You must be registered for see links
Київський Патріархат душать в Криму
Напад на церкву Київського патріархату в Перевальному може стати початком активного "виселення" з півострова УПЦ КП
У неділю,
1 червня у кримському селі Перевальне так звані проросійські "козаки" вчинили напад на храм Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ Київського Патріархату. Невідомі потрощили внутрішнє облаштування храму, зайняли його, а від рук нападників постраждали настоятель храму протоієрей Іван Катькало, парафіяни, які виступили на його захист, вагітна жінка та дочка отця Івана, хвора на церебральний параліч.
Під час нападу "козаки" і поліцейські пояснювали свої дії тим, що "Київський Патріархат веде антиросійську діяльність і таким не місце у російському Криму".
Не дивно, що поліцейські, які прибули на місце події лише через три години, стали на сторону нападників. Окрім того, звернення керуючого єпархією архієпископа Климента проросійська влада окупованого півостора досі не відреагувала.
You must be registered for see links
Чи вдасться уникнути втрати духовного зв'язку з півостровом?
"Напередодні, у суботу ввечері, до отця Івана Катькала додому приїздив священик Московського Патріархату і вимагав добровільно "звільнити" храм, заявивши: "це твої останні дні в Криму"", - зазначено у
You must be registered for see links
прес-центру Київського патріархату.
В УПЦ КП побоюються того, що подібні погроми та захоплення можуть статися в інших храмах, неугідних проросійській владі Криму.
"Ситуація критична, жорстка. Якщо з Криму буде вигнаний Київський патріархат, можна вважати, що Крим втрачає своє українське коріння. На сьогодні церкви КП є тим культурим і духовним осередком, який ще збирає, підтримує людей, опікується українцями, і церква є зв'язком між материковою Україною і Кримом", - заявив
You must be registered for see links
Архієпископ Сімферопольський і Кримський
Климент.
Він зазначив, що з моменту інциденту у Перевальному досі не може зв'язатися з представниками влади Криму, а також наголосив, що представники ОБСЄ та Ради з прав людини при ООН, як і українська влада, не реагують на проблему.
На момент окупації Криму на території півострова діяло 11 парафій Київського патріархату, однак на сьогодні, після того, як відібрали приміщення приходів у Перевальному та Севастополі, діє дев'ять.
"Людей в церквах поменшало, одні бояться ходити, інші виїхали. На службах збираються 10-15 людей, у Сімферополі збираються до 30, в селах 5-10", - повідомив архієпископ.
За його словами, раніше вже були інциденти з храмами КП у Криму. Так, у грудні 2013 року в Євпаторії підпалили церкву, а зараз влада міста подала запит до прокуратури щодо діяльності Київського Патріархату.
"Ті, хто чинять беззаконня, це не ті, хто приїхали з Росії, це кримські, які 20 років були при владі в Криму", - додав він.
Окрім того, 18 березня архієпископ повідомляв, що до храму в Перевальному разом з озброєними людьми з Севастополя приїхав священик Московського патріархату, який почав робити опис майна і "попередив, що як тільки українські військові залишать Перевальне, ця церква, на території військової частини, буде належати Московському патріархату".
У Перевальному було вчинено спеціальну провокацію?
Звісно, офіційно в УПЦ Московського патріархату також засудили погром у Криму.
"Позиція УПЦ однозначна - питання міжконфесійні та міжрелігійні не можуть вирішуватися за допомогою сили. Церква не підтримує будь-яких проявів насильства щодо представників інших конфесій і релігій", - заявив
You must be registered for see links
голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу МП, прес-секретар Предстоятеля УПЦ МП
Георгій Коваленко.
Окрім того, Митрополит Переяслав-Хмельницький та Вишневський
Олександр (Драбинко), вікарій Київської митрополії УПЦ МП на своїй
You must be registered for see links
охарактиризував дії нападників як такі, що "потенційно здатні зруйнувати міжконфесійний мир в Україні". Він зазначив, що "усі, хто брав участь у цій ганебній акції, є злочинцями як з точки зору світського закону, так і з точки зору християнської етики та церковного права".
Однак
Юрій Чорноморець, регілієзнавець та доктор філософських наук, переконений, що у Перевальному було вчинено спеціальну провокацію для того, щоб ще більше розігріти ворожнечу та посіяти розбрат між українцями та росіянами.
"РФ намагається розіграти релігійну карту в Україні, оскільки вже не має інших соціальних категорій, за якими можна поділити народ в Україні. Вони хочуть поділити на "істинно православних" і всіх інших. Для цього вони намагаються роздмухати релігійну ворожнечу всередині України", - повідомив він.
Експерт вважає, що після того, як провокації на території України та хамські заяви російських церковних діячів стосовно ситуації в Україні не спрацювали, Росія почала діяти на вже завойованій території Криму.
"Розрахунок такий - викликати негативну реакцію і спровокувати розбрат, щоб народ почав визвірятись на віруючих Московського патріархату. Ті почнуть захищатися, і з'явиться соціальна база для конфлікту", - припустив Чорноморець.
Він також наголосив, що храм у Перевальному неможливо буде відстояти, і це потрібно усвідомлювати КП. Справа в тому, що церква будувалась як військова, і територію частини, де вона знаходиться, зараз займає російська армія, зазначив фахівець.
Заввідділом історії релігії та практичного релігієзнавства Інститут філософії НАН України
Людмила Филипович вважає, що дії кримської влади свідчать про їхню "християнську" свідомість.
"Якщо війна переноситься на релігійний грунт, коли людей переслідують за їхні віросповідання, це говорить про те, що ми з вами потрапляємо в ситуацію середньовіччя, коли людей переслідували за віру. Можна сказати, що свідомість росіян, тих "козачків", які прийшли "встановлювати свободу", є абсолютно середньовічною. Як можна називатися православним або християнином, якщо ти переслідуєш іншого християнина?" - зазначила вона.
Наступні - католики?
Логічно, що неугодними кримській владі можуть виявитись не лише представники Київського Патріархату. Під загрозою "виселення" можуть опинитись і католики.
Згідно з сайтом
You must be registered for see links
, на півострові діють вісім парафій Римо-католицької церкви. Вони розташовані у Сімферополі, Джанкої, Євпаторії, Керчі, Севастополі, Феодосії, Ялті й підпорядковуються Одесько-Сімферопольській дієцезії РКЦ.
Українська греко-католицька церква представлена ширше. Як зазначено на
You must be registered for see links
Одеського та Кримського екзархатів, парафії УГКЦ є у Севастополі, Сімферополі, Євпаторії, Ялті, Алушті та Керчі.
Окрім того, предствництва УГКЦ є у смт Паркове Ялтинського району, селах Гончарному Севастопольського, Софіївці Сімферопольського району та Маленькому Сімферопольського району.
На щастя, представники кримської влади поки не висловлювали претензій до даних конфесій, але експерти прогнозують можливі провокації щодо них з боку проросійських представників.
You must be registered for see medias
You must be registered for see medias