%, а базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без ПДВ. Відповідно, у разі скасування нульового акцизу виробники електроенергії з ВДЕ будуть зобов'язані платити 3,2% акцизу.
Скільки від цього додатково отримає бюджет? За підрахунками Нацкомісії з регулювання енергетики і компослуг (
НКРЕКП), середньозважений зелений тариф в 2021 році зменшиться на 4,4% (
з 399,89 до 382,12 грн/МВт-г).
Проте, загальна вартість "зеленої" електроенергії, через ввід в експлуатацію нових потужностей, зросте на 23,3% - з 40,6 до 50 млрд грн. Додаткові надходження в бюджет від акцизу можна оцінити в 1,56 млрд грн.
Найбільшим виробником зеленої електроенергії в Україні є холдинг ДТЕК Ріната Ахметова, у нього -
You must be registered for see links
за обсягами виробництва.
В 2020 році підрозділ ДТЕК ВДЕ, який оперує найбільшими в Україні СЕС та ВЕС, отримав 7,2 млрд грн доходу (без урахування боргів ДП "Гарантований покупець" перед компанією). Відповідно, на частку ДТЕК ВДЕ прийдеться мінімум 225 млн грн сплати акцизу.
3. Збільшення екологічних податків
ЗП №5600 збільшує екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти в 1,6 рази. Додаткові надходження до бюджету оцінюються в 100 млн грн.
Далі, до 2029 року передбачене поступове підвищення податку за скиди забруднюючих речовин у воду у 8 разів.
Ставки екологічного податку за викиди СО2 в атмосферу зростуть з 10 грн, які встановлені зараз, - до 30 грн/тона. Додаткові надходження до державної казни можуть становити 2,1 млрд грн.
За відходи підприємства гірничої промисловості сплачуватимуть втричі вищий екологічний податок – його пропонується збільшити з 0,49 грн до 1,5 грн/тонна. Відповідно надходження до бюджету зростуть ще на 300 млн грн.
Найбільшим платником екологічного податку в 2020 році був оператор атомних станцій Енергоатом – він сплатив 1 млрд грн податку. Вдвічі менше сплатило ДТЕК Західенерго. Бурштинська ТЕС компанії посідає перше місце в Європі за обсягами викидів діоксиду сірки (SO₂).
В п'ятірку найбільших платників також входять: Центренерго (400 млн грн), ДТЕК Дніпроенерго (365 млн грн), та АрселорМіттал Кривий Ріг (317 млн грн).
4. Скасовується пільга сплати податку на землю
На даний момент в Податковому кодексі вписана знижка на податок на землю в розмірі 25% від ставки, яку встановлюють місцеві ради. Промислові підприємства можуть бути позбавлені пільг на сплату податку на землю. Вони будуть платити повний розмір податку на землю – до 3% від нормативної грошової оцінки.
Найбільшим платником податку на землю в 2020 році була Укрзалізниця, яка сплатила до бюджету 1,5 млрд грн. "АрселорМіттал Кривий Ріг" (
АМКР) – є другим найбільшим платником цього податку, 620 млн грн в минулому році. На третьому місці Дніпровський меткомбінат – 238 млн грн. Підприємство перебуває в процесі поглинання структурами Ріната Ахметова.
5. Обмежується перенесення збитків попередніх періодів
Урядовий ресурсний законопроєкт обмежує можливість для великих платників податків (дохід понад EUR 50 млн) зменшувати податкову базу за допомогою збитків минулих років.
Зараз податкове законодавство не передбачає обмежень щодо періоду або суми обліку збитків минулих періодів при визначенні об'єкта обкладення податком на прибуток.
ЗП 5600 дозволяє враховувати лише половину суми збитку для зменшення податкової бази оподаткування податком на прибуток. Решта 50% збитків можна переносити на наступні періоди і враховувати з тим же обмеженням.
6. ПДФО в 18% на продаж третьої квартири та скасування ПДВ на перепродаж нерухомості
Продаж фізичної особою третьої та наступної протягом одного року одиниці нерухомості буде обкладатися податком на доходи у розмірі 18%.
Наразі продаж першого об'єкта нерухомості протягом року не обкладається ПДФО. Перепродаж другої та наступної одиниці обкладається податком в розмірі 5%.
ЗП 5600 зберігає чинні ставки ПДФО для продажу протягом року першого об'єкта нерухомості в розмірі 0% і другого в розмірі – 5%. А на третю і більше одиниці вводиться податок в 18%.
Водночас суб'єкти господарювання, які займаються перепродажем квартир на вторинному ринку, втрачають пільгу зі сплати ПДВ.
Перший продаж нового житла продовжить обкладатися ПДВ. Також зберігається пільга для першого продажу доступного житла та житла, що будується за державні кошти.
7. Оподатковується фіндопомога пов'язаним особам
Фінансова допомога, надана пов'язаним особам, буде оподатковуватися. Зокрема ЗП №5600 передбачається збільшення фінансового результату на суму такої допомоги або безоплатно наданих товарів, робіт і послуг для пов'язаних осіб.
Наприклад, прибуткова материнська компанія вирішила надати допомогу збитковій пов'язаній юридичній особі. В такому випадку, прибутковий бізнес буде зобов'язаний сплатити податок з суми наданого фінансування.