Експерти Пентагону і Держдепартаменту розробили план, який передбачає передачу Україні зброї, в тому числі протитанкової. Така інформація була оприлюднена на веб-сайті газети Wall Street Journal. План має схвалити Білим дім.
Зброю, яку Україна має отримати для боротьби з проросійськими сепаратистами, автори плану називають «оборонною» і вона є бойовою, на відміну від попередньої американської допомоги для Києва, котра не включала зброї, що безпосередньо використовується на полі бою.
Три роки тому адміністрація Обами розмірковувала над тим, чи варто постачати зброю Україні і зрештою відмовилася від таких планів, бо це викликало рішучий спротив з боку канцлера Німеччини Ангели Меркель та керівництва інших західноєвропейських країн, які аргументували свою позицію тим, що постачання зброї посилить напруження в зоні конфлікту. Тому замість бойової зброї українську армію забезпечували радіолокаційними пристроями ближньої дії, окулярами нічного бачення та іншим обладнанням.
На думку анонімно цитованого Wall Street Journal високопоставленого представника влади США, зброя, передачу якої Україні передбачає американський план у випадку прийняття відповідного проекту в Білому домі, дозволить ефективно протидіяти агресивним діям Москви на сході України. Росія не тільки надсилає на Донбас танки та іншу важку військову техніку, а й сучасні ракетні системи. У т. зв. «республіках» сепаратистам допомагають російські військові радники та діють окремі військові підрозділи РФ.
Ряд американських законодавців, на чолі з сенатором-республіканцем Джоном Мак-Кейном, від початку російської анексії Криму в 2014 році виступали за надання Україні летальної зброї, яка дозволила б Збройним силам України протистояти агресивним діям Москви.
Представник влади США, цитований на сторінках Wall Street Journal, повідомив, що ця концепція ще не обговорювалася з президентом Трампом, і тому поки не відома його позиція. «Будь-яке рішення, — читаємо ми в газеті, — також буде визначатися американо-російськими відносинами, які після прийняття Конгресом Закону про введення додаткових санкцій відносно Росії і дій у відповідь з боку Кремля, котрий розпорядився скоротити штат американських дипломатичних місій в Росії, знаходяться в найгіршому стані після закінчення холодної війни. План, за словами джерел, цитованих The Wall Street Journal, був затверджений міністром оборони Джеймсом Маттісом.
Курт Волкер, спеціальний представник США по Україні, заявив на минулому тижні після зустрічі з європейськими союзниками, що надання Україні зброї, в тому числі протитанкової, «ймовірно, ще не вирішене».
Прес-секретар Пентагону Мішель Болданса, цитована в газеті, підкреслила, що «Сполучені Штати не виключають поставку оборонного озброєння для України».
Плани із надання Україні летального озброєння вже зустріли опір з боку європейських союзників Вашингтона, перш за все Німеччини і Франції. «Такі плани, — читаємо ми на сайті Wall Street Journal, — ймовірно будуть підтримані у Великій Британії, Канаді, Литві та Польщі».
З приводу поставки озброєння в Пентагоні зазначили: «Якщо Україна використовуватиме летальну зброю не за призначенням, Вашингтон може відкликати свою підтримку або технічну допомогу».