Без «Джавелінів»: в Міноборони збільшують замовлення вітчизняних протитанкових комплексів
Поки що зарано говорити про те, що США нададуть Україні летальну зброю. Тому українське військо воює вітчизняними ПТРК «Корсар» та «СТУГНА-П».
Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK).
Щоб побачити вітчизняні зразки протитанкових ракетних комплексів, журналісти приїхали до КБ «ЛУЧ». Це підприємство належить до структури «Укроборонпрому». За сорокарічну історію тут навчились виготовляти ціле «сімейство» систем управління протитанковими й авіаційними ракетами. Наприклад, «СТУГНА-П» – це комплекс, який може вражати броньовані цілі на відстані до 5 кілометрів.
Діапазон дії «СТУГНИ-П» вночі – до трьох кілометрів, а вдень – п’ять із половиною. Таку відстань снаряд долає за 25 секунд, і цей час ракету необхідно супроводжувати лазерним променем. Значна перевага «СТУГНИ-П» – дистанційне керування ракетою по телевізійному каналу із закритої позиції. Це в рази підвищує безпеку солдата. Серед мінусів – величезна маса – комплекс із ракетою важить понад 100 кілограмів!
Взяли «СТУГНУ-П» на озброєння ще у 2011 році. Щоправда, власне, ракети до комплексів отримали вже військові АТО. Перші 75 ракет надійшли до війська у липні 2014 р.
«Якщо ми говоримо про «СТУГНУ-П», то, наприклад, комплект важить 150 кг і його треба розгортати. І залежить все від того, яка надворі погода, чи йде дощ, чи є туман. І за таких обставин застосовувати цей комплекс нереально. Ракета – напівавтомат. Якщо ціль втрачено, то вже неможливо буде в неї влучити», – розповів колишній офіцер оперативного управління Генерального штабу ЗС України, полковник запасу Олег Жданов.
Також існують комплекси «Корсар», які легші та значно мобільніші. Саме їх порівнюють з американськими «джавелінами».
Вага комплексу – трохи більша 30 кілограмів. «Корсар» ефективний на відстанях до двох із половиною кілометрів. Командно-пусковий блок оснащено системою лазерного наведення на ціль, яку потрібно супроводжувати в польоті близько дванадцяти секунд. Окрім ваги, «Корсари» мають ті ж мінуси, що й «СТУГНА-П».
«Управління відбувається за лазерним променем. Якщо він рухається більше трьох секунд між блоком управління і ракетою, то вона самоліквідується», – розповів Жданов.
Тим не менше, ці ракети здатні знешкоджувати танки навіть з найсучаснішими системами активного захисту. Адже принцип дії динамічного та активного захисту полягає в тому, що контейнери з вибухівкою встановлені зверху звичайної броні танка і вибухають «назустріч» снаряду.
Секретар Комітету з питань нацбезпеки і оборони ВР Іван Вінник вважає, що українські протитанкові системи мають бути у кожному підрозділі.
«Впродовж 2-3 років можна повністю забезпечити протитанкову оборону України на рівні наших комплексів. Маємо «Корсар», який де-факто є аналогом «джавеліна». Якщо говорити про те, скільки коштує «джавелін», то, фактично, вартість одного пуску є понад сто тисяч доларів. Безумовно, в Україні ці гроші можна використати набагато ефективніше», – розповів Іван Вінник.
«Ефективність «СТУГНА-П» і «Корсар» – велика. Вони випробувані, поставлені на озброєння і в бюджеті держооборони замовлені, навіть виділена величезна сума на їх закупівлю», – прокоментував народний депутат України Юлій Мамчур.
Але таку державницьку позицію щодо підтримки національного виробника поділяють не всі.
«Аналоги підходять за всіма параметрами. Але в нас немає такої гарної історії випробовувань, які є в «джавелінів» в бойових умовах», – наголосив командир полку спецпризначення «Дніпро-1», депутат Верховної Ради України Юрій Береза.
Але чи варто сперечатися про зброю, якої нам іще не надали? Адже зброя – це не тільки інструмент ведення бою.
Президент Петро Порошенко, який начебто полетів до США по «джавеліни», повернувся з рішучими намірами купувати українське. Таку свідому державницьку позицію миттєво підтримав Кабінет міністрів і вніс зміни до оборонного замовлення. Про це повідомив Секретар РНБО України Олександр Турчинов.
Відтак про комплекс «Джавелін» поки що доведеться забути. Зате Україні гарантували радіолокаційні засоби протиповітряної оборони та спостереження за надводною ситуацією, військово-морські протимінні засоби, кораблі прибережної дії та берегової охорони.
«На сьогоднішній день, за моєю інформацією із дипломатичних джерел, план передачі і перелік озброєння, яка, можливо, буде передана Україні, узгоджений із Пентагоном, з Держдепом США. І увесь цей пакет документів перебуває у Білому домі», – сказав колишній офіцер оперативного управління Генерального штабу ЗС України, полковник запасу Олег Жданов.
З іншого боку на засіданні Радбезу ООН в Нью-Йорку акценти щодо України змістились не в бік летальної зброї. Там погоджуються, що відновити суверенітет допоможуть миротворці. Принаймні таку позицію Ради безпеки озвучив Голова Громадської ліги «Україна – НАТО» Сергій Джердж.
«Станом на сьогодні позиція НАТО відносно Росії – це стримування і діалог. НАТО веде політичний діалог, але готується до протидії і активно займається стримуванням впливів Росії. Щодо України, НАТО зайняло позицію абсолютної підтримки – як політичної, так і дипломатичної», – прокоментував Джердж.
В Україні постійно відбуваються маневри за участі НАТО. Інструктори Альянсу впроваджують різні форми навчання, готують новий професійний сержантський склад Збройних Сил України. Але чи будуть військові НАТО наражатись на небезпеку у разі ескалації конфлікту?
«США і НАТО не будуть воювати з РФ. Воювати будемо ми. Вони нам будуть підносити патрони. І я так думаю, що ось ці, умовні патрони, тобто озброєння, техніка, зараз зосереджені у країнах Балтії та Польщі. І коли буде потрібно, то цей план передачі летального озброєння буде у це включений», – вважає Жданов.
Чи доведеться Україні розраховуватись за надану допомогу із союзниками, залежатиме від того, чи ми проведемо якісні реформи всередині країни. Адже умовний український ленд-ліз передбачає, що без них Україна не побачить ані «джавелінів», ані жодної іншої допомоги.
Нагадаємо, 10 жовтня міністр оборони Степан Полторак заявив, що замовлення на протитанкові ракетні комплекси «Стугна», «Корсар» та інші» збільшаться вже цього року. Читайте більше тут:
You must be registered for see links