У тому ж районі стався випадок, який я, мабуть, ніколи не забуду. В будинку мешкала жінка з маленькими дітьми, один з її родичів був лежачий хворий. Юнак із Горлівки, де йшли бойові дії, не міг потрапити додому й попросився до цієї жінки пожити. Він допомагав по господарству, доглядав за хворою людиною, приносив пайки для дітей.
Під час одного з
обстрілів цей хлопець загинув просто на подвір’ї. Декілька діб його тіло пролежало на землі. Сусіди обурювалися, казали жінці: та ти ж поховай хлопця, як тобі не соромно, він же тобі допомагав. Якби не він – з голоду померла би. Але господиня сказала, що це їй не потрібно – вони ж (“ополченці”), мовляв, усе одно не перемогли, то навіщо його ховати.
Так минув місяць. Від загиблого залишилися фактично самі кістки, одяг зотлів на ганчір’я. Сусіди продовжували сварити господиню будинку. Тоді вона взяла целофан, граблями посунула на нього рештки останків, замотала синім дротом і викинула на смітник.
You must be registered for see links
Фото з особистого архіву Олексія Юкова
Вислухавши цю розповідь від сусідів жінки, Олексій спочатку не повірив, що таке можливо. Але все виявилося правдою. Люди також розповіли, що тіло перенесли в район блокпоста, де вирили велику яму для загиблих.
– Тиждень ми тракторами копали, щупами шукали цю братську могилу. Я чомусь відчув, що треба стрибнути у траншею. І саме там, запустивши щуп у землю, одразу натрапив на тіло. Побачив цей целофан, перемотаний синім дротом… Кажу: ну що ж, хлопчику… твою історію я знаю.
“Що ви, дурні, робите! Якщо будете валятися десь у полі – він єдиний через ваш труп не переступить”
You must be registered for see links
Олексій Юков
Під час окупації Слов’янська, коли Олексій повернувся додому, його вже чекали. “ДНРівці” посадили чоловіка в авто й повезли до захопленої ними будівлі СБУ, яку перетворили на в’язницю-катівню.
– Мене звинуватили в саботажі та зраді “ДНР”. І прирекли до страти. Негайно. За те, що передавав тіла українських військових Збройним силам. “Тій стороні”. Тоді ж на моїх очах без суду та слідства вбили людину, яку винесли на ковдрі. Чоловік був весь у гематомах.
Що я відчував у той момент? Те, що все ж таки своє коротке життя прожив не марно, комусь допоміг.
Коли читали вирок, то помилково озвучили “41 рік”. Це мене здивувало і я зробив їм зауваження. За що отримав декілька ударів у живіт.
Вирок мав бути виконаний негайно. Мене вже вивели на вулицю, аж раптом розпочався обстріл. “Ополченці” миттєво стрибнули у окоп. Я подумав, що загинути від осколків було би тупо, тому теж упав в окоп.
Одразу почув: “Убило! 200-й, прибери!” А хтось відповідає: “Та ні, він живий”.
Після обстрілу мене із зав’язаними руками й ногами кинули в авто – поруч із трупом чоловіка, якого при мені застрелили. Кудись везли хвилин п’ять-сім. Сморід сечі, фекалій та крові винести було важко. Моя футболка вся просякнула кров’ю загиблого…
Потім двоє “ДНРівців” пройшлися моїми кишенями і знайшли мобільний телефон. А я напередодні дзвонив одному з бойовиків – домовлявся, щоб він розпорядився пропустити через блокпост авто з цифрою “200”. Вони теж стали йому дзвонити, а він кричить: “Що ви, дурні, робите! Якщо загинете та будете валятися десь у полі – він єдиний, хто через ваш труп не переступить!” Ті намагалися виправдатися: “Це наказ першого – ліквідувати”. “Зупиняйте авто, я розберуся у цьому питанні”.
Хвилин двадцять вирішувалася моя подальша доля. Щось там вони між собою розмовляли. Як я зрозумів, дзвонив Стрелков
(Ігор Гіркін, ватажок російських терористів на Донбасі у 2014 році – “Н”). Він скасував наказ.
Олексія знов привезли в будівлю СБУ, розв’язали й навіть попросили вибачення. На знак примирення пропонували подарувати пістолет, але Юков відмовився. І якнайшвидше звідти пішов.
Читайте також:
You must be registered for see links
“Тіло загиблого розірвало навпіл, земля з опаришами полетіла мені за комір…”
You must be registered for see links
Ветеран АТО Андрій Римарук у фільмі “Атлантида”. Саме робота пошуковців місії “Чорний тюльпан” лягла в основу сюжету цієї стрічки
Спогадів про цю страшну війну в Олексія багато. Навряд чи колись зможе забути про дві обгорілі машини, які місцеві мешканці теж пиляли на металобрухт разом із рештками тіл загиблих. І все разом завантажували на свої “кравчучки”. Про те, як працювали на замінованих полях – особливо у Пісках, де не можна було ступити навіть на крок ні ліворуч, ні праворуч. Про те, як бойовики не давали дозволу забирати тіла загиблих на окупованих територіях. І досі не дозволяють – мабуть, намагаючись таким чином приховати сліди військових злочинів. І як у Семенівці біг під обстрілами, тягнучи за собою тіло загиблого українського військовослужбовця.
– Зупинятися було не можна. Зовсім поруч розірвався снаряд. Мене оглушило. Дивлюся, а половини трупа нема – в нього влучив снаряд, розірвавши навпіл. Земля з опаришами потрапила мені за комір… Ще той був жах. Коли обстріл припинився, я повернувся і забрав ту другу частину тіла загиблого.
You must be registered for see links
Фото з особистого архіву Олексія Юкова
А в Ямполі ми знайшли тіло молодого парубка. Виявилося, що він їхав на авто забирати родину своєї дівчини з Луганської області. На блокпосту зупинили “ДНРівці” й сказали їхали лісом, бо нібито траса погана. А там його вже чекали… Але на шляху молодий водій застряв у багнюці. Місцеві прийшли на допомогу, намагалися витягнути машину. Та тут з’явилися чеченці і їх прогнали – пообіцяли самі допомогти. В підсумку хлопця вбили, машину забрали. А номери зірвали й кинули біля тіла.
Померлого теж звали Олексієм, їхав з Харкова… Ну,
забрали авто, але навіщо було вбивати?
“Сподіваюся, що відносини із ЗСУ налагодяться”
You must be registered for see links
Нагорода Міноборони України “За сприяння Збройним силам”. Фото з особистого архіву Олексія Юкова
З осені 2016 року пошуковці з “Чорного тюльпана” більше не займаються розшуком тіл загиблих на Донбасі – цю місію повністю взяв на себе проєкт Збройних сил “Евакуація 200”. Кажуть, між ЗСУ та “Чорним тюльпаном” немає конструктивного діалогу.
Читайте також:
You must be registered for see links
– Сподіваюся, що відносини налагодяться і робота з пошуку останків загиблих буде продовжена, – висловлює надію Олексій. – Заради загальної справи. Адже у нас так мало часу знайти тих, кого досі чекають вдома.
6 січня 2021 року Олексія Юкова та його колегу по “Чорному тюльпану” зі Слов’янська Євгенію Калугіну нагородили
медаллю “За сприяння Збройним силам України” (наказ міністра датовано вереснем 2020-го).
Вручаючи нагороди пошуковцям-волонтерам, заступник міністра оборони
Ігор Старобінський наголосив: “Ми хотіли б зняти всі штучні перешкоди для вашої роботи і створити умови для того, щоб ваша благородна справа тривала й надалі. Від імені Міністерства оборони хочу запевнити, що
ми готові співпрацювати, допомагати та чути вас“.
Тож у волонтерів справді з’явилася надія знову долучитися до активних пошуків загиблих.
Але наразі корективи в їхню роботу вносить ще й пандемія. А поки триває вимушений “простій”, Олексій займається ще однією улюбленою справою – навчає дітлахів тайському боксу. Виявляється, пошуковець “Чорного тюльпана” – відомий тренер з цього виду спорту не лише у рідному Слов’янську. Адже виховав уже не одного чемпіона України.
You must be registered for see links
Тренер Юков зі своїми вихованцями на змаганнях із тайського боксу
You must be registered for see links