Презентація альманаху "Орфей-2008" 2 квітня в "Сумці"

Merime

New Member
2 квітня в кафе-клубі "Сумка" (колишній Мистецкий центр "Собор") по вул. Соборній, 32 (вхід з Воскресенської поруч із пам'ятником сумці) відбудеться презентація альманаху "Орфей-2008", підготовленого за результатами минулорічного обласного літературного конкурсу, а також автограф-сесія та виступи авторів.
У книзі представлена поезія і проза наступних авторів:Ольга БЄЛЯЄВА, Наталія БОРЩИНСЬКА, Юлія БУРКОВСЬКА, Аліна ГОЛОД, Олег ЄРШОВ, Анна КИРИЛЕНКО, Настя КОТЛЯР ,Леля ЛАДО, Сергій ЛАТИШЕВ, Наталія МЕДНІКОВА, Юлія МИКУЛА, Олег РОМАНЕНКО, Олександр САМІЛИК,Марина САЧОК, Тетяна СЄРИХ (Рудень),Анна ТРОЯН,Володимир ХУДЕНКО, Сергій ШАПОВАЛ.
Початок о 12 год.
 

Вкладення

Останнє редагування:

Merime

New Member
З передмови
Більшість імен вже знайомі сумському читачеві, а деякі вже почали завойовувати ширші інтелектуально-географічні простори. Серед таких варто назвати сумсько-київського поета Олега Романенка, автора трьох поетичних збірок, які отримали широкий розголос в Україні. Свою нову «прозову» якість демонструє нам ще одна орфеївська «ветеранка» Юлія Бурковська, уривки з роману якої ми тут подаємо. Це на диво свіжа і відверта проза, за поверховою веселістю і грайливістю якої криються складні психологічні проблеми молодої дівчини, яка поїхала підкорювати столицю. Цікаву прозу підготували молоді конотопчани Олег Єршов і Володимир Худенко. Фантастично-депресивний роман першого торкається глибин світобуття і основ людської природи, другий же пробує – і досить успішно – свої сили у царині історично-психологічної прози. Ліричними рефлексіями сповнені прозові мініатюри Олександра Самілика, Марини Сачок і нашої дебютантки Наталії Меднікової. Ці автори пропонують свій власний погляд на оточуючий світ і разом з читачем вирушають на пошуки свого місця в ньому.
Майже усі наші прозаїки пробують сили у поезії, тому їх прозі властивий високий ступінь ліризації, яка пластично поєднує обидві частини книги – прозову і поетичну. Тому й сприймати ці розділи краще як частини одного цілого – складного і поліфонічного, містичного і фантасмагоричного, відвертого і брутального. Кожен зможе у цьому калейдоскопі щось віднайти для себе. Оля Бєляєва запропонує страшні нічні оповідки про моторошного Сніговика, ведмежі очі у стінах та відьом із чорними косами; мінорної мелодійності додасть Наталка Борщинська, здивує поетичними парадоксами і вивихами думки Настя Котляр, до глибоких роздумів спонукають Леля Ладо і Тетяна Сєрих, про ментальних верблюдів та янголят, що їздять без талончиків, розкаже Юля Микула; своїх історій про міські запахи та зелену шкарпетку, яка квакає у ванній, додасть Анна Троян. Якщо цього виявиться замало, то дівочих переживань, маминих смс-ок, прогуляних пар і навіть горілки з перцем додадуть Аліна Голод і Анна Кириленко. А насамкінець Олег Романенко – «одна шоста світобудови» - скаже сакраментальне: «Треба негайно бігти, точно!» Як альтернативу запропонує Сергій Латишев заснути у сухій ванній «до сходів нової весни». До чого кличе Сергій Шаповал своїми фантасмагоричними візіями навряд чи хто зрозуміє, але народиться від цієї незрозумілості неясна тривога і душевний щем – вони і стануть нам поводирями у подорожі сторінками цього альманаху, який попри часто-густо декларовану авторами несерйозність, означену однією з авторок, як «тра-ля-ля», піднімає брили важких і гострих проблем. Ну, а вирішити їх без читацької співучасті, читацької співтворчості навряд чи можливо.
Сергій П'ятаченко
 

Merime

New Member
Ольга БЄЛЯЄВА​

"Настала година, і розколовся місяць..."
("Коран", 54 сура "Місяць")

Виявляється, ніч – це моє відображення в дзеркалі
У ночі відбувається найголовніша подія:
Роздягаю я тіло своє, вимикаючи серце і
Вибігаю на дах : п'яний Місяць на вовка виє...

Це тобі не Содом, де так важко заснути без збочення.
Це – Країна Гріха, божевільний танок із Місяцем.
Тут святенник монах на колінах в молитві корчиться.
Місяць добрий до всіх – і йому допоможе повіситись...

Геніальна ідея: а що, як його розколоти і
Потонути в крові його помсти: густій і блакитній...
Там сновиді – півцарства, еліті – лиш смерть від наркотиків,
А мені на світанку – бажання віддатись Вітчизні.


Наталія БОРЩИНСЬКА​

***
Білизна скинута поодаль,
Лиш чути подих моїх снів,
Рожевий місяць кинув погляд,
Мій контур тіла освітив.
Ти зупинився недалеко,
Хотів ще ближче,та не зміг.
І милувався моїм тілом,
Німіючи до пальців ніг…

Аліна ГОЛОД

* * *
Моя душа – це та сама sim-карта,
Де причаїлось 150 номерів.
Три sms-ки від мами: «Добраніч!»
Та безліч дріб’язку.
 

Merime

New Member
Анна КИРИЛЕНКО

***
Тобі цікаво, як я вчитиму німецьку?
Як завтра вранці повертатимусь у себе.
Ти видаляй мою вчорашню смс-ку,
Бо перечитувати спогади не треба.

Усі ми бачимо лише чиїсь примари.
Мені так хочеться про щось тобі сказати.
До речі, зараз прогулюю дві пари,
До речі, небо одягається у шати.

Пора істерик, надокучливих неврозів.
І щось не так, я відчуваю це, і знов лиш…
Тобі цікаво, що я дихати не в змозі?
Тобі цікаво, ти мені щоранку дзвониш.

Настя КОТЛЯР

***
Промовляючи голосно звуки,
Довгим пальцем по колу хитаю.
У повітрі чотири гадюки,
Наче пара від свіжого чаю.

Довге „о” лине гучно і швидко
Та трубою стає сегментово,
А над нею, як градусна сітка,
Постинались гадюки хрестово.

Коли стрілки зіллються в екстазі,
То зникатимуть трубні сегменти...
Я чекатиму в універмазі,
Затуляючи два епіцентри.

Сергій ЛАТИШЕВ
ЛОМКА

у попільниці недопалки очікування
думки ніби суглобів тріск
на годиннику вже напівздивування
втомою очі витріщає тиск
хребет вигне веселкою
з кров`ю нудоту вижену
пурпурово ніжний
по сніжній емалі розмажу
ще живий
перемотаю скотчем
горло розрізане
чорне збирається зграєю
застилає стелю
бунтує сни
у сухій ванні засинаю
до сходів нової весни
 

Merime

New Member
Юлія МИКУЛА

Про місто

Чим душу може надихати місто
З ручними голубами й світлофорами?
Мене – нічим, мені – у ньому тісно.
Тут все скрипить незмасними ресорами.
І шурхіт шин, і дяді з дипломатами,
Й синтетико-нарощені дівчата,
І атмосфера димово-брунатова
Мене чомусь не може надихати.
І тільки янголята із морозивом –
Замурзані, в смішних комбінезончиках,
Рятують від прозової корозії,
Цілують киць і їздять без талончиків.

Леля ЛАДО

ЧУЖА

Чужа. Та уже не винна,
Що тіло зламало дух.
Я саме та людина,
Яка все сприймає на слух.

Я саме та сьогодні,
Що до пляшки ховає слова.
Але стіни твої холодні,
І холодна твоя голова.

І коли я була нездорова,
Ти мене не пустив на поріг.
Але я саме та потвора,
Що виїла перший сніг.

Олег РОМАНЕНКО


***
Треба негайно бігти,
точно!
Будинки стоять
глухі, як танки.
Третя тридцять глупої ночі,
половина четвертої ранку.
Треба вставати і бігти!
А то усе дистанційно якось,
усе поштово.
Я рву звідси кігті,
я рву кігтики.
Віднині я знаю,
як все влаштовано.
Та все зачинене,
навіть цілодобове.
Якась антифаза зі світом, ну!
Ходить по ньому
досвітня любов.
Чекає, поки засну.
Як буває,
коли я сплю?
Як увімкнеться пташка
за бортом?
Як сусідка моя тричі
сплюне?
Як на роботу підуть
біороботи?
Ці питання одвічні,
бовдуре.
Цим питанням немає дна.
Я –
одна шоста світобудови,
лише одна.
 

Merime

New Member
Тетяна СЄРИХ

* * *
Тепер я чую схлипування тиші,
Заскавуліли приспані чуття.
Твої думки про мене досить хижі,
І в просторі крадешся навмання:

Ти ліву ногу взув у праву капцю,
Почистив зуби кремом для взуття.
Партнером ти не станеш мого танцю –
Ступила за поріг моя ступня.

Анна ТРОЯН

УРБАНІЯ І

Я дихаю містом,
McDonalds-ом, шинами, гумками...
Хтось дихає лісом,
Соснами, жаб’ячим кумканням...

Десь там покоси
Пашать ароматами квітів...
А тут кабелем носить
Мільйон електронних привітів...

Десь там за сонцем
Ведуть свої голови соняхи...
Ось тут, під стронцієм,
Змушено подихи, подих-хи
Кахи...

Сергій ШАПОВАЛ

***
вилився чорний спочатку
червоний зобразив минуле
поставив крапку крику сон
шум з вітром прийшов
і покликав тихе мовчання
порожність наповнила
клаптик кімнати
де не було вже нікого
одна вогка пляма на мозку
притримала жорсткий слід
зродився вибух вітальний
пам’ять вичерпав
грім приманок
оманлива гра почуттів
 

Merime

New Member
Юлія БУРКОВСЬКА​
(уривок з роману)

*
– Діна, ти не розумієш, якщо у людини номер на 066, вона просто не може бути серйозною. Стопудово це якийсь студентик, що безкінечно кнопає смски, бо якби він був крутий мен, у нього був би 067, або на крайняк 050!.. – Я любила пояснювати своїй рудій і волоокій Діані основи світобудови саме на кухні, я пила чай і гризла крекер, Діна гризла якусь малозрозумілу бридоту з одноразових пакетів, ми ділились «секретиками». – І взагалі, мені не вселяє довіри людина, що дзвонить мені на мобільник з міського телефону. Це значить, що у нього нестабільне мобільне життя. А навіщо нам нестабільні воздихателі, еге ж?
От за що люблю Дінку, так це за те, що вона ніколи мене не засуджує. Вона вміє слухати, вона вміє любити мене попри всі на світі примхи і поганий настрій, їй навіть вдається зробити мене добрішою на цілий один бал за шкалою Ріхтера на користь людству, вона здатна вгамувати землетруси моєї психіки.
Але часом вона вміє бути справжнісінькою сучкою, от як зараз.
– Дін, він плутає Умберто Еко і Річарда Баха, бо не читав ні того, ні іншого, і це, в принципі, хороша ознака, та все ж … – Діана, відкрито ігноруючи моє бурмотіння, зацікавлено розглядала малюнок на кахлі. – Ей, Діно, невже тобі байдуже? Тут, може, вирішується моя доля на наступних два вечори, а ти, потворо, хоч би зробила вигляд, що слухаєш мене!
Діана, аби не загнати мене в остаточний шал, покірно стрибає мені на коліна, дивиться співчутливо в очі, я гладжу її коротку руду шерсть і продовжую вголос вагатися на предмет нового знайомця, я проводжу порівняльний аналіз його нечищених черевиків з його ж таки стильною тачкою, не помічаючи, що мій вірний тойтер’єр Діна вже хвилин зо 5 зосереджена на двох мухах, які, не соромлячись, злягаються просто в мене на підвіконні.
У нас з нею сім’я, я хочу бути схожою на неї, бути такою ж вишуканою, безпосередньою і енергійною, а вона прагне бути подібною до мене, хоче мати такі, як мої, капці з помпонами, і гуляти всю ніч, якщо захочеться, і телефонувати подругам, і запрошувати в гості пацанів, і засинати в джакузі з рушником на голові. Отже, ми виносимо одна з одної життєві уроки і тому життя наше класне і досконале, як віскас зі смаком печінки, таке ж хрумке, смачне і синтетичне.
 

Merime

New Member
Олег ЄРШОВ
(уривок з роману)
Запис 2. День 1
У котрий раз обійшовши свої володіння: п’ять величезних казанів їжі, які смерди називають сміттєвими баками, - із задоволенням скуштував королівський сніданок, до меню якого входили холодні макарони із підливкою, головним інгредієнтом якої було свіже багно. Ще отримав величезне задоволення від майонезу енної свіжості і надгнилих яблук із чудовими скелетами риб, на яких залишилися нез’їденими найсмачніші шматочки. Трапеза – як при царському дворі.
А тепер, як і личить справжньому джентльмену, я із дамою, яку смерди називають Вошивою Сучкою, пішов на прогулянку, оглядаючи визначні місця мого світу: вокзал, торгову площу і пам’ятку світового значення, яка французькою мовою звучить як «лє смітник», або просто «смітник», як прийнято називати її в провінції, губернатором якої я призначений.
Учора мені дуже пощастило. Я знайшов чудову річ – цей зошит, у якому веду свої записи. Перші кілька сторінок були замальовані різними каракулями, схожими на квіти, смердів, невміло написані кілька слів. Я розібрав лише «тато», «мама», «Я», «пухрина»… Що воно таке ця «пухрина»? Зрозумів… Це дитина смердів, яка ще дуже маленькою захворіла на рак мозку і нещодавно стала ангелом із білими крильцями і усмішкою, від щастя якої хочеться виколупати собі очі й викинути їх на поталу гайворонню. Так, це дійсно її зошит. Поруч нього я помітив різні маленькі светрики, спіднички, червоні босоніжки зі стертими носками, фломастери і вітальну листівку до дня народження із написом: «Дякуємо тобі, що змогла витримати ці два роки. Ми дуже любимо тебе, донечко» і підписом: «Тато і мама»…Я не міг зрозуміти суті написаного. Мені були чужі слова. Королівський статус зобов’язує…
 

Merime

New Member
Наталія Меднікова

ЗА ВІКНОМ ПАДАВ СНІГ

Одного разу він стався у моєму житті, так, ніби зовсім і не був людиною, а відчував себе випадком, миттєвістю. По суті так воно і було. Він був шматочком СІТY, маленька частинка сіті, міста тобто, а може частинкою сіті, в якій я заплуталася, протікаючи повз нього. Але як би там не було, але ми зустрілися...
В той вечір на столі валялася безліч пошматованих конвертів. В них колись зберігалися листи, які зараз були порозкидані в кімнаті. І навіть не порозкидані, а порозтрушувані... ніби сніг, що саме вкривав за вікном землю.
«Коха... те...»
«Суму... за тобою»
«А ти любиш ме...»
Пошматовані були не лише конверти...
Листам дісталася ще гірша доля – вогонь здатен вносити свої корекції у паперову білість...
Звідкілясь взялося кленове листя – згадка про осінь.
«Трояндами стануть мої вуста,
коли до них доторкнуться
холодні краплі твоїх очей.
Вже осінь...» Ось і вся згадка про неї – зітлілий папірець, а на ньому чотири рядочки про найулюбленішу пору року, пору дощопадів та вільних вітрів, що були мною вигадані колись в пориві шаленого, як здавалось тоді, кохання... Лише чотири рядочки... І купка попелу...
Хотіла знищити минуле, але чогось не випалюються сторінки пам’яті.
За вікном кружляє сніг, а я сиджу на вікні з філіжанкою кави. Вщент наповнилася роздумами про свою недолугість.
«Іноді розумієш, що все твоє життя, за винятком кількох моментиків, було цілковитою помилкою, або ж не помилкою, а сумнівним експериментом вищих сил. Бо ти робила занадто багато поганих вчинків, занадто багато говорила неправди, занадто часто дурила людям мізки, а найголовніше – занадто часто не була самою собою, точніше майже завжди була напів собою, напів кимось іншим. Брейкер, попсовик, графітчик, мрійливе «щось», недолугий письменник, дописувач до районної газетки, іноді чиясь дівчина… А коли ж я була собою, власне такою, якою вважаю себе я?»
На підлогу впав улюблений, кольору кави з молоком, ведмедик – помічник та радник у будь-яких ситуаціях. «Наче мала дитина» – казали іноді друзі. «То й що?» – відгиркувалася я. А Він мабуть був єдиним, хто зрозумів, що той ведмедик – спроба відгородитися від образ світу, які на той момент насіли звідусіль.
Але тоді ще не знала про Нього…
Тож за вікном падав сніг, в чашечці холонула кава, книжка лишалась недочитаною, а листи недогорілими та недопорваними. Але в той момент то і не було суттєвим, бо я шукала себе, загублену десь поміж минулим та… минулим – ніяк не хотілось повернути на магістраль Сьогоднішнього дня.
Від сидіння на підвіконні болів кожен мускул, кожна кісточка віддавала сотнями голочок, але повертатися в «листяний бедлам» кімнати зовсім не хотілося. Не хотілося ступати ногами по минулому, не хотілося знов пускати його ще глибше всередину…
Сиділа далі і… спостерігала за тим, як сніг, який щойно випав, вкривався слідами перехожих, що не помічали своєї причетності до спотворення природної білості. Натовп біг, суцільні вервечки людинокомах пробігали повз моє вікно, але всі були однаковими… Жодного знайомого обличчя, жодної цікавої постаті, яка б могла привернути увагу та допомогла відволіктися від себе самої, цього глухого егоїзму та себепожирання.
І ось між вікнами я побачила маленьку мушку… Звичайну домашню муху, що мабуть попалася у міжвіконну пастку ще восени. Вона силкувалася вирватися звідти, борсалася, літала, шукала отвір, через який могла би втекти і… таки знайшла…
І я зрозуміла – вистачить сидіти в оцій глухій буцегарні, в яку заточила себе. На вулиці сніг… Він допоможе позбутися відчуття меншовартості чи аж «занадтої» вартості.
Одягнувши в’язані мамою шкарпетки та обмотавши шию довжелезним шарфом, подалася на вулицю, прихопивши нащось ведмежа – «таки мала дитина, і що подумають перехожі? А яка різниця? Вони ж мене не знають, та й чи я взагалі існую для них?»
Вийшла, озирнулася, засвідчила себе парою відбитків рук на лавочці, вкритій снігом, і пішла, пішла вздовж будинків, магазинів, людей, бездомних котів та «домних» собак, яких вигулювали хазяї. Ішла, не піднімаючи голову, не озираючись, не вітаючись з перехожими, не озиваючись на звертання…
Коли дійшла до парку, було вже темно… Але тоді зовсім не звертала уваги на те… «Як буду вертати додому? Нащо пішла кудись на ніч дивлячись? Чому не зателефонувала, щоб зустріли? Нащо залишила мобільний вдома?» – ці питання зовсім не хвилювали мене в ту мить…
«Ми п’ємо із філіжанок аромат зі смаком кави…Що за дивні думки? Хм… А якщо з’їсти відерце снігу – захворієш? А якщо запивати гарячим молоком?» Посміхалась сама собі… Мугикала під носа якусь дитячу пісеньку, здається з «Капітошки», і, здавалося, була щасливою…
 

Merime

New Member
Олександр САМІЛИК

Наша стіна

Двері. Двері, що розділять нас. Двері. Взяти за ручку і відчинити. Відчинити, а за ними наткнутися на стіну, не таку матеріальну, але не менш реальну. Стіну побудовану тобою, стіну побудовану мною. Дивно, але це чи не єдине наше спільне творіння. Творіння, що вдалося таким міцним. Не знаю, може, це й на краще, я не знаю, як ти там за стіною плачеш, смієшся, приймаєш гостей, закохуєшся, знаходиш, втрачаєш, розчаровуєшся і знову закохуєшся. Тобі цікаво, як я тут, по іншу сторону? Ні, той що? Я розповім, ти все рівно не почуєш за стіною. Не плачу і навіть не сумую. А знаєш, як у нас заходить сонце... ммм... ти говорила, що любиш дивитися, як заходить сонце. Я дивлюся на нього і думаю, що ти також це бачиш, це тішить. У вас там ідуть дощі? Бо, знаєш, після нашої останньої зустрічі я полюбив дощ. Знаєш, так ідеш під дощем, весняним, ще досить прохолодним, а десь на дереві витьохкує соловей. Дивний птах, прекрасний, а все ж дивний. Приходь якось до мене, я покажу тобі... ой, пробач, забув – стіна.
А давай колись зберемося разом і знайдемо в ній двері або хоча б вигадаємо їх. Стіна ж наша.
 
Зверху