Самовільне будівництво спрощено порядок узаконення

Проблема самовільного будівництва дуже актуальна для України. За неофіційною статистикою, 95% людей свідомо здійснюють незаконні добудови і лише 5% — справді не знають, що спершу треба отримати дозвіл. Ситуація у принципі закономірна, адже українське законодавство створило для неї передумови. Наприклад, якщо у хаті людина замінила печі на котел і внаслідок цього вивільнилося 2 метри площі — це незаконна добудова, а хтось інший доточив півбудинку чи гараж без попереднього погодження — теж незаконна добудова. Відчуваєте різницю?


Зрозумівши масштаби явища самовільного будівництва, Кабмін прийняв постанову №1035 від 9 вересня 2009 року «Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт». Документ набув чинності з 15 жовтня.


Суть постанови полягає у тому, що до 31 грудня 2010 року українці матимуть можливість у спрощеному порядку узаконити свої «архітектурні фантазії». Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України, до самовільних будов належать зведені на земельних ділянках, які для цього не призначені, або без належного дозволу, затвердженого проекту, або з істотними порушеннями норм. Той, хто звів нерухомість незаконно, не одержує на неї права власності, отже, не може продати, подарувати чи заповісти. Мало того, за рішенням суду таку споруду можуть знести (за рахунок самого громадянина). За статтею 97 Адміністративного кодексу, дане порушення тягне на штраф від 85 до 170 гривень. Які ж корективи в узаконення самовільних будов внесла урядова постанова?


Приватні будівлі приймати в експлуатацію дозволили інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за місцем їх розташування. Інспекція видає забудовникам на платній основі сертифікат відповідності таких будівель державним будівельним нормам і стандартам (ні ціна, ні формат сертифіката поки не узгоджені, цим займається Мінрегіонбуд).


Для одержання сертифіката забудовник разом зі своєю заявою має подати пакет документів. На приватні житлові будинки загальною площею до 200 кв. метрів включно з господарськими спорудами до 100 кв. м: довідку про погодження прийняття будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради і технічний паспорт, виданий бюро технічної інвентаризації. Якщо площа будинку перевищує 350 кв. метрів, до перерахованих документів треба додати свідоцтво на право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташована садиба, а також звіт про проведення технічного огляду на відповідність хатинки державним стандартам, пожежній безпеці і санітарному законодавству. На підставі поданих документів інспекція ДАБК приймає рішення про притягнення забудовника до адміністративної відповідальності і в день пред'явлення квитанцій про внесення плати за сертифікат та сплату штрафу видає омріяний сертифікат.
 

sart

Carebear
Надежда на простоту со временем пропадет у желающих идти этим путем :)

- проект, принят, насколько знаю, без изменений.

Мое мнение - надо выждать немного, вряд ли первопроходцам в данном вопросе будет легко. Наша доблестная власть сама еще не сложит на данный момент: что, как и от кого требовать. И кто это все будет делать. И за сколько деньгов. :)
 

sart

Carebear
А у нас уже принимаются законы, в которых прямо и явно видна чья-то польза? Окститесь, мы же демократическое государство, исповедывающее вечные ценности на каждом уровне каждой ветки власти!

Навскидку:
- огромная доля самостроя принадлежит отнюдь не рядовым согражданам. последнее время узаконить самострой через суд стало и дорого, и не так интересно - БТИ даже при выдаче свидетельства ставит штамп "самострой";
- какое-никакое, а пополнение бюджета из нового, непредсказуемого источника;
- увеличение доходов определенного круга предприятий;
- большой поток "ходоков" по коридорам местных структур, а мы ж идеалисты и верим в благосклонность чиновников бесплатно и с первого раза;

Ориентировочно "белая" стоимость прохода по этому пути для небольшого самостроя - 3к гривен. Плюс-минус. Это на данный момент исходя из теоретических выкладок. Думаю, цифра будет все же больше, ну да если и останется на этом уровне - кто-то их заработает... С каждого пришедшего гражданина...
 

Perasma

Member
начинали с 2х квадратов площади а закончили домами в 350 квадратов
может я чего не понимаю ???
 

sart

Carebear
Рано еще - порядок не откатан :)

Из свежих изменений - в конце года утвердили дифференциацию оплаты за выдачу сертификатов. И узаконили факт того, что деньги за их выдачу уйдут в пользу выдающего органа.
 
Зверху