П'ять невирішених проблем на переговорах щодо Донбасу в Мінську
У столиці Білорусі Мінську сьогодні, 20 грудня, відбудеться останнє з планованих у цьому році засідань Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі. Очікуються дуже складні переговори, бо фактично зібрався клубок нерозв’язаних проблем. Традиційно перед засіданням ТКГ збираються чотири її профільні підгрупи з різних питань.
Українська сторона заявила, що серед іншого, планує обговорити сьогодні у Мінську питання припинення вогню на всій лінії зіткнення на період свят і зимових канікул. Представники бойовиків на сепаратистських сайтах пишуть про намір порушити питання про відновлення роботи російських офіцерів у складі Спільного центру контролю й координації режиму припинення вогню на Донбасі.
Обмін полоненими
5 грудня Тристороння контактна група заявила про домовленість щодо звільнення полонених до Нового року за формулою «306 на 74» – 306 зі списку окупованих районів Донбасу (ОРДЛО), 74 – з українського списку полонених бійців. Два тижні тривало узгодження дати та інших деталей обміну.
Обстріли
Представник України в робочій підгрупі з питань безпеки Євген Марчук у Facebook повідомив, що у підгрупі з питань безпеки першим серед 7 питань буде спроба домовитися про припинення вогню по всій лінії зіткнення хоча б на період новорічно-різдвяних свят і зимових канікул.
Зони безпеки
Сторони фактично не змогли домовитися про нові зони безпеки на лінії зіткнення на Донбасі, у вересні 2016 року оголосили про 3 таких зони: Петрівське, Золоте та Станиця Луганська, але у останній так і не відбулося відведення сил та засобів ураження. Плани щодо 12 таких зон безпеки заморожені, переговори фактично зупинені.
СЦКК
Під загрозу зупинення поставлена діяльність Спільного центру з контролю та координації, який з вересня 2014 року стежив за дотриманням режиму тиші на Донбасі, оперативно втручався у разі загострення ситуації. Це сталося після рішення Москви відкликати російських офіцерів з цього центру.
В МЗС Росії заявили, що російські представники СЦКК покинуть Україну 19 грудня через «напружену морально-психологічну обстановку».
Це рішення може призвести до подальшого загострення ситуації.
За прогнозами Генштабу України, це свідчить про те, що бойовики ОРДЛО можуть вдатися до агресивних наступальних дій по всій лінії зіткнення району проведення антитерористичної операції.
Вода
П’ята проблема, яку будуть обговорювати 20 грудня – водопостачання. Восени цього року Україна почала знову постачати воду на території ОРДЛО, тому що окуповані території почали оплачувати воду, але тепер ці платежі знову зірвані.
Третій тиждень без води: як Попасна розраховується за борги Луганська
You must be registered for see links